Материалдар / Мұхит суларының қозғалыстары 7 сынып

Мұхит суларының қозғалыстары 7 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Мұхит суларының қозғалыстарын және Мұхит суының қозғалысының пайда болу себептерін түсінеді.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
20 Қараша 2020
2230
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

География 7 сынып қысқа мерзімді сабақ жоспары



Ұзақ мерзімді жоспар:

7.3 физикалық география

Бөлім: 3.3 Гидросфера

Күні: «____»____________20___ж

Сынып 7


Мектеп: №142ЖББМ

Мұғалімнің аты-жөні: Нысанғалиева М.К


Қатысқандар:_______________

Қатыспағандар:______________



Сабақ тақырыбы:

§29 . Мұхит суларының қозғалыстары

Оқу мақсаттары

7.3.3.6 мұхит суының қозғалыстарын жіктеп,түсіндіреді.

Сабақ мақсаты

Барлық оқушы: Мұхит суының қозғалысының пайда болу себептерін түсінеді.

Басым бөлігі: Мұхит суында ағыс пен толқын түрін ажыратып, бағытын кескін картадан көрсете біледі.

Кейбір оқушы: Мұхит суы қозғалысының адам өміріне, жер бетінде, климатқа әсерін анықтап маңыздылығын сипаттайды.

Бағалау критерийі

  • Қозғалыс түрлерін ажыратып, бағытын көрсете алады.

  • Мұхит суы қозғалысының себептерін анықтайды .

Тілдік мақсат


Пәндік лексика терминология

Тілдік қорын дамытады. Сабақ барысында терминдік сөздерді қолдана отырып бір-бірімен қарым-қатынас жасайды. Тақырып бойынша толқын, ағыс, мәжбүрлі және еркін толқындар, толқынның қырқасы,биіктік, етек, жылдамдық, еңістігі, қысқа және ұзын, сейсмикалық, теңселме, соқпа, толқындар, көтерілу толқыны сөздерді қолдана отырып, бір-біріне сұрақ қоюда қолдана білу.


Құндылықтарға баулу

  • Суларының қозғалысында толқындар мен ағыстарды біледі.

  • Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіл әлемдік өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуын біледі.

Пән аралық байланыс

Физика, жаратылыстану

Күтілетін нәтиже

  • Мұхит суы қозғалысы пайда болуын себебін айта алады.

  • Ағыс пен толқын түрлерін ажыратып, бағытын сипаттай алады.

  • Мұхит суы қозғалысының адам өміріне жер бетінде

материктердің климатына әсерін анықтап сипаттайды .



Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу,түсіну, жинақтау.

Белсенді оқыту әдістері

«Ой қозғау», «Диермен әдіс», «INSERT»тәсілі, «Ойлан», «Менің географиялық зерттеулерім», «Менталды карта»

Саралау әдістері

  • Оқушыларға деңгейлік тапсырмалар бере отырып

  • Жеке, жұптық ,топтық жұмыстар А,В,С шығармашылық жұмыстарды дамыту

Критералды бағалау

Сабақтың барлық кезеңдері бойынша қалыптастырушы бағалауды қолдану.


Дескриптор



  • Мұхит су қозғалысының пайда болуы және түрлерін анықтай алады.

  • Толқын құрылысын сыза біледі.

  • Толқын құрылысы және ағыс бағытын кескін картаға түсіре алады, географиялық орнын белгілейді.

  • Тұрақты жел әсерінен түзлетін ағыстардың орналасу себебін және өзгешелігін сипаттай алады.

  • Ғаламшардағы маңызы адам өміріне пайдасымен зиянын түсіндіре алады..


Кері байланыс

Кері байланыс жасау барысында «3 Қ» сұрақтарына жауап береді

  • қызық

  • Құнды

  • Қиын

Алдыңғы білім

Географилық қабық және қабықтар арасындағы байланыстар.

АКТ қолдану

Интерактивті тақта , планшет, интернет ресурс

Ресурстар

АКТ, видео көрініс, дүниежүзінің физикалық және мұхиттар картасы, кескін карта, жұмыс дәптерлері, флипчарт, оқулық , түрлі- түсті маркерлер.


Сабақ барысы


Сабақтың жоспарларнған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Дереккөздер,

ресурстар

Сабақтың басы
































Сабақтың ортасы




















I.Ұйымдастыру:

1.Салемдесу.

2.Оқушыларға жағымды орта қалыптастыру

3.Оқушыларды мұхиттар аты арқылы топқа біріктіру

4.Топ ережесін құруына бағдар беру

- Топта сыйластық.

-Әр адамның пікірі құнды

- Уақыт алтыннанда қымбат.

1-топ Тынық мұхит

2-топ Атлант мұхит

3-топ Үнді мұхит

4-топ Солтүстік мұзды мұхит

Сабақ мақсаты оқушылармен бірлесе отырып анықталады.

II.Үй тапсырмасын сұрау. «Кім жүйрік»

1.Теңіз суының басты қасиеті неде? (тұздылығы)

2.Мұхит суының орташа тұздылығы қанша? ( 350/00)

3.Судың қысымы қалай өзгереді?

( Әр 10м тереңдікте 1мм артады)

4.Дүние жүзілік мұхит бетінің жылдық орташа t0 қанша? ( 17,40

5.Дүние жүзілік мұхит ағыстарыдың су тұздылығына әсері бар ма? (жылы ағыстар тұздылығын арттырады, суық ағыстар кемітеді)

Тапсырма соңында интерактив тақтадан дұрыс жауаптары көрсетіледі. Оқушылар бір-бірін жұмысын тексере отырып өзара бағалайды.



Бүгінгі сабағымызда мұхит су қозғалысының себебі және қозғалыс түрлерімен танысып табиғаттағы маңызына тоқталамыз.


Ой қозғау.

Бұл бейне баяннан нені көрдіңіздер?

  • Неліктен Мұхит суында қозғалыс болады? Не себепті екені түсіндіріңіздер?

  • Толқыу мен ағыстардың өзгешелігі неде? Еліміздің табиғатына әсері бар ма?


  • Мұхиттағы суы қозғалысының жер бетінде климатқа адам өмірінде қандай байланысы бар деп ойлайсыңдар?

Мұхит су қозғалыс жайлы өз білетін мағұлматтарыңызды мына кестеге толтырып отырыңыздар

III. Білу .«INSERT» тәсілі. Сабақтың әр кезеңінен кейін оқушылар кестелерді өзара талқылау жүргізе толтырып отырады.


V

+

-

?

«Бұрыннан білемін

Мұхит суын қозғалысқа келтуші басты себеп жел

«Жаңа ақпарат»

Қозғалыс түрі -толқын , ағыс

Ағыстар үш түрі бар

«Менің ойлағаныма қайшы»

Толқын мен ағыстың өзгешелігі неде?


«Келісе алмаймын білгім келеді»

Материк

табиғаты





2 мин


Қима қағаздар










Жеке, жұп

АКТ интерактив тақта


смайлинг




3 мин









Бейне материал «Мұхиттағы су қозғалысы»







Жеке, жұппен,

3мин



Мұхит суында толқын және ағыстар болады Олардың бір-бірінен өзгешелігі адам өміріне пайдасы мен зины қандай екені толық білу үшін оқулықпен жұмысымызды жалғастырайық.


IV.

Блум таксономиясы. Түсіну

1топ .Мұхиттағы су қозғалысы Постер қорғау

2 топ. Көтерілу толқындары. Ағыстар Анаграмма

3 топ Батыс желдер ағысы. Слайд жасау

4 топ Мұхит ағыстардың маңызы .Топтықзерттеу

Оқушылар тақырыппен танысады жеке, жұппен, топпен талқылап өзара пікір алмасады. Бұл тапсырманы орындау барысында белсенді оқу-бірлескен топтық жұмыс қалыптасады.


Бағалау бас бармақ әдісі арқылы топтық жұмыс бағаланады.

770 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ