Материалдар / Моңғол шапқыншылығы

Моңғол шапқыншылығы

Материал туралы қысқаша түсінік
Моңғол шапқыншылығы
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
06 Маусым 2018
384
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Сабақ жоспары
Сабақ: Қаз. тарихы Мектеп: №25 Г.Титов атындағы ЖОМКүні: 21.02.18ж Мұғалім аты-жөні: М.АшироваСынып: 7 «Б»
Сабақ тақырыбы: Қазақстандағы моңғол шапқыншылығы
Оқу мақсаттары6.3.1.6 – картаны қолдану арқылы XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси үдерістерді түсіндіру6.3.1.5 – Отырарды қорғаудағы қала халқының ерлігін сипаттау
Сабақ мақсатыБарлығы: XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси үдерістерді түсіне отырып, Отырарды қорғаудағы қала халқының ерлігін сипаттауКөпшілігі: Моңғол мемлекетінің құрылуының алғышарттарын атайдыКейбіреуі: Моңғол мемлекетінің қазақ жеріне басып кіруін анықтау
Ойлау дағдыларының деңгейлеріБілу, түсіну, қолдану
Бағалау критерийлері XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси үдерістерді түсіне отырып, Отырарды қорғаудағы қала халқының ерлігін сипаттайды.Моңғол мемлекетінің құрылуының алғышарттарын атап,моңғол мемлекетінің қазақ жеріне басып кіруін анықтайды


Тілдік мақсат





Оқушылар орындай алады: Қазақстандағы моңғол шапқыншылық себептерін біледі


Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Темүжін..., моңғол..., Яса..., Шыңғысхан..., Болдоң...


Талқылауға арналған сұрақтар: 1. Моңғол шапқыншылығына дейін өмір сүрген мемлекеттерді ата?2.Олардың ыдырау себептері қандай?3 Олар неге үлкен мемлекет ретінде көтеріле алмады?
Құндылықтарды дарыту «Мәңгілік Ел» ұлт жоспары бойынша «Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы»
Пәнаралық байланыстарГеография
АКТ қолдану дағдылары, ресурстар Оқулық, карта, жұмыс дәптер, үлестірме қағаздар оқушылардың ізденуін, мәселелерді шешуін қалыптастырады
Бұған дейін алынған білімМоңғол шапқыншылығы
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдеріСабақтағы жоспарланған іс-әрекетОқыту ресурстары

Сабақтың басы12 мин

Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу.Оқушылардың бір-біріне жақсы тілектерін білдіру арқылы ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру, қызыл, жасыл, сары түстер арқылы 3 топқа бөлу. Үйге берілген тапсырманы «Кім жылдам?» сұрақ-жауап қою тәсілі арқылы пысықтау1.Моңғол мемлекетін құрған кім??2. Оның шын есімін ата? 3. Әкесінің есімі кім??4. Темүжін неше жасында әкесінен айрылды?5 Әкесі кімдердің қолынан қаза тапты?6. Қай жылы Темүжін хан сайланды?7. Ол құрған империя қалай аталды?Қ.Б. Дұрыс жауаппен салыстыру

Сабақтың ортасы 22 мин 1-тапсырма: Топтық жұмыс. Мәтінмен жұмыс жасай отырып, Картаны пайдаланып, ХІІІ ғасырда ыдыраған және құрылған мемлекеттерді анықтаңыз
  • Картаны пайдаланып ХІІІғ мемлекеттерді
  • атайды
  • Мемлекеттердің хронологиясын нақты көрсетеді
  • 2-тапсырма: Жұптық жұмыс. Суретті пайдалана отырып, Отырарды басып алуына 3 дәлел келтіріңіз1__________________________________________________2__________________________________________________3__________________________________________________
  • Моңғол әскерлерінің шабуылдау себебін айтады
  • Отырардың қорғануын айтады
  • Отырардың басшысы туралы айтады
  • 3-тапсырма: Жеке жұмыс: Тарихи диктант. Көп нүктенің орнына тиісті жауапты қойыңыз:Керей хандығы мен моңғол тайпаларының арасындағы жақсы қарым-қатынас .... дерегінде айтылады. 1206 жылы моңғол тайпаларының бас қосқан құрылтайында ... хан болып сайланады. Мемлекеттің басты заңы ... деп аталды.Қ. Б: дұрыс жауапты тақтадан көрсету

    Интерактивті тақта,





    Карта,оқулық, үлестірме қағаздар









    Оқулық















    Үлестірмеқағаздар
    Сабақтың соңы6мин Оқушылар жаңа сабақтың тақырыбына кері байланыс жасау арқылы қорытынды жасап, білім ағашына жабыстырады. Оқушылар өз пікірлерін айтып, сабақ қорытыланды. БББ кестесіҮйге тапсырма: Тақырыпқа байланысты сөзжұмбақ құрастыру

    Стикер



    Қосымша ақпарат
    Саралау Дифференциация – Сіз оқушыларға көмектесуді қалай жоспарлайсыз? Неғұрлым қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар беруді жоспарлайсыз?Барлығы: «Ия», «жоқ» әдісі1.Шыңғыс хан Отырарды 3 айда басып алды. ЖОҚ2.Шыңғыс ханның шын есімі Есугей ЖОҚ3.Темүжін 9 жасқа келгенде әкесінен айрылды ИЯКейбіреуі: Картадан моңғолдардың Қазақстан жерін басып алуын көрсетеді.Қ.Б.«Жарайсың», «Өте жақсы» сөздерін қолданамын.
    Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеруді қалай жоспарлайсыз?Мұғалім тарапынан бақылау, қадағалау, дер кезінде түзету



    Өзара бағалауӨзін-өзі бағалау
    Пайымдаулар (Рефлексия)Оқытудың сабақтың мақсаттарына қол жеткізілетіндей болды ма?Бүгін оқушылар не нәрсеге үйренді?Оқыту атмосферасы қандай болды?Дифференциацияны жүзеге асыру қолдан келді ме?Мен уақыттық кестені ұстандым ба? Мен жоспардан қандай ауытқушылықтар жасадым және неліктен?

    Қорытынды бағалау1. 2.Сабақты жақсартуға ықпал ететіндей екі жайтты атаңыз(сабақ беруде де, оқытуда да)1. 2. Мен сынып пен жекелеген оқушылар туралы жаңа нені білдім және бұл менің келесі сабағымды өткізуіме қалай әсер етеді?



    Ресми байқаулар тізімі
    Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
    Осы аптаның ең үздік материалдары
    Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
    Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
    тақырыптармен дайындаймыз
    Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
    Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
    Толығырақ