Тілдік
мақсат
|
Білім алушы: Қазақстан аумағында
құрылған Моғолстан, Әбілқайыр хандығының сыртқы саясатын
біледі
|
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен
терминдер: дулат..., Поладшы..., Тоғылық Темір.., Өзбек
хандығы..., 92-баулы өзбек...,
|
|
Талқылауға арналған
сұрақтар:
1.Моғолстан мен Әбілқайыр хандығындағы
оқиғалар Қазақстан аумағына қандай өзгерістер
әкелді?
2. Әбілқайыр кімнің
ұрпағы?
3.Моғолстан мемлекеті қай ұлыстың
орнына құрылған?
|
|
Құндылықтарды
дарыту
|
«Мәңгілік Ел» ұлт жоспары бойынша
«Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік өңірлік мәселелерді
шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы»
|
|
Пәнаралық
байланыстар
|
География
|
|
АКТ қолдану дағдылары,
ресурстар
|
Карта,оқулық , жұмыс дәптер, кескін
қағаздар оқушылардың ізденуін, мәселелерді шешуін
қалыптастырады
|
|
Бұған дейін алынған
білім
|
ХІІІ-ХV ғасырларда құрылған
мемлекеттер
|
|
Сабақ
барысы
|
|
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Оқыту
ресурстары
|
|
Сабақтың
басы
12
мин
|
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен сәлемдесу,
түгелдеу.
Көк, сары, қызыл түстер арқылы 3топқа
бөлу.
Үй тапсырмасын сұрауда
«Ия, жоқ» әдісі арқылы
пысықтаймын
1.Моғолстан мемлекеті Шайбанның ұрпағы
болып саналды. Жоқ
2. Өзбек хандығы деп Әбілқайыр хандығын
айтты? Ия
3.Тоғылық Темір хан болып сайланғанда
16 жаста еді. Ия
4. Әбілқайыр хандығында дулат тайпасы
басты роль атқарды. Жоқ
5. Әбілқайыр хандығы 20 жыл өмір сүрді?
Жоқ
6.Шағатайдың ұрпағы Тоғылық Темір
Ия
7. 1348 жыл Әбілқайыр хан болды
Жоқ
Қ.Б. Дұрыс жауаппен
салыстыру
|
|
|
С абақтың
ортасы
22
мин
|
1-тапсырма:
Топтық
жұмыс. «Ойлан, бірік,
бөліс»
әдісі арқылы жаңа сабақтың
тақырыбын ашу. Моғолстан
мен Әбілқайыр
мемлекеттеріндегі оқиғалар
қандай саяси өзгерістер алып
келді?
Моғолстан мен
Әбілқайыр
мемлекетін
салыстырыңыз
Тапсырма
|
Моғолстан
|
Әбілқайыр
хандығы
|
Хронологиясы
|
ХІV-ХVІғ
ортасы
|
1428-1468ж
|
Жер
аумағы
|
Оңтүстік-Шығыс
Қазақстан мен Қырғызстан
аумағы
|
Орал тауының
бөктері, қыста Арал теңізі, Шу, Сарысу өзен бойы, Сырдарияның
төменгі ағысы
|
Этникалық
құрамы
|
Дулат, қаңлы, үйсін,
арғын, барлас
|
|
2-тапсырма: Екі
мемлекеттің сыртқы саясаттарын салыстыра отырып, Венн диаграммасын
құрыңыз.
Әбілқайыр хандығы
Моғолстан
-Әбілқайыр хандығының
сыртқы саясатын айтады,
- Моғолстан мемлекетінің
сыртқы саясатын айтады
3-тапсырма: Шағын
эссе жазыңыз
«Әбілқайыр хандығы мен Моғолстан
мемлекетіндегі қалыптасқан жағдай Қазақ хандығының құрылуына қалай
әсер етті?» - деген сұрақты
сипаттаңыз
________________________________________________________________________________________________________________________________________
Дескриптор:
- Әбілқайыр мен
Моғолстан мемлекетіндегі жағдайды
біледі
- Аталған
мемлекеттердің Қазақ хандығына байланысын
анықтайды
Қ.
Б: Дұрыс жауаппен
салыстыру
|
А4,
Суретпен
жұмыс.
Оқулық
Қарсы тобын
бағалау
|
|
С абақтың
соңы
6мин
|
Оқушылар жаңа
сабақтың тақырыбына кері байланыс жасау арқылы қорытынды жасап,
білім ағашына жабыстырады.
Оқушылар өз
пікірлерін айтып, сабақ қорытындыланады. БББ
кестесі
Білемін
|
Білдім
|
Білгім
келеді
|
|
|
|
Үйге
тапсырма:
Тест құрастырып
келу
|
|
|
Қосымша ақпарат
|
|
Саралау Дифференциация – Сіз оқушыларға көмектесуді қалай
жоспарлайсыз? Неғұрлым қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар
беруді жоспарлайсыз?
|
Төмендегі сұрақтарға жылдарды
сәйкестендіріңіз:
Барлығы:
Әбілқайыр ханның таққа
отыруы
|
1365ж
|
Тоғылық Темірдің таққа
отыруы
|
1428ж
|
Батпақ шайқасы
|
1457ж
|
Әбілқайырдың ойраттардан
жеңілуі
|
1348ж
|
Кейбіреуі: Тест жұмысын
орындаңыз:
Ақ Орданың орнына келген хандық –Әбілқайыр
хандығы
Моғолстан мемлекетін құруда белді роль атқарған-дулат
Поладшы
Моғолстанның астанасы
–Алмалық
Мұхаммед Хайдардың айтуынша Моғолстанда ислам дінін бір
күнде қабылдаған адам саны -160мың
|
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеруді
қалай жоспарлайсыз?
|
Өзара бағалау /түстер
арқылы
Өзін-өзі бағалау
Мұғалім тарапынан бақылау, қадағалау, дер кезінде
түзету
|
|
Пайымдаулар
(Рефлексия)
Оқытудың сабақтың мақсаттарына қол жеткізілетіндей болды
ма?Бүгін оқушылар не нәрсеге
үйренді?
Оқыту атмосферасы қандай
болды?
Дифференциацияны жүзеге асыру қолдан келді
ме?
Мен уақыттық кестені ұстандым ба? Мен жоспардан қандай
ауытқушылықтар жасадым және
неліктен?
|
|
|
Қорытынды бағалау
1.
2.
Сабақты жақсартуға ықпал ететіндей екі жайтты атаңыз(сабақ
беруде де, оқытуда да)
1.
2.
Мен сынып пен жекелеген оқушылар туралы жаңа нені білдім
және бұл менің келесі сабағымды өткізуіме қалай әсер
етеді?
|
|