Материалдар / Мне зерттеушімін

Мне зерттеушімін

Материал туралы қысқаша түсінік
1 сыныптарға жаратылыстанудан кеңейтілген сабақ жоспарв
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады




«Оралхан Бөкей атындағы №44 лицейі» КММ








«Мен зерттеушімін» оқу

курсы бойынша 1 - тоқсанға

рефлексивтік есеп


1 «В» сыныбы

2023-2024 оқу жылы

Дәулетханова І.Т.










Өскемен қаласы




«Мен зерттеушімін»

1 «В» сыныбына

«Мен зерттеушімін» оқу курс бағдарламасы

2023-2024 оқу жылының 1- тоқсанына есеп

2021-2022 оқу жылында «Мен зерттеушімін» курс бағдарламасы оқушылардың жас ерекшеліктері ескеріліп, мектеп стандартын кеңейте отырып, жоғарғы нәтижелерге қол жеткізу үшін оқушылардың жаратылыстану пәнінен алған білім, білік дағдыларын, танымдық қабілеттерін, дүниетанымын арттыру, пәнге деген қызығушылығын арттыру мақсатында құрылған.

Бағдарлама мақсаты

«Жаратылыстану» пәнінен кеңейтілген оқу бағдарламасы оқушы бойында ғылыми-жаратылыстану білімдерін, түсініктерін және саналы қоғамдастығы бар бірегей ғаламшар ретіндегі Жер туралы біртұтас көзқарастарын, табиғат пен қоғамның өзара жүйелі байланысын, жүйелі-кешенді ойлау мен функционалдық сауаттылықтарын дамытуды қалыптастыру болып табылады. Жаратылыстану кеңейтілген оқу бағдарламасы зерттеу, ойлау, коммуникативтік дағдылар мен біліктіліктер негіздерінің қалыптасуына бағытталып жасалған.  

Оқушылардың жаратылыстану пәні бойынша алған білім, біліктілік және дағдыны әрі қарай жалғастыру, кейбір тақырыптарды кеңейтіп, тереңдетіп оқыту, белсенді оқуды көздейтін сындарлы оқуға, зерттеуге негізделген тәсілдер арқылы оқушылардың алған білімдерімен жұмыс істеуге, оны әрі қарай өңдеп, өз дағдыларын арттыруға мүмкіндік жасау.

Жылына 33 оқу сағатына есептелген.


Міндеттері

1. Оқушылардың қоршаған ортаны түсінуін, оны бейнелеуін, табиғат пен адам арасындағы қарым-қатынас туралы білімдерін қабылдауы мен танымын кеңейту;

2. Оқушылардың  білуге құштарлығын, сын тұрғысынан ойлауын (дәлелдеу, проблемаларды шешу), шығармашылық қабілеттерін дамыту;

3. Логикалық ойлау мен зерттеу дағдыларын және сөйлеу мәдениетін бойларында дамыту;

4. Оқушыларды бір-бірімен қарым-қатынас жасап, диалог құруға ынталандыру, өз бетінше ойлануға жетелеу;

5. Ұйымшылдыққа және өзара сыйластыққа тәрбиелеу.



Күтілетін нәтиже

-Табиғаттағы өлі және тірі заттармен танысады да олардың адам үшін қажеттілігін іс жүзінде біледі; жергілікті жердің  табиғаты туралы мағлұмат алады;

- Оқушылар оқуүдерісіне белсене қатысады, білімдерін бағалап, қорытындыға келіп, оған дәлелдерін ұсынады.

- Оқушылар диалогке және бірлескен оқуға қатыса алады.

«Менің лицейім ауласында өсетін ағаштар түрлері» тақырыбында оқушылар лицей ауласындағы ағаш жапырақтарының пайдасын айтып, әртүрлі аппликациялар жасады. Өз бұйымдарын мақтанышпен көрсетті.



«Мен зерттеушімін» оқу курсы бойынша кездескен қиындықтар:

1. Оқушылардың өз ойларын толық жеткізе алмаулары;

2. 1-сынып болғандықтан өз беттерімен жұмыс жасауға әлі де болса қалыптаса қоймағандары.


Ұсыныстар:

1. Оқушылардың өз ойларын нақты айта білу қабілеттерін арттыруға байланысты жұмыстар жасау;

2. Өз беттерімен ауызша іздену жұмыстарына байланысты тапсырмалар құрастыру.

Пәні: Мен – зерттеушімін 7-сабақ

Бөлім/бөлімше

Жанды табиғат/ 2.2 Жануарлар

Педагогтің аты-жөні

Дәулетханова І.Т.

Күні


Сыныбы: 1 В

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Қазақстанда кездеспейтін жануарлар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

1.3.2.2 Қазақстанда кездеспейтін жануарлардың тіршілігі жайлы сипаттау

Сабақтың мақсаты

Қазақстанда тіршілік етпейтін жануарлардың ерекшеліктері мен тіршіліктері жайлы ақпарат беру

Сабақ кезеңі/

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Психологиялық ахуал орнату.

Сәлемдесу, сабаққа дайындық.

Бейнематериал тамашалау;

Сабақтың тақырыбын болжау, мақсаттары мен бағалау критетийлерімен танысу.

Жануарлар мен өсімдіктер суреті арқылы топқа бірігу

Мұғалім оқушыларға «Жүректен-жүрекке» әдісімен бір-біріне жақсы тілектер тілеу арқылы сыныпта психологиялық ахуалды қалыптастыруларын ұсынамын. Оқушылар бір-біріне тілектер айтады.

Үй тапсырмасы. «Ақылды микрафон» әдісі арқылы сұрау

  • Аң құстардың, өсімдіктердің қорықта болу себебі туралы не ойлайсыздар?

  • Сирек кездесетін жануарлар, құрып бара жатқан өсімдік түрлері туралы не білесіздер?

  • Жануарларды сақтауға қандай ұйымдар құрылған?






берілген суреттер мен сұрақтарға жауап беру арқылы өз ойларын айтады.

ҚБ: мұғалімнің қолдау сөздері арқылы жүзеге асады.

Қазақстанда тіршілік етпейтін ануарлардың суреті

Сабақтың ортасы

Оқылым алды тапсырма. Суреттер арқылы Қазақстанда тіршілік етпейтін жануарлармен таныстыру



«Білгенің жөн»

«Қазақ станның Қызыл кітабының» жануарларға арналған бірінші басылымында омыртқалы жануарлардың – 87 түрі, соның ішінде, балықтың – 4, қосмекенділердің – 1, бауырымен жорғалаушылардың – 8, құстардың – 43, сүтқоректілердің 31 түрі тіркелді.

Кітаптың екінші басылымына омыртқалы жануарлардың 129 түрі мен түр тармақтары тіркелді. Онда балықтардың – 16, қосмекенділердің – 3, бауырымен жорғалаушылардың – 10, құстардың – 58, сүтқоректілердің 42 түрі мен түр тармақтары туралы мәлімет бе рілген. «Қазақстанның Қызыл кіта бы ның» екінші басылымында алғаш рет омыртқасыз жануарлардың 105 түрі берілді, онда жәндіктердің – 96, ша янтәрізділердің – 1, ұлулардың – 6, құрттардың 2 түрі туралы деректер тіркелген.

«Зерттейік»

Қазақстанда тіршілік етпейтін жан-жануарлардың суретімен жұмыс жасайды. Әр оқушы жануардың қима суретін алып, оқулықтағы кестемен өзіндік жұмыс жасайды.


  • Жануарлар алуан түрлі. Бір жануарлар өсімдіктермен қоректенсе, енді бір жануарлар ұсақ жануарлармен және жәндіктермен қоректенеді.

  • Кейбір жануарлар күндіз,

  • кейбір жануарлар түнде, мысалы, жапалақ түнде қоректенеді.



Берілген мағлұматпен танысады.

ҚБ:

«Бағдаршам» әдісі: оқушыларда қызыл, жасыл, сары түсті карточкалалар бар, олар оны өз парталарына қояды немесе жоғары көтереді (қызыл – түсінбеймін, жасыл – барлығы түсінікті).

Оқушылар бағдаршамның түстерін пайдалана отырып, өздерін бағалайды.

Мұғалімге көрсетілген бағалауды

оқушылардың күнделіктеріне жазуына болады.

ҚБ: мұғалімнің қолдау сөздері арқылы жүзеге асады.

Ұсынылатын бейнематериал қызықты мәліметті толықтырады


Сергіту сәті

Біз балдырған баламыз, Құстай қанат қағамыз.

Дүниені аралап, Оқып, білім аламыз. Көзді салып қараңыз, Былай қанат қағамыз.

Оқушылар өлең жолдарын оқи оты-рып, қажетті қимыл- қозғалыстарды жа сайды. Берілген қы зықты мәліметпен танысады. Бейне-

материал көреді.

Оқушылар сөзжұмбақтың шешуі бойынша өз-өздерін бағалайды.



Дәптермен жұмыс

  1. Жануарларды тіршілік ететін мекенімен байланыстыр, боя.

  2. Жануарларды қызыл қарындашпен, өсімдіктерді жасыл қарындашпен қорша.

Жануарларды тіршілікететін мекенімен байланыстырып, жануарларды бояйды.


Тапсырманы дұрыс орындауын бақылайды.



Тірек сөздермен жұмыс


Жануарлар, қоректену, қозғалу, көбею.

  • Жануарлар мен өсімдіктер қандай организм?

Өсімдік пен жануарлардың қандай айырмашылығы бар?

Жануарлар мен өсімдіктер – тірі ағзалар.

  • Жануарлар өседі, қоректенеді, тыныс алады, көбейеді, тіршілігін тоқтатады.

Жануарлар қозғалады, өсімдіктер топыраққа бекіп тұрады.



Сабақтың соңы

Рефлексия

«Т кестесі» әдісі. Көк даланың киесі.1900-1996 жылдардағы ақпаратты кесте арқылы салыстыру

Дескриптор Білім алушы

- мәтінді талдайды;

- ақпараттарды салыстырады

Оқылымнан кейінгі тапсырма

Оқушылар жойылып бара жатқан жануарлар мен өсімдіктерді қорғау мақсатынды, үндеу хат жазыңдар






Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ