Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі
|
Мектеп
|
Күні:
|
Мұғалімнің есімі: Каукеш
Назира
|
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақ
тақырыбы:
|
Ш. Уәлиханов «Ыстықкөл
күнделігі» очеркі
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
9.2.4.1. Автор
стиліне сүйене отырып, шығармашылық жұмыс
жазу
|
Сабақ
мақсаттар
|
Барлығы: Ш.Уәлихановтың
«Ыстықкөл күнделігі» очеркінің стилін анықтайды. Күнделік
жазады.
|
Басым бөлігі : күнделікті
автор стиліне сүйене отырып
жазады
|
Кейбірі: шығарма (автор)
стиліне сүйене отырып, жазылған күнделікке өз көзқарасын
білдіреді.
|
Бағалау
критерийлері
|
1. Автор стиліне
сүйеніп , шығармашылық жұмыс (күнделік)
жазады.
|
Тілдік
мақсаттар:
|
Диалог құруға / шығарма
жазуға арналған пайдалы тіркестер.
Очерк, стиль, Ыстықкөл,
күнделік, Орта Азия,
дала даналары,
рухани Астана , рухани байлық
|
|
Құндылықтарға
баулу
|
Отанын құрметтеуге,
табиғатқа жанашырлықпен қарауға, ұлттық құндылықтарға
баулу
|
Пәнаралық
байбайланыс
|
География,
тарих
|
Алдыңғы
білім
|
Ш.Уәлихановтың өмірі мен
шығармашылығы
Ш.Уәлихановтың «Ыстықкөл
күнделігі» очеркінің мазмұнын
біледі
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекеттер
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
3
минут
10
минут
|
Ұйымдастыру
кезеңі:
1.Сәлемдесу,
оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру, сабаққа назар
аударту.
2. Топқа
біріктіру
3.Үй тапсырмасын
пысықтау
«Ыстықкөл сапарының
күнделігі» мазмұнына қысқаша талдау «Айналмалы
бекет» әдісі
арқылы
Кестені толтыр
(постер)
Халық тұрмысының
көрінісі
|
|
Наным-сенімі
|
|
Салт-
дәстүрі
|
|
Автор
көзқарасы
|
|
Сабақ тақырыбымен,
мақсатымен таныстырамын
|
Оқулық(kz)
Жалпы білім беретін
мектептің 9-сыныбына арналған оқулық/ С.Ч.Тұрсынғалиева, Г. Д.
Рыскелдиева ж.б.-Астана: «Арман-ПВ» баспасы, 2019.-274
бет
armanpv.kz
(156-170-
беттер)
|
Сабақтың
ортасы
3
минут
5
минут
10
минут
|
.
«Ой
қозғау» әдісі арқылы сабаққа кіріспе
жасалады
1. Стиль дегеніміз
не?
2. Күнделік дегеніміз
не?
3.Күнделік қалай
жазылады?
4.Очерк дегеніміз
не?
5. Шығарма неге «Ыстықкөл
күнделігі» деп аталған?
1-тапсырма: «Ыстықкөл күнделігі» очеркінің
стилін анықта (топпен)
«Ыстықкөл
күнделігі»
|
Тілдік
ерекшелігі
|
стилі
|
|
|
|
Дескриптор:
1.Шығарманың тілдік
ерекшелігін анықтайды.
2.Стилін анықтайды
.
ҚБ. Топ мүшелері дескрипторға
сүйеніп, ауызша КБ береді.
2-тапсырма:
Шығарма стиліне сүйене
отырып, «Саялы Сарыағаш» тақырыбында күнделік жазыңдар
(жеке)
Күнделіктің жазылуы туралы
материалды ұсынамын.
Дескриптор:
1. Қажетті ақпаратты
анықтайды
2. Автор стиліне
сүйенеді
3. Күнделік
жазады
4.
Өз көзқарасын
білдіреді (саралау
тапсырмасы)
ҚБ. «Жұппен
бөліс» әдісі
арқылы
«Ең үздік
күнделік» стратегиясын пайдаланып, топ
ішінен үздік күнделікті оқиды. Дескрипторға сүйеніп кері байланыс
береді.
|
https://mail.kz
kundelik –zhazu-kyzykty-is
|
Сабақтың
соңы
6
минут
3
минут
|
«Екі жақты күнделік»
стратегиясы арқылы КБ
жүргіземін.
Үй тапсырмасы:
«Есте қалған есті күн»
тақырыбында күнделік жазу
|
|
Қосымша
ақпарат
|
Саралау –Сіз
қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары
оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау -
Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының
сақталуы
|
Саралау тапсырмасын
жоспарлағанда жоғары деңгейлі оқушылардың қажеттіліктерін ескере
отырып, «Еркін
жазу» әдісін пайдаланамын. Бұл әдіс
оқушыға өз ойын жүйелеуге көмектеседі. Артықшылығы –оқушыларды сын
тұрғысынан ойлануға дағдыландырады. Жазылым дағдыларын дамытады.
Тапсырмаларды оңайдан қиынға қарай бағыттап беріп отыру арқылы
саралауды жүзеге асырамын.
|
«Айналмалы
бекет»
«Ой қозғау», «Жұппен
бөліс», «Екі жақты күнделік» әдісі арқылы КБ
жүргіземін.
Оқушыларды сабақ
барысында сырттай бақылау арқылы , қолдау арқылы ҚБ жүргізіліп
отырады.
|
Сабақ барысында
оқушылардың денсаулығы мен қауіпсіздік техникасы ережелері
сақталады.
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ /оқу
мақсаттары шынайы ма?
Бүгін оқушылар не
білді?
Сыныптағы ахуал
қандай болды?
Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді
болды ма?
Мен берілген уақыт ішінде үлгердім
бе?
Мен өз жоспарыма
қандай түзетулер енгіздім және
неліктен?
|
|
Жалпы
бағалау
Қандай екі нәрсе табысты болды
(оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1:______________________________________________________________________________
2:.______________________________________________________________________________
Қандай екі нәрсе сабақты
жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1:
______________________________________________________________________________
2:
______________________________________________________________________________
Сабақ барысында мен сынып
немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге
көмектесетін не білдім?
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
|