Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:Гидросфера | Мектеп: Сұңқар орта мектебі |
Күні: 20.12.2017ж | Мұғалімнің аты-жөні: Абишаева С.М. |
Сынып: 7 | Қатысқандар: 8 | Қатыспағандар: 0 |
Сабақтың тақырыбы | Мұхиттармен байланысты апаттар. |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) | 7.3.3.5 мұхиттар мен теңіздермен байланысты апаттарды топтастырып, сақтану шараларын ұсынады.
|
Сабақтың нәтижелері | Оқулықта берілген тапсырмаларды орындайды. Тақырыпты меңгереді.Тақырыптың маңызы туралы дәлелдеп айтып бере алады.Білімді сыныптастарына түсіндіріп оқулықтан тыс ресурстар қоса алады. |
Бағалау критерийлері | Білу
ТүсінуҚолдану | Мұхиттар мен теңіздерде болатын апат түрлерін ажыратады; Апаттардың жиі болатын аймақтарын анықтайды; Сақтану жолдарын ұсынады. |
Тілдік мақсаттар
| Мұхиттармен байланысты апаттарын оқи отырып негізгі ойды зерделейді.Бір-бірлерінің пікірлерін тыңдайды.Суреттерді қолдана отырып, мұхиттармен байланысты апаттартүрлерін ажыратады, кескін картаға түсіреді.Пәнге тән лексика мен терминология: апаттар, тропиктік циклондар, цунами, торнадо, дауыл, құйын. |
Құндылықтарды дарыту
| Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы құндылықтарын дамыту. |
Пәнаралық байланыстар | Негізгі ұғымдарды, нақты айту арқылы қазақ тілі пәнімен және де жаңа сабақтың мазмұнын ашу мақсатында физика пәнімен және қазақ тілі пәнімен байланыс орнатамын. |
АКТ қолдану дағдылары | Жаңа тақырыпты қатысты материалдарды PowerPoint арқылы көрсетіп, интнр белсенді тақтаны қолданып, сабақты жүргізе отырып оқушыларды АКТ қолдануға үйретемін. |
Алдыңғы білім
| Алдыңғы сабақта өткен мұхит суының қасиеттері, 5-6 сыныптың Жаратылыстану пәнінен алған мұхит туралы білімдері |
|
Жоспар |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
| Дереккөздер, ресурстар |
Ұйымдас-тыру кезеңі5 мин
| 1.Оқушылармен сәлемдесу,сабаққа даярлықтарына назар аудару.2. Бағалау парақшасымен таныстыруТопқа бөлу. «Құттықтау хаттары арқылы» топқа бөлінеді.Оқушыларды құттықтау хаттарын алып, 1,2 топтарға бөлініп отрады.3. Психологиялық ахуал туғызу : «Көрші» Мақсаты: арқылы әрбір қатысушының сол топтың бір мүшесі екендігін сезінуі, бір-біріне жылулық сыйлау .
|
(Көршілер қимыл – қозғалыстар арқылы жаттығуды жасайды)
|
Қызығу-шылықты ояту 5 мин | Мұхиттарда судың қандай қозғалысы байқалады?«Өлі толқын» деген ұғымының мағынасы не?Жел толқындары қандай биіктікке дейін көтеріледі? |
|
Білу және түсіну
10 мин
| «Алтын балыққа арналған аквариум» әдісіОқушыларға жасырын суреттер таратылады, кімге балық түссе, сол алтын балық болады, оқушы алтын балықтың маскасын киіп, ортаға шығады. Басқа оқушылар оған сұрақтар қояды. Егер жауап бере алмаса топ мүшелері көмектесуіне болады. Мұхиттарда қандай апаттар болады?Тропиктік циклондардың пайда болатын басты аудандары қандай?Оларды картадан көрсет?Тропиктік циклондарға қай кезден бастап әйел аттары беріле бастады?Олардың қайсысы сендерге таныс?ДескрипорларМұхиттағы апаттарды атайды, жіктейді, түсініктеме жасай алады.
|
Қол шапалақтау
|
Сабақтың ортасы7 мин
5 мин
|
«Вен диограмма» әдісі арқылы, апаттарды салыстыру. Цунами Торнадо
«Интервью» әдісі
Жалпыға арналған тапсырма:Сақтану шараларын ұсынады |
Оқушылар өз ойларын стикерлерге жазып жабыстырады.
|
Сабақтың соңы6 мин | СинтезМұхиттармен байланысты апаттардың себеп салдарын атаңдар |
|
Кері байланыс
2 мин
| «Жетістік баспалдағы» |
Кері байланыс «Жетістік баспалдағы»
|
|
|
|
|
|
|
Саралау – Сіз оқушыларға қандай тәсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Пәнаралық байланыстар.Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану |
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы және қолжетімді болды ма?Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
|
|
Қорытынды бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?1: 2:Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?1: 2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиындықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
|