Материалдар / музыкалық
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

музыкалық

Материал туралы қысқаша түсінік
4 сыныпқа арналған
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
26 Ақпан 2024
152
1 рет жүктелген
250 ₸
Бүгін алсаңыз
+13 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +13 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Музыка

2 токсан

Мектеп: Ямышев ЖОББМ

Күні: 16.11.2023

Оқытушының аты-жөні: Елтаева Д.Е.

Сынып: 4 А сабақ 1

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар: 0

Бөлім:

3-бөлім. Мəдени мұра

Сабақтың тақырыбы:

Көне қобыз сарыны

Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары

4.1.1.1 – музыкалық көркемдеуіш құралдардың көмегімен əуеннің жанрын, көркемдік образдарын анықтау жəне салыстыру;

4.1.3.3 – ауызша жəне жазбаша жұмыстарда негізгі музыкалық ұғымдарды қолдану;

4.2.1.1 – музыкалық-шығармашылық жұмыстарды жасау үшін өз идеясын ұсыну жəне түрлі материалдар мен ресурстар таңдау;

Сабақтың мақсаты:

  • Барлық оқушылар:

  • мəдениет, музыкалық мұра туралытүсінеді;

  • қобыз үнін ажырата алады;

  • Көптеген оқушылар:

  • мəдениет, музыкалық мұра туралы біледі;

  • қобыз үнін ажырата алады жəне құрылымын ұжыммен біргесипаттайды;

  • Кейбір оқушылар:

  • қобыз үнін ажырата алады, сипаттай алады;

  • мəдениет, музыкалық мұра туралы түсініктерін жеткізе алады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушылардың әрекеті

Бағалау


Ресурстар

Басталуы


5мин

Психологиялық ахуал

«Жылы амандасу» әдісі

Оқушылар ортада шеңберде тұрады.

Тақтада күлкі, күн, қол, жүректің суреті тұрады. Осы суреттерге байланысты қимыл іс-әрекет жасайды

Ұйымдастыру кезеңі.

Өткен сабақтағы тақырыпты еске түсіру.

Сұрақ-жауап әдісі

Сабақта мəдени мұраларымыздың бірі – қобыз аспабы, оның жасалу технологиясы туралы таныстырылады.

Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын ашу барысында көрсетілетін видеоролик.

Оқушылар іс-қимылдарды қайталап бір-біріне жылы сөздер, тілек айтады.


Жауап береді

Сұраққа жауап берген оқушыны мадақтау






Мадақтау

Музыка , суреттер көрсету


Ортасы



30мин






























5мин


Күй тыңдау.

(М, Ұ, ОТ) Ықыластың күйін тыңдауда екі бейнебаян көрсетіледі.

Бірінші бейнебаянда: Ықыластың туған жері, асыл қобызы, немересі Шырын жəне жеке күйші Ақнар Шəріпбаеваның қылқобызбен жеке орындауында шығармалар берілген.

Екінші бейнебаян Н. Тілендиев атындағы академиялық фольклорлық-этнографиялық «Отырар сазы» оркестрінің орындауына арналған.

Екі бейнебаяндағы күй сипатын оқушылардың өзіндік тəжірибелік талдалынымдарына сүйеніп жүргізген дұрыс. Оқушы сыныптық талқылаудан кейінгі алған білімін, түсінгенін жəне оны қолдана білетінін көрсетеді.

Сергіту сәті: Ән айту, билеу

Оқулықта төмендегідей сұрақтар берілген:

1. Ықыластың «Жез киік» күйін екі нұсқадан тыңда (жеке қобыз, оркестр).

2. Екі орындаудағы киік бейнесін қалай елестетередің (тастан тасқа секіріп ойнақтайды, желіп жүреді, жайылымда жүр)? (ОТ)

Күйді тыңдау мен берілген сұрақтар балаларды түйінді ұғым жасауға үйретуі керек. (М, Ұ)

3-тапсырма. Орындау. «Жез киік» күйінен оқушылар үзінді орындайды.

Мұғалім күйді нотамен де немесе ля буынымен де орындатуына болады.

4-тапсырма. Шығармашылық жұмыс. (Т) Мұғалім оқушыларды екі топқа бөледі.

1-топ. «Жезкиік» күйін нотаға қарап, ля буынымен айтады.

2-топ. Берілген үлгіге қарап, күй ырғағын соғады. (Ұ) Мұғалім ұрмалы аспаптар болмаған жағдайда қолды соғу арқылы да ұжымдық аспаптық орындаушылық əрекет ұйымдастыруына болады


Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі.

Оқушылар әрбір таныстырылымнан кейін сұрақтар қоя алады




Жұмыс дәптерінде тапсырма орындау

Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.








ҚылқобызАқнар Ықылас Н. Тілендиев атындағы академиялық фольклорлы- этнографиялық «Отырар сазы»


Презентация



Аяқталуы

5мин



Сабақ соңында кері байланыс жасау.

· Осы сабақ арқылы өздеріңе не ала алдыңдар? · Нені жетілдіруіміз керек? · Қандай қиыншылықтар болды.? · Қызықты тұстары · Болашақ сабақтарды не көргілерің келеді?

«Ақылды үкі» кері байланыс.


Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады


Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру.

Ақылды үкі



Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Қабілеті аз оқушылар:Оқушылар музыканың көңіл-күйін (нәзіктік,

қорқыныш, таңқалу) музыкалық дыбыстармен жеткізу

Қабілеті орташа оқушылар: Оқушылар қазақ халық

аспаптарын суреттеу. домбыра, асатаяк, сылдырмак,

үшбұрыш, шулы қорабшалар т.б музыкалық аспаптар.

Дарынды оқушылар: Қазақ салт-дәстүрлеріне арналған

әндер туралы рефератқа, жұмыс дәптеріне жазу және

талдау.


Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі дүниені атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)

1:

2:

Сабақтың одан да жақсы өтуіне не ықпал етті? (оқытуға және

үйренуге қатысты)

1:

2:

Сабақ барысында анықталған сыныптың немесе жекелеген оқушылардың жетістігі мен қиындығына

орай келесі сабақтарда неге көңіл аударуым керек?








Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!