Бөлім
|
11.4 Биосфера,
экожүйе,
популяция
|
Педагогтің
аты–жөні:
|
|
Күні:
|
|
Сыныбы:
11
|
Қатысушылар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Модельдеу «Қоректік тізбектерде
энергияның тасымалдануының сызбасын
құрастыру».
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаты
|
11.3.1.2 - экожүйелердегі
трофикалық деңгейлердің сызбасын
құрастыру
|
Сабақтың
мақсаты:
|
экожүйелердегі трофикалық
деңгейлердің сызбасын құрастыруды
үйрену
|
|
Сабақтың
барысы
|
Сабақ
кезеңі/Уақыты
|
Педагогтің
іс–әрекеті
|
Оқушының
іс–әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
Қызығушылықты
ояту
3
мин
|
(Ұ). Ұйымдастыру
кезеңі:
Сабақ барысында
оқушы өзін бағалап отыруы үшін, оқушыларға бағалау парақтары
беріледі.
|
Берілген смайликтерді
көрсетеді. Көңіл-күйлері туралы ақпарат
береді.
Бағалау парақтары
таратылады
«Күнделік» әдісі арқылы өз-өздерін
бағалап отырады
|
Мақсаты: оқушылардың сабаққа деген
назарын бұру.
Тиімділігі: оқушылардың жаңа сабақ
алдындағы көңіл-күйін
анықтау.
Саралау: оқушылардың оқуға деген
қызығушылығын арттыру мақсатында
өткізіледі.
|
Презентация, қол
смайликтері
Бағалау
парақтары
|
Жаңа сабаққа
кіріспе
7
мин
|
(Ұ). Үй тапсырмасын еске
түсіру
Үй тапсырмасын өткен сыныптар
бойынша еске түсіру мақсатында
кестені толтырып мысалдар
келтіріңдер?
|
Оқушылар
кестені толтырып мысалдар
келтіреді
|
Мақсаты: Өз ой-пікірлерімен санаса
білу, көзқарастарын бөлісуде белсенді жағдай
орнату.
Саралау: Дұрыс мағынада жауап беруге
бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар
қойылады.
Тиімділігі: Алдында өтілген тақырыпқа шолу
жүргізіледі. Инновациялық технологияны
қолдану.
|
Суреттер
|
Сабақтың
ортасы
Мағынаны
ашу
12
мин
Ұжымдық
жұмыс
5
мин
|
Тапсырма 1. «Суреттер сөйлейді»
әдісі
Берілген сурет
бойынша зат және энергия
тасымалдануының сұлбасын
құрастырыңдар?
|
1 топ. Оқушылар берілген
тақырыптар бойынша тапсырмалар орындайды. Стрелка қою арқылы
белгілеп шығады.
Зат және энергия тасымалдануының сұлбасын
құрастыру.
Жұмыстың мақсаты: қоректену тізбектері
мен торлары, экологиялық пирамида ережесі туралы білім
қалыптастыру, зат және энергия тасымалдау сұлбасын құрастыруды
үйренеді.
Құрал- жабдықтар: статистикалық
мәліметтер, әртүрлі биоценоздар суреттері, кестелер, әртүрлі
экожүйедегі қоректік тізбектер
сұлбалары.
|
Мақсаты: Білім алушы өз ойын
талдайды және сараптайды, ойлау логикасын
дамытады.
Жалпы– ....
балл
Дескрипторы:
- трофикалық деңгейлердің
сызбасын көрсетті;
- трофикалық
деңгейлердің сызбасын сыза алды;
- ажырата отырып,
мысал келтіре алды;
«Күнделік» әдісі арқылы өз-өздерін
бағалап отырады
|
Постер
|
Жұптық
жұмыс
4
мин
|
Тапсырма 2.
Кестені толтырыңдар?
|
Оқушылар жұппен
жұмыс жасайды. Қоректік тізбекті
толықтырады, трофикалық деңгейлерді және қоректену тізбегіндегі
организмдердің рөлін жазып, кестені дәптерге сызып бірігіп
толтырады.
|
Дескриптор:
- қоректік тізбекті
толтырды;
- трофикалық
деңгейлерін анықтады;
- қоректену
тізбегіндегі организмдердің рөлін
білді.
Жалпы– 3
балл
«Күнделік» әдісі арқылы өз-өздерін
бағалап отырады
|
оқулық,
тарсия
әдісі
|
Жеке
жұмыс
2мин
|
Тапсырма
3. Дәптермен
жұмыс.
Кестеде берілген тірі организмдердің трофикалық деңгейін
құрастырып, трофикалық деңгейлерді және организмдердің рөлін
жазыңдар?
|
Оқушылар дәптермен
жұмыс жасайды. Берілген кестені дәптерге сызып
орындайды.
|
«Күнделік» әдісі арқылы өз-өздерін
бағалап отырады
Жалпы– 2
балл
|
Оқулық
Жұмыс
дәптерлері
|
Сабақты
бекіту
5мин
|
Викторина:
“Ойлан,
тап”
әдісі арқылы сабақты
бекіту.
Берілген деректерді
пайдаланып, энергия пирамидасын құрыңыз, бос орынға рет-ретімен
орналасуын көрсетіңіз?
Жауабы:
|
Оқушылар пирамида құрады. Әр
құрылған дұрыс нұсқа 1 баллмен
бағаланады.
|
Бағалау: әр сұрақ баллмен
есептеледі
Жалпы «Күнделік» әдісі арқылы өз-өздерін
бағалап отырады
– 1
балл
|
|
Сабақтың
соңы
Ой
толғаныс
Рефлексия
3-4
мин.
|
Оқушылардан кері байланыс
алып, үй жұмысын береді.
Рефлексия.
«Инстаграм» әдісі арқылы кері байланыс
жасау. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабақты
қаншалықты деңгейде түсінгендіктерін
білу
Үй
тапсырмасы: ξ60 оқу
.
|
Оқушылар сабақты қаншалықты
түсінгендіктерін білдіреді.
|
Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай
білуге дағдыланады.
Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылар
пікірін анықтайды. Білімді меңгеру деңгейін
біледі.
Саралау: Сабаққа қорытынды
жасалады.
|
Кері байланыс
парағы
|