Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы: 5.3А
Сақтар
Мектеп:. « Алға шағын орталықты орта
мектеп»КММ
Күні: 19.04.2019
жыл
Мұғалімнің
аты-жөні: Примбердиева Меруерт
Қуанышқызы
Пәні: Қазақстан
тарихы
Сынып: 5
Қатысқандар:
Қатыспағандар:
|
Сабақ
тақырыбы:
|
«Мұртты обалардың» ерекшелігі
неде?
|
Сабаққа негізделген оқу
мақсаты:
|
5.2.1.2. – Ежелгі тайпалардың
дүниетанымын сипаттау;
|
Сабақ
мақсаттары:
|
Барлық
оқушылар: Ежелгі тайпалардың
дүниетанымын оқып, біледі (білу, түсіну)
Оқушылардың басым
бөлігі: Обалардың орналасуына қарай
ежелгі адамдардың дүниетанымын сипаттайды
(қолдану)
Кейбір
оқушылар: Мұртты обалардың ерекшелігін
талдап, баға береді (талдау, бағалау)
|
Бағалау
критерийлері:
|
-
Ежелгі тайпалардың
дүниетанымын біледі, түсінеді.
-
Обалардың орналасуына қарай
ежелгі адамдардың дүниетанымын сипаттайды
-
Мұртты обалардың ерекшелігін
талдап, баға береді
|
Тілдік
мақсаттар
|
«Төрт шаршы»
әдісі, «Кесте толтыру» әдісі, «Бес
саусақ» әдісі арқылы топтар тақырыпты талқылады, флипчартқа
түсірді, кесте толдырды, жазды (оқылым, айтылым, жазылым,
тыңдалым)
|
Құндылықтарды
дарыту
|
-
Шығармашылық және сын
тұрғысынан ойлау;
-
Қарым-қатынас жасау
қабілеті;
-
Өзгелердің мәдениетіне және
көзқарастарына мәдениетпен қарау;
-
Денсаулық, достық және
айнадағыларға қамқорлық көрсету.
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Тарих,
геграфия
|
Тақырып бойынша алдыңғы
білім
|
Археологиялық
ескерткіштерді «Ширату
жаттығуы» әдісі арқылы ашық сұрақтар қоя
отырып бекітемін
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспаранған
кезеңдері
|
Сабақтағы
жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
5
минут
|
Ұйымдастыру
кезеңі. Білім алушылармен
сәлемдесемін, түгендеймін, топты түрлі-түсті
конфеттермен 3
топқа бөлемін.
Қызыл конфет –
1-топ
Жасыл конфет –
2-топ
Сары конфет –
3-топ
Білім
алушыларға «Миға
шабуыл» ретінде суреттер көрсете
отырып, бүгінгі сабақтың тақырыбын және мақсатын
анықтаймын
|
Түрлі-түсті (қызыл, жасыл,
сары) конфеттер
Тақырып бойынша обалардағы
жәдігерлердің суреті
|
Сабақтың
ортасы
30
минут
|
Барлық оқушылар орындайды:
«Төрт шаршы» әдісі. топтық жұмыс, мәтінмен
жұмыс
1-тапсырма: Ежелгі тайпалардың
дүниетанымын анықта
1-топ: Мұртты обалардан не
табылғанын анықта
2-топ: Мұртты обалардың не
үшін салынғанын ата
3-топ: Ежелгі тайпалардың
дүниетанымын анықта
Дескриптор:
-
Мұртты обалардан не табылғанын
анықтайды
-
Мұртты обалардың не үшін
салынғанын атайды
-
Ежелгі тайпалардың
дүниетанымын анықтайды
-
Флипчартқа
түсіреді
-
Аудиторияда
қорғайды
Қалыптастырушы
бағалау: «Басбармақ» әдісі арқылы
бағалау
Басым бөлігі орындайды:
«Кесте толтыру» әдісі. жұппен жұмыс.
2-тапсырма: Обалардың орналасуына қарай
ежелгі адамдардың дүниетанымын сипатта
Обалар
|
Ерекшеліктері
|
А
|
|
Ә
|
|
Б
|
|
В
|
|
Дескриптор:
Қалыптастырушы
бағалау: смайликпен
бағалау
Кейбір оқушы
орындайды: «Бес саусақ» әдісі арқылы.
Топтық жұмыс.
3-тапсырма: Мұртты обалардың
ерекшелігін талдап, баға бер.
Дескриптор:
Қалыптастырушы
бағалу: өзара
бағалау
|
Оқулық
Флипчарт
Түрлі-түсті
маркерлер
Мұртты обалардың
суреті
Кесте
Оқулық
Бес саусақтың
суреті
|
Сабақтың
соңы
5
минут
|
Кері байланыс. «Мидың
суретін сал» әдісі. жазбаша кері
байланыс
Мидың суретін салып, мидың
ішіне сабақ кезінде меңгерген сөздерді жазады, мидың сыртына
түсінбегенін жазады.
|
|
Саралау-Сіз қандай тәсілмен
көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті
оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
|
Бағалау – Сіз оқушыардың
материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау
|
Барлық
оқушылар: «Төрт шаршы» әдісі арқылы
мәтінді оқып, топпен талқылай отырып
ежелгі тайпалардың
дүниетанымын білді.
Оқушылардың басым бөлігі:
«Кесте толтыру» әдісі арқылы жұппен жұмыс жасай
отырып
обалардың орналасуына қарай
ежелгі адамдардың дүниетанымын сипаттады
Кейбір
оқушылар: «Бес саусақ» әдісі арқылы
топпен талқылай отырып Мұртты обалардың ерекшелігін талдап, баға
берді.
|
Қалыптастырушы
бағалау: «Басбармақ» әдісі арқылы
бағалау
Қалыптастырушы
бағалау: смайликпен
бағалау
Қалыптастырушы
бағалу: өзара
бағалау
Кері байланыс. «Мидың
суретін сал» әдісі. жазбаша кері
байланыс
Мидың суретін салып, мидың
ішіне сабақ кезінде меңгерген сөздерді жазады, мидың сыртына
түсінбегенін жазады.
|
Білім алушылар сабақта
денсаулық және қауіпсіздік техникасы ережесін дұрыс ұстануын
қадағалау. Интербелсенді тақтаны дұрыс пайдалану; топтық жұмыста
бір-бірімен әділ бағалау, пікірлерін
тыңдау
|
Сабақ бойынша
рефлексия
-Сабақтың оқу мақсаттары
шынайы ма? Сыныптағы ахуал қалай болды? Мен жоспарлаған саралау
шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?
Мен өз жоспарыма қандай түзетулер еңгіздім,
неліктен?
|
Сабақ мақсаттары шынайы болды,
оқушыларға жұптық жұмыс орындата отырып уақытты үнемдедім,
оқушылардың белсенділігі артты. Сабақ барысындағы әдіс-тәсілдер
тиімді пайдалана отырып, оқушылардың қызығушылығы арттырдым.
Сабағымда оқу мақсатыма жеттім.
|