Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Мұнай, құрамы, өңдеу әдістері және өнімдері
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
ОБЛЫС : Атырау
АУДАН/ҚАЛА: Жылыой ауданы, Құлсары қаласы
МЕКТЕП: №9 жалпы орта білім беретін мектеп
ПӘНІ: Химия
ФИО: Алтыбаева Ажар Алиевна
Білімі: жоғары
Педагогикалық өтілі: 14 жыл
Санаты: I
Деңгей : III (базалық )
Эл.почта: Azhar_beshimova@mail.ru
Бекітемін___________ Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Апта-17 |
Күні- |
Сыныбы: 11 «а» ЖМБ 30 –сабақ |
||||||
Сабақ тақырыбы |
Мұнай, құрамы, өңдеу әдістері және өнімдері. |
|||||||
Сабақ мақсаты |
- Мұнай құрамы, қасиеттері, өңдеу әдістері,
өнімдерінің қолданылуы жөнінде мағлұмат
беру. |
|||||||
Сілтеме |
Білім стандарты, пән бағдарламасы, жаратылыстану - математикалық бағыттағы 11 – сыныбына арналған оқулық/ Ә. Темірболатова, Н.Нұрахметов , Р. Жұмаділова, С. Әлімжанова Алматы: Мектеп, 2015 |
|||||||
Күтілетін нәтижелер |
- Мұнай құрамы, қасиеттері, өңдеу әдістері,
өнімдерінің қолданылуы туралы
біледі; мамандыққа бағыт – бағдар алады; |
|||||||
Сабақтың әдісі |
Серпілген сауал, Презентация қорғау, Есептер додасы, Химиялық диктант, Екі жұлдыз, бір тілек, Кері байланыс «Тауға көтерілу» аналогиясы |
|||||||
Тапсырмалар |
1-тапсырма Білу «Серпілген сауал» Жұптық жұмыс Табиғи және мұнайға серік газдарды еске түсіру. |
3- тапсырма Талдау «Есептер додасы » Шағын топтық жұмыс Тақырыпты қорытындылау мақсатында есептер беру және оқушылар өзін-өзі бағалайды. |
||||||
Түсіну Жаңа сабақтың СТАРТЕРІ ретінде Бейнебаян көрсету. №3 КөрсетілімМұнай, құрамы, өңдеу әдістері және өнімдері туралы. |
4 -тапсырма Жинақтау «Химиялық диктант» ҰБТ – ге дайындық сұрақтары. Жеке жұмыс (барлық оқушыны қамту үшін) Жаңа тақырыпты қорытындылау бойынша сауалнама жұмысы. |
|||||||
2-тапсырма Қолдану «Презентатция қорғау» Топпен жұмыс Жаңа тақырып бойынша оқушылар слайд жасап презентация қорғайды. |
5 -тапсырма Бағалау «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі Жұптық жұмыс (төмендегі сұрақтар бойынша оқушы пікірлерін
тыңдау) |
|||||||
Сабақ бойынша мұғалімнің жазбалары. Мұғалім және оқушы немен айналысады |
||||||||
Бөлімдері/ уақыты: |
Мұғалім іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Ұйымдастыру формасы |
Бағалау |
Ресурс |
|||
І. Кіріспе бөлімі (2мин) |
а) Ұйымдастыру Тренинг: Оқушылар шеңбер болып тұрады. Топтастыру: Сынып оқушыларын топқа бөлемін. 1-топ «Парафинді» 2-топ «Нафтенді» 3-топ «Ароматты» Топтық ережені еске түсіріп психологиялық ахуалын жоямын. |
Тренинг: Оқушылар шаттық шеңберін құрып бір-біріне жақсы лебіздерін білдіреді. Топтастыру: Мұғалім ұсынған қағазды алып топтасып отырады. Топпен бірлесе топ ережесін еске түсіреді. |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. |
Формативті бағалау, Жетістік критерийі бойынша бағалау |
Қиылған қағаз, оқулық, слайд |
|||
(7мин) |
б)Уй жұмысын тексеру «Серпілген сауал» әдісімен оқушыларға сұрақтар қойылады. Әр дұрыс жауап бір ұпай арқылы өзін-өзі бағалап отырады. |
«Серпілген сауал» арқылы үй тапсырмасын қорытындылау 1.Көмірсутектердің табиғи көздерін ата. 2.Табиғи газдың құрамы қандай? 3.Табиғи газ қандай фракцияларға жіктеледі? 4.Табиғи газ қайда қолданылады? 5.Мұнай дегеніміз не?Мұнайдың физикалық қасиеттері қандай? 6.Табиғи газдың мұнайға серік газдардан қандай айырмашылықтары бар? 7.Неліктен мұнайға серік газдар деп аталады? Мұнайға серік газдар қайда қолданылады? 8.Мұнайдың құрамы туралы не білесіздер? 9.Мұнай табиғатта қалай пайда болады? 10.Мұнайдың қоршаған ортаға әсері қандай? |
Жұптық жұмыс АКТ, СТО, ТжДбо, ОүБжОБ, ОЖЕСО, ОЖТ. |
Смайлик арқылы формативті бағалау |
Бағалау парағы, қиылған қағаз. |
|||
ІІ Негізгі бөлім Тұсаукесер (5мин) |
Жаңа сабақтың СТАРТЕРІ ретінде бейнебаян көрсету (Мұнай) Жаңа тақырыпты ашу |
Оқушылар дәптерлеріне тақырыпты жазып алады. Жаңа тақырыппен жұмыс. |
Сұрақ қою. |
Бас бармақ арқылы кері байланыс |
Электронды оқулық, Видео корсету |
|||
А) (жаңа тақырыпты ашу) (8 мин) |
«Презентация қорғау» Топтық жұмыс. Мұнай өнімдері туралы ақпаратты слайдқа презентация жасап қорғау. |
«Презентация қорғау»
1-топ. Мұнайдың құрамы.
Физикалық қасиеті. 2-топ Мұнайды өндіру және тасымалдау, өнімдерінің қолданылуы 3-топ Мұнайды өңдеу әдістері. |
Топтық жұмыс АКТ, СТО, ТжДбо, ОүБжОБ, ОЖТ,көшбасшы. |
Топтар бірін-бірі бағалайды. |
Мұнай үлгілері, слайд, бағалау парақшасы. |
|||
(8мин) |
«Есептер додасы » ҰБТ- де кездесетін есептерді шығару Есептер шығару. Шағын топтық жұмыс. Қосымша бетте -1(Есептер) |
«Есептер додасы » ҰБТ- де кездесетін есептерді шығару Оқушылар шағын топта карточкада берілген есептерді шығарады. Қосымша бетте -1(Есептер) |
Шағын топ жұмыс АКТ, СТО, ОЖТ, ТжДбо, ОЖЕСО, көшбасшы. |
Өзін-өзі бағалау. |
Бағалау парақшасы, карточка |
|||
(4 мин) |
«Химиялық диктант» ҰБТ – ге дайындық сұрақтары. Жеке жұмыс (барлық оқушыны қамту үшін) Жаңа тақырыпты қорытындылау бойынша сауалнама жұмысы. Қосымша бетте -2(тест) |
«Химиялық диктант» тест Әр оқушы слайдта көрсетілген тест жұмыстарын орындайды. Қосымша бетте -2(тест) |
Жеке жұмыс АКТ, СТО, ТжДбо, ОүБжОБ, ОЖТ,көшбасшы. |
Бірін-бірі бағалау |
Оқулық, бағалау парақшасы |
|||
ІІІ Қорытынды бөлім.(8мин) Бағалау. Үйге тап.(1мин) |
Бекіту «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі Жұптық жұмыс Сұрақтар бойынша оқушы пікірлерін тыңдау |
«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы оқушылар мына сұрақтар бойынша тақырыпты қорытындылайды: 1.
Мұнайдың пайдасы |
Жұптық жұмыс АКТ, СТО, ТжДбо, ОүБжОБ, ОЖТ,көшбасшы. |
Бірін-бірі смайлик арқылы бағалау. |
Стикер, смайлик. |
|||
Өзін- өзі бағалау парақшасы бойынша сумативті баға қою. §2.17 Мұнай, құрамы, өңдеу әдістері және өнімдері. Шығармашылық жұмыс «Атырау мұнайы»туралы шағын жоба қорғау. |
Әр тапсырмалар бойынша оқушының бағалауынан қорытынды баға қою. Тақырыпты оқып келеді. «Атырау мұнайы»туралы шағын жоба қорғау. |
АКТ,СТО |
Өзін-өзі бағалау. |
Слайд, Оқулық |
||||
Кері байланыс (2мин) |
Кері байланыс «Тауға көтерілу»аналогы Бүгінгі тақырып бойынша оқушы өзін таудың қай бөлігінде тұрғанын көрсетеді. |
Сабақ барысында әр тапсырма бойынша түсінгенін және өзін таудың қай бөлігінде тұрғанын көрсетеді. |
Жеке жұмыс |
Өзін-өзі реттеу |
Қиылған қағаз |
Табыс критерийі
-
Тапсырма Үй тапсырмасын тексеру: жұптық жұмыс
Жетті – берілген тапсырманы орындады, сұраққа жауап берді, дәлелдеді
Талпынды – сұраққа жауап берді, бірақ дәлелдей алмады
2 - Тапсырма «Презентация қорғау» топтық жұмыс:
Жетті – тақырып бойынша өз түсінгенін слайд арқылы дәлелмен айтып, басқаға түсіндіре алды.
Талпынды – слайдпен өзінің түсінгенін толық жеткізе алмады.
3 - Тапсырма «Есептер додасы» шағын топтық жұмыс:
Жетті– оқушы өзі есепті толық шығарып және басқа оқушыға түсіндіріп есепті толық аяқтап шығара алды.
Талпынды – есепті толық аяқтаған жоқ.
4 - Тапсырма «Химиялық диктант» жеке жұмыс:
Жетті– 10-6 балл
Талпынды –5-2 балл
5 - Тапсырма «Екі жұлдыз, бір тілек» жұптық жұмыс:
Жетті– тақырып бойынша пайдасы мен зиянын толық айтты.
Талпынды – Өз ойын толық жеткізе алмады.
Өзін-өзі бағалау парағы
Оқушының аты-жөні______________________________________
Тапсырмалар |
Жеттім |
Талпындым |
1.Тапсырма Үй тапсырмасын тексеру: |
|
|
2.Тапсырма Презентация қорғау: |
|
|
|
|
|
4.Тапсырма Химиялық диктант: |
|
|
5.Тапсырма Екі жұлдыз, бір тілек: |
|
|
Қорытынды баға |
|
Қосымша бетте -2(тест)
«Химиялық диктант» тест
1.Мұнай қандай зат?
А.суда ерімейді , жанбайды;
Ә.май тәрізді сұйықтық , иісі жоқ;
Б. Судан ауыр;
В май тәрізді сұйықтық , жанғыш
2.Мұнайды жеке зат деп есептеуге бола ма?
А.Болады , себебі ол табиғаттан шикізат ретінде бөлінеді;
Ә.Қолдан жасалған жасанды қоспа ;
Б.Жоқ ,себебі ол көмірсутектердің табиғи қоспасы;
В.жоқ,себебі ол күрделі бейорганикалық заттар қоспасы.
3.Мұнай өндірудің қандай әдістерін білесіңдер?
А.Тотығу-тотықсыздану;
Ә.Пиролиз
Б.Риформинг
В.Каталитикалық крекинг
4.Мұнайды қайта өңдеу үшін қандай химиялық әдістер қолданылады?
А.Крекинг Ә. Айдау Б. Асылдандыру В.каталитикалық изомерлену
5. Табиғи газдың құрамында метаннан басқа мына газдар бар:
А. Этан , Этилен , Ацетилен ;
Ә. Этан , Пропан , Бутан;
Б. Бутан, Пентан , Изобутан;
В. Пентан , Гексан, Гептан;
6. Бензинді ароматтау үрдісінің атауы :
А. Кокстеу ; Ә. Риформинг Б. Крекинг В. Детонация
7. Мұнайға ілеспе газдың құрамында қай заттар көп болады ?
А. Ментан Ә. Барлық алкандар
Б. Алкандардың газ тәрізді гомологтары В. Алкиндер
8. Мұнай фракцияларынан алынған трактор жағар майы ;
А. Бензин Ә. Лигроин Б. Мазут В. Газоиль
9. Мұнайдан алынбайтын зат:
А. Мазут Ә. Керосин Б. Крахмал В. Бензин
10. Мұнай көмірсутектерінің ұшқыш заттарға айырылуы ;
А. Пиролиз Ә. Риформинг Б. Гидролиз В. Крекинг
Жауабы:
1-в 2-а 3- б 4-ә 5-ә 6-ә 7-ә 8-ә 9-б
10-в
Қосымша бетте -1(Есептер)
«Есептер додасы »
7-есеп. 100 л табиғи газдан (қ. ж.) ацетилен алынды. Табиғи газдағы метанның көлемдік үлесі 96%.
Алынған ацетиленнің көлемі қандай?
Бер: V(газ) = 100 л Газ ------- C2H2
W(СН4) = 96% 100 л ---------- 100% Х = 100 л х 96% = 96 л
Х л ----------- 96% 100%
Т/к: V(C2H2 ) = ? 2СН4 ----------- С2Н2 + 3Н2
96 л --------- Х л Х = 96 л х 1 көлем = 48 л
8-есеп. .Құрамында 20% қоспасы бар 80г техникалық кальций карбидінен алынған ацетиленді жағуға оттектің қандай көлемі (қ.ж.) жұмсалады?
ШешуіСаС2+2Н2О →С2Н2+Са(ОН)2
1)mқоспа=80гх20%/100%=16г
2)mСаС2=80г-16г=64г
С2H2+5О2 →4СО2+2Н2О
3)64г карбид-----хл С2Н2
64г карбид-----22,4л С 2Н2
х=64гх22,4л/64г=22,4л С 2Н2
4)22,4л С2Н2-----хл оттек
44,8л С 2Н2----112л оттек х=22,4лх112л/44,8л=56л оттек
Жауабы: V =56л
10-есеп. Массасы 1 кг көмірді (құрамындағы көміртек мөлшері 92%) жаққанда түзілген көміртек (ІV) оксидін әк суы арқылы өткізді. Түзілген тұнбаның массасы және зат мөлшері қандай?
Бер: m(С) = 1 кг С + О2 = CО2 Са(ОН)2 + CО2 = СаСО3 +Н2О
W(С) = 92% 920 г ---------- Х г Х = 100г х 920г = 7666,6г (СаСО3)
12г ----------- 100 г 12г
Т/к: m(СаСО3) = ? w = 7666,6 г = 76,666 = 76,67 моль
100 г
W(СаСО3) = ?
«Шаттық шеңбері» Жаңа сабақтың стартері ретінде бейнебаян көруі және жаңа сабақтан слайд арқылы қысқаша мағлұмат алу.
Оқушылар жаңа сабақ бойынша слайд дайындап презентация қорғауы және тәжірибе арқылы мысал келтіруі, үлгілерін көрсетуі.
Оқушылардың сабақ соңындағы кері байланысы «Тауға көтерілу» аналогиясы
Сабаққа қатысқан мұғалімдердің де кері байланысы «Тілек ағашы»