Сабақтың
мақсаты
|
*Мұхиттардың географиялық орнын білу,
картадан көрсете білу, салыстырмалы талдау
жасайды.
*Мұхиттағы тіршілік жайлы түсінік бере
отырып, оның ерекшеліктері мен маңыздылығын және шаруашылықтағы
алатын орны жайлы түсінік
береді.
|
Басы
10мин
|
Ұйымдастыру бөлімі:
«flippily.net»
интернет әдісі бойынша сыныпты 3 топқа біріктіріп,психологиялық
ахуал қалыптастырамын
Үй
тапсырмасын сұрау
«Тарсия»
әдісі арқылы үй тапсырмасын бекіту. Жеке
жұмыс
1 Гидросфера- жердің қандай қабығы? Гидросфера жердің су
қабығы
2 Гидросфераға не жатады? Гидросфераға мұхиттар, көлдер жер асты
сулары , батпақ сулары және мұздықтар мен атмосферадағы су булары-
жердің су қабығы гидросфераны құрайды . (грек сөзінен аударсақ
гидро-су)
3 1литр теңіз суының құрамында неше грамм тұз болады ? (1 литр
теңіз суының құрамында 35гр тұз бар, негізінен ас тұзы мен магний
тұзының ерітінділері болады
4 Арасан дегеніміз не ? Емдік сулардың шығып жатқан жерін
айтамыз)
5 Қазақстанда емдік қасиеті бар қандай жерлерді білеміз? (Сарыағаш,
Алмаарасан, Қапаларасан,
|
Топқа
бөлінеді
|
стикер
|
flippily.net
|
Ортасы
20
|
Жаңа сабақ
Миға шабуыл.Видео көрсету.Сабақ тақырыбын
табу
И нтелект
карта арқылы сабақтың тақырыбын
табады
Мұхиттіршіліктуралы видео көрсету.
Оқулықпен жұмыс. Жұптық
жұмыс
Дүниежүзілік мұхит
сулары тереңдеген
сайын, өзінің табиғаты мен тіршілік дүниесінің құпияларымен
адамзатты әлі де таңғалдыруда. Олардың ғажайып сыры әлі күнге дейін
ашылған жоқ. Мұхиттардың терең тұңғиықтарын зерттеу барысында
қазірдің өзінде ғылымға белгісіз тірі жәндіктер бабылуда. Мұхит
суында тіршілікке қажетті қолайлы жағдайлар мен қоректік заттар
жеткілікті. Тіпті тіршілік
дүниесі тереңдігі 11022
м болатын Мариана
шұңғымасында да жаңа
жер қыртысы түзіліп, ыстық магма шығып жататын жарықтарда да,
температурасы мен қысымы өте жоғары аудандарда да кездеседі.
Мұхиттардағы тіршілік жағдайлары полюстен экваторға және су бетінен
тереңдікке қарай өзгеріп отырады. Мұхиттың өсімдіктер дүниесі көзге
көрінбейтін бактериялар, біржасушалы өсімдіктер
мен ұзындығы 200 м-ге
дейін жететін
теңіз балдырларынан тұрады. Жануарлардан көзге көрінбейтін ұсақ
жәндіктерден бастап, салмағы 160
т-ға дейін
жететін алып киттер тіршілік
етеді.
Мұхиттағы тіршілік
ұзақ геологиялық уақыт аралығында су массаларының қасиеттерін
өзгертіп отырады. Судағы жасыл өсімдіктер бөліп шығарған оттегінің
мөлшері артып, оның артық мөлшері ауаға шығару арқылы атмосфера
құрамын өзгертеді. Тіршілік ету жағдайына байланысты мұхиттағы
тіршілік дүниесі планктон (грекше
«қалқыма»), нектон (грекше «жүзгіш») және бентос
(грекше «тереңдік») деп аталатын 3 топқа
бөлінеді.
өсімдіктердің 15
мыңнан астам түрі кездеседі, олар саны жағынан өте көп болуымен
ерекшеленеді.
Тапсырма топтық
жұмыс
1
топ
Әдіс: « Сұраққа жетіп
ал».
Төмендегі берілген
мұхиттын тіршілік дүниесін анықтап суреттерді сәйкестірініз
2 топ Әдіс: Үштік әдіс (Ойлан,
жұптас, бөліс)
О қулықтағы
101 суретті пайдалана отырып, берілген мұхиттық жануарларды
бейімделу жерлерін көрсетіп жіктейді және механизмдерін
сипаттайды
3 топ
Ә
Тапсырма:247
бетте15 кестеніпайдалана отырып, суретте
көрсеткен мұхиттық жануарларды бейімделу жерлерін көрсетіп жіктеңіз
және бейімделу механизмдерін
көрсетеді
діс: Кластер
толтыру
|
Жаңа тақырыпты
ашады
Оқулықпен жұмыс жасап,жұптар арсында
талқылайды
Кестені
толтырады
Топтық жұмыс
жасайды
Кластер
құрастырады
|
стикер
стикер
стикер
стикер
|
https://www.youtube.com/watch?v=ZB8zN5xGmHY
|
Сабақтың соңы
10мин
Кері байланыс
2мин
Үй
тапсырмасы
3
мин
|
Қорытындылау .
«Жалғасын тап»
әдісі
арқылы
Планктон беткі ағыстармен бірге қозғалатын алуан
түрлі ...
«INSERT» әдісі арқылы кері
байланыс
QR.код арқылы үй тапсырмасын
беру.
|
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен
тұжырымдарына байланысты кері байланыс
жасайды.
|
стикер
|
Рефлексия
парағы
|