Материалдар / Моноклоналды антиденелердің маңызы. Моноклоналды антиденелердің өндірісі. Моноклоналды антиденелер көмегімен ауруларды диагностикалау және емдеу
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Моноклоналды антиденелердің маңызы. Моноклоналды антиденелердің өндірісі. Моноклоналды антиденелер көмегімен ауруларды диагностикалау және емдеу

Материал туралы қысқаша түсінік
Моноклоналды антиденелердің маңызы. Моноклоналды антиденелердің өндірісі. Моноклоналды антиденелер көмегімен ауруларды диагностикалау және емдеу
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
03 Наурыз 2024
162
1 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
1300 тг 975 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқамерзімді жоспар

Бөлім:

Биомедицина және биоинформатика

Педагогтің аты-жөні:


Күн:

Сыныбы : 11

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Тақырыбы:

Моноклоналды антиденелердің өндірісі.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

11.4.4.5 - ауруларды диагностикалау және емдеуде моноклоналды антиденелерді қолдануды түсіндіру

Сабақтың мақсаты:

- Моноклоналды антиденелердің маңызын анықтау.

- Гибридомалар алу принципін түсіндіру.


Сабақ барысы

Мұғалімнің әрекеті


Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы




3 мин

І. Ұйымдастыру кезеңі:

а) «Көңілді күй» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады

в) «Бүркіт» бойынша топқа бірігуге нұсқау береді.

Оқушылар шеңберге тұрып «Көңілді күй» тәсілі арқылы сыныпта жағымды ахуал орнатады .

«Бүркіт» бойынша топтарға бірігеді.


Кері байланыс:

Мадақтау арқылы бағаланады.

Түрлі түсті стикерлер

4мин

ІІ Үй тапсырмасы

«Банкомат» тәсілі арқылы сұрақ қояды, өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді.





«Кинометафора» әдісі арқылы төңірегінде ой қозғайды, сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды.





Оқушылар «Банкомат» тәсілі арқылы жауап береді., өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді.


«Кинометафора» әдісі арқылы

сұрақтарға жауап бере отырып, жауаптарын жаңа тақырыппен байланыстарады, сабақтың тақырыбын , мақсатын анықтайды

https://youtu.be/9xYA9zrq4mc?si=iKdJ9yZ4IN3R6GAE


Кері байланыс:

Мадақтау арқылы бағаланады.

«Жарайсың!»

«Тамаша жауап»т .б

Экран

Сабақтың ортасы


2 мин

ІІІ Оқулықпен жұмыс

Білімді толықтыру үшін оқулықтағы мәтінді оқуға тапсырма береді.

Оқушылар оқулықтан мәтінді оқып танысады, тірек сөздерді дәптерге жазып алады.

Кері байланыс:

Мадақтау арқылы бағаланады.

Окулык

Биология

11-сынып

10 мин

ІV Жаңа сабақ

Мұғалім оқушыларға оқулықтан тапсырма береді.

І- топ. Моноклоналды антиденелерді қолдану арқылы ауруларды диагностикалауда

Оқушыларға берілген мәтіндегі тірек сөздер.

1.Радиоиммунды диагностика

2.Гистопатологиялық диагностика

ІІ- топ.

3.Иммундық (иммунофлуоресцентті талдау)диагностика

4.гендік инженерия арқылы алынған моноклонды антиденелер арқылы диагностикалау.

ІІІ- топ. Ауруларды анықтап, емдеудегі моноклонды антиденелерді қолдану жолдары

туралы ақпаратпен танысуды, топта талдап, түсіндіруді ұсынады.

Оқушылар мұғалімнің түсіндіруін тыңдап , берілген нұсқау бойынша топта жұмыс жасайды.

І- топ. Моноклоналды антиденелерді қолдану арқылы ауруларды диагностикалауда

Оқушыларға берілген мәтіндегі тірек сөздер.

1.Радиоиммунды диагностика

2.Гистопатологиялық диагностика

ІІ- топ.

3.Иммундық (иммунофлуоресцентті талдау)диагностика

4.гендік инженерия арқылы алынған моноклонды антиденелер арқылы диагностикалау.

ІІІ- топ. Ауруларды анықтап, емдеудегі моноклонды антиденелерді қолдану жолдары туралы ақпаратпен танысуды, топта талдап, түсіндіруді ұсынады.

Жасалған жұмыстары бойынша әр топ плакат дайындайды. . Әр топ тақтаға шығып өз плакаттарын қорғайды.


Кері байланыс:

«Инстаграм» тәсілі арқылы бағалайды




А4 парағы


Маркер


Биология

11-сынып

оқулығы



15

Сабақты бекіту тапсырмалары.


Оқулықта берілген тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді.









Мұғалім жаңа тақырып бойынша білімдерін тиянақтау үшін жеке, жұптық жұмыстар ұйымдастырады

Жұмыстың орындалуына бақылау жасайды,

ЕБҚ оқушыға қолдау көрсетеді.


















WORTWALL плотформасында тасырмалар орындау





Функционалдық сауаттылық тапсырмасы.


























1-тапсырма

«Биологиялық диктант» әдісі

Бос орындарға қажетті сөздерді енгізіңіз.

Моноклоналды антиденелерді іс жүзінде кез келген табиғи..................... (антигендерге) қарсы өндіруге болады. Ол молекулалық биологияда, биохимияда

және ..................... (медицинада) кеңінен қолданылады. Ауыр ауруларды (қатерлі ісік сияқты) емдеуге және терапияға бағытталған дәрілердің біртұтас буыны ..................(моноклоналды) антиденелерге негізделген.

Антиденелер .....................(бактериялық) токсиндерді, жылан уын ,қанға түскен......................(вирустарды) бейтараптандыру үшін және жасушадағы немесе күрделі ұлпа сығындылардағы жеке нәруыздарды

....................(идентификациялау) үшін кеңінен қолданылады.


2-тапсырма

«Сәйкестендіру кестесі».

1. моноклоналды антиденелер


(ә)

а) тышқанның B -лимфоциттерін біріктіріп, гибридома деп аталатын жасушаны жасау үшін ісік жасушасының түрімен белгілі бір антидене жасауға ынталандырылды

2.1975 жылы Келер мен Мильштейн

(а)

ә)организмдегі белгілі бір жасушаларға немесе химикаттарға бағытталған антиденелер

Гибридомалық клондар

(б)

б)ісік ауруларына диагноз қою үшін тек қатерлі ісік жасушаларымен әрекеттесетін жасуша

Клондау

(г)

в) қанға еніп, ерекше антиденелерді қалыптастыруға қабілеті бар полисахаридті немесе ақуызды заттар.

Антиген

(в)

г)организмдерді жыныссыз жолмен көбейту арқылы сол организмдерге ұқсас ұрпақтар алу.



3-тапсырма

1 жұп тапсырмасы

https://wordwall.net/resource/53461601

2 жұп тапсырмасы

https://wordwall.net/resource/23109080


4- тапсырма.

Мәтінмен жұмыс

Гибридоманы алғаннан кейінгі келесі кезең -- клондау және қажетті клондарды іріктеу. ГАТ-да тірі қалған жасушалар сыйымдылығы шамамен 0,2 см: болатын 96 шұңқыршадан тұратын арнайы пластикалық планшеттерге себілді, Әрбір шұңқырға орташа алғанда 10 гибридомалық жасушалар орналастырылған,оларды

қоректендіретін” жасушалармен бірге өсіреді, бұл жасушалардың гибродомаларға қатысы жоқ, бірақ олардың өсуіне әсер етеді. Бірнеше күннен кейін әрбір шұңқырдың ішіндегіні қажетті ерекшелігі бар антиденелердің пайда болуын анықтау үшін тексерді. Ол үшін антигенге сәйкес келегін антиденелерді анықтаудың микроәдістері қолданылды. Қажетті антиденелері бар шұңқырлардағы жасушаларды клондап (яғни, осындай шұңқырларға қайта себілді, бірақ әр шұңқырға 1 жасуша есебінен), қайтадан

өсіріп, қажетті антиденелердің болуын тексерді. Процедура 1-2 рет қайталанды. Осылайша тек бір ғана қажетті ерекшелігі бар антиденелерді, яғни моноклоналды антиденелер өндіретін клондар іріктелді. Алынған клондарды -70С-та қатырып, қажет

болған жағдайға дейін сақтауға болады. Оларды себінді ортада өсіріп, антиденелер жинақтауға болады, сондай-ақ оларды тышқандарға егуге болады, мұнда олар өсіп, өте көп мөлшерде моноклоналды антидене-

лер жинайды. Бір тышқаннан қояннан алынатын мөлшерден кем емес антиденелер алуға болады. Бұл антиденелерде бөгде антиденелер жоқ және физикалық-химиялық біркелкілігі сондай, оны таза химиялық реактив ретінде қарастыруға болады.


і) Моноклоналды антиденелер өндіретін клондарды не себепті қатырады?

..............................................................................................

іі) Клондаудағы тышқанның рөлі қандай?

.............................................................................................


Дескриптор


Берілген тапсырманы оқып бос орындарға керекті сөздерді жазады және түсіндіреді.

.Жалпы балл -2












Дескриптор :

Клондау кезеңдері мен гибридомалар принципін іріктеуді сипаттайды.

Жалпы балл-2














Дескриптор:

WORTWALL плотформасында тасырмалар орындайды

Жаалпы балл-2


Дескриптор:

-Клондарды қатыру себебін сипаттайды;

-Клондаудағы тышқанның рөлін сипаттайды

Жалпы балл-2










Оқулық


Биология

11-сынып




Тапсырма жазылган парактар







Презентация


Суреттер










11 сынып

Биология

оқулығы



Сабақтың соңы



10 мин














Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!