Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Монғолдар
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Монғолдар Мектеп: Ы.Алтынсарин атындағы №49 мектеп-гимназия |
|||||||||||
Күні: 02.03.2018ж Мұғалімнің аты-жөні: Маглумова Рыскул Нусуповна |
|||||||||||
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: 24 Қатыспағандар саны:0 |
||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Монғолдардың әскери өнері |
||||||||||
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
6.3.2.5 – ортағасырлық шапқыншылықтар кезіндегі халықаралық қатынастардың ерекшеліктерін анықтау |
||||||||||
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
||||||||||
Монғолдардың жаңа жерлерді бағындырғандығын түсінеді, картадан көрсетеді. Монғолдардың әскерінің түрі мен қызметтері туралы мәліметтермен танысады. Әскердің қару-жарақтарын атайды. (білу, түсіну, қолдану) |
|||||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: |
|||||||||||
Топпен және өз бетінше жұмыс істеу белсенділігі артады. Өз бетінше жұмыс жасайды. Монғолдардың әскери өнеріндегі көшпелілер дәстүрін жайлы салыстырып, сипаттайды. Шыңғыс ханның әскерінің жетістіктерін анықтайды. (түсіну, қолдану, талдау) |
|||||||||||
Кейбір оқушылар: |
|||||||||||
Оқушы өз ойын еркін, сыни тұрғыдан ойлай отырып, жеткізе және талдай алады. Оқушылар тарихи оқиғалардың себеп-салдарын түсініп, моңғолдар мен олар жаулап алған халықтардың тұрмыстық өмірінде орын алған өзгерістер мен сабақтастықты талдайды. (жинақтау, бағалау) |
|||||||||||
Бағалау критерийі |
Монғол мемлекетінің саяси құрылымын сипаттайды Оқкшыларға жаулап алған халықтардың моңғолдарға тигізген ықпалы туралы қорытынды жасау. (түсіну, талдау, бағалау) |
||||||||||
Тілдік мақсат |
Монғолдардың әскери жетістіктерінің түрлі себептерін талқылай алады. |
||||||||||
Атты әскер, атшабар, пошта бекеттері, тосқауылдар, кенеттен шабуыл, барлау жүргізу, түмен басы, жүздіктер.(оқылым, айтылым, тыңдалым, жазылым) |
|||||||||||
Жазылым бойынша ұсыныстар: картамен жұмыс жасай алады, дұрыс жауаптарды тауып сұрақ қоя алады. |
|||||||||||
Құндылықтарға баулу |
|
||||||||||
Пәнаралық байланыс |
География, Қазақстан тарихы. |
||||||||||
Алдыңғы білім |
6.3.2.5 – ортағасырлық шапқыншылықтар кезіндегі халықаралық қатынастардың ерекшеліктерін анықтау («Бинго», «Жылдар сөйлейді» әдісімен қорытындылаймын |
||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||
Басталуы (10минут) 1 минут 3 минут 6 минут Ортасы (20минут) 3 минут 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу; -оқушылардың құрал жабдықдарын түгендеу Сандар арқылы топқа бөлу 1- топ Зерттеушілер 2-топ «Тарихшылар» 3- топ.«Хронологтар» («Бинго» әдісін қолдану арқылы білім алушылардан үй тапсырмасын сұраймын. «Бинго» - Шыңғыс хан Құрылтай «Яса» Бату Тақырыпқа қатысты түйін сөзді анықтау: (Шыңғыс хан) Есугей батырдың мұрагері, ХІІІ ғасырдың басында Сібір халықтарының жері мен Қытай елін жаулап алып, Қазастан мен Орта Азияны бағындырып, Ұлы империя құрды. (Құрылтай) Ресми түрде жоғары органы болды. Мұнда ірі әскери мәселелер, ішкі саясат, Шыңғыс ұрпақтары арасында өлкелерді бөлу мәселелері шешіліп отырды. Үй тапсырмасын бекіту: «Жылдар сөйлейді» 1237ж – Қыпшақтарды тізе бүктірді Рязань мен Мәскеу қалаларын алды. 1241ж – Бату мен Сүбедей әскері Венгрия мен Полшаға басып кірді. 1243ж – Бату Сарай –Бату қаласын салғызды. Алтын Орда мемлекеті құрылды.
1. Тақырыптың қысқаша мазмұнын түсіндіру.
2. Жаңа тақырыпты меңгерту үшін ЖИГСО әдісін қолданамын. Оқушыларға тақырыпқа сай алдын-ала мәтіндер таратылады |
Стикердің артына жазылған сандар 1 топ - 1 саны 2 топ- 2 саны 3топ – 3 cаны
Үй тапсырмасын қортындылауда «Жылдар сөйлейді»
интерактивті тақта,
Слайд Бейнеролик
|
|||||||||
12 минут
|
1- топ Зерттеушілер Жұпта/топта шектеулі уақытта картамен тақырыпқа сипаттама жасайды. Жылдарды карта бетіне түсіру арқылы көрсетеді. 4 мин
Дескриптор
Ауызша бағалау
2-топ «Тарихшылар» 4 мин Сұрақты тап... Сұрақтардың бірнеше жауабы берілген. Қандай сұрақ қойылды?
Монғолдар далалық көшпенділердің әскери өнеріндегі барлық дәстүрңн игеріп, жаңа жағдайға жетілдірді.
Дескриптор Жауаптардың сұрағын тауып, монғолдардың жаулап алуындағы әскери өнерінің жетістіктерін анықтайды.
Балалары 4-5 жасқа келгенде қолына садақ ұстап, ұзақ уақыт ат үстінде жүріп, ат үстінде ұйықтап, әскердің тез қозғалуына жағдай жасады.
Ауызша бағалау
3- топ.«Хронологтар» Жұпта/топта шектеулі уақытта «Кластер» әдісі постер қорғайды. 5 мин
Монғолдардың әскери қызметі мен соғыс әдістері
Ауызша бағалау |
флипчаттар, түсті қаламдар, А3 қағазы,стикерлер
Карта, дәптер, Оқулық
Білім алушы мен мұғалімнің ауызша кері байланысы
флипчаттар, түсті қаламдар, А3 қағазы,стикерлер
Білім алушы мен мұғалімнің ауызша кері байланысы
Білім алушы мен мұғалімнің ауызша кері байланысы
|
|||||||||
Аяқталуы (10 минут)
4 минут
3 минут
|
1. Берілген (төмендегі) сурет бүгінгі сабақтың әрбір негізгі сөзін түсіндіру үшін сізде бір минут бар: әр топқа 1 сөзден беру. Әскер Қару Шайқас
2. Кері байланыс. «Блоб ағашы» арқылы алынады.
Блоб ағашы
Белсенді оқушы- аттары жазылады Жақсы жұмыс жасаған оқушы - ..... Көмек қажет ететін оқушы - ...
|
Білім алушыларға суреттер таратылады
Дәптер, қалам
Қима-қағаздар
«Блоб ағашы» арқылы топ ішінде өз-өздерін бағалайды. Топ басшысы жүргізеді.
Блоб ағашы
|
|||||||||
Саралау – Сіз қандай тәсілменкөбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейңн қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||
Барлық оқушылар: Монғолдардың жаңа жерлерді бағындырғандығын картадан көрсете алады. Монғолдардың әскерінің түрі мен қызметтері туралы мәліметтерді түсінді. Әскердің қару-жарақтарын ажырата алады. (білу, түсіну) Оқушылардың басым бөлігі: Монғолдардың әскери өнеріндегі көшпелілер дәстүрін жайлы білді. Шыңғыс ханның әскерінің жетістіктерін анықтап, сипаттай алады. Кейбір оқушылар: Оқушы өз ойын еркін, сыни тұрғыдан ойлай отырып, жеткізе және талдай алады. Оқушылар тарихи оқиғалардың себеп-салдарын түсініп, моңғолдар мен олар жаулап алған халықтардың тұрмыстық өмірінде орын алған өзгерістер мен сабақтастықты талдайды. Топты бағалайды. |
Ауызша бағалау Білім алушы мен мұғалімнің ауызша кері байланысы
Кері байланыс. «Блоб ағашы» арқылы алынады.
Блоб ағашы
Белсенді оқушы- аттары жазылады Жақсы жұмыс жасаған оқушы - ..... Көмек қажет ететін оқушы - ...
|
Алтын ереже сақтау -АКТ мен байланысты тапсырмаларда қауіпсіздік ережелері
|
|||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы қол жетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткіздіме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
|
|
|||||||||
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1.
2.
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді ( оқыту мен оқуға қатысты )? 1.
2.
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекеленген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
|