Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Музыкалық - поэзиялық мұра
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Сабақ жоспары-Музыка
3-бөлім: Мәдени мұра |
Мектеп: |
|||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||
Сынып: 4 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
||||||
Сабақ тақырыбы |
Музыкалық-поэзиялық мұра |
|||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
4.1.2.1 - ән айту ережесін сақтай отырып, түрлі сипаттағы екі дауысты қарапайым элементтері бар әндерді орындау; 4.3.1.1 - шығармашылық жұмысын көрсете және бағалай білу. |
|||||||
Сабақ мақсаттары |
Оқушылар:
|
|||||||
Бағалау критерийлері |
Оқушы:
|
|||||||
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар : • тиісті пәндік терминологияны пайдалана отырып, музыканы талқылау және таладау; • өз жұмысына түсініктемелер енгізу және оны жетілдіру бойынша ұсыныстар жасау. Терминдер сөздігі: • мәдени мұра, музыкалық мұра; • халық әні; • музыкалық фольклор; • сал және сері, • ақын, суырып салма ақын; • жыр, жырау, жыршы; • терме, термеші. Сұхбат/хат үшін сыныпта пайдаланылатын лексика: Талқылауға арналған сұрақтар: - Қандай көрнекті салдар мен серілердің білесіз? - Олардың әндерін атаңыз. - Өлеңде не туралы айтылып жатыр? - Ақан сері қашан өмір сүрді? - Ол неге сері деп аталған? |
|||||||
Құндылықтарды дарыту |
Қазақтың мәдени мұрасын білу, қазақ халқының көрнекті салдар мен серілердің шығармашылығының құндылықтарын оқушылардың бойына дарыту және құрметпен қарау. |
|||||||
Пәнаралық байланыстар |
Бейнелеу өнері, қазақ тілі. |
|||||||
АКТ қолдану дағдылары |
Бұл сабақта АКТ қолдану дағдылары пайдаланбайды. |
|||||||
Бастапқы білім
|
Өткен сабақта оқушылар қазақ халқының музыкалық аспаптары мен күйлері музыкалық мұрасы туралы әңгімеледі. Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптардың дыбыстаран тыңдап, ажыратты. |
|||||||
Сабақ барысы |
||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||
Сабақтың басы 3 минут |
Стартер Музыкалық сәлемдесу Дауыс жаттығулары Тақырыппен танысу Оқушыларға сабақтың мақсаттары мен міндеттерімен таңыстыру. Сұрақтар: - Өткен сабақта не үйрендік? Мысалдар келтіріндер. |
Таныстырылым. |
||||||
Сабақтың ортасы 8 минут 7 минут 20 минут |
1-тапсырма. Ақпарат іздеу. Ұсынылған ұғымдардың сипаттамасын естеріңізге түсіріп, А4 парақтарына жазыңыз: 1 топ - ақын; 2 топ - сал – сері; 3 топ - жыршы; 4 топ - термеші. Қазақ халқының музыкалық-поэзиялық өнер өкілдерін атаңыз. Өз жұмысыңызды басқа топтарға көрсетіңіз. 2-тапсырма. Талқылау және орындау. Ерлан Рысқалидың орындауында Ақан серінің «Маңмаңгер» әнің тыңдаңыз. Сұрақтарды талқылаңыз: - Қандай көрнекті салдар мен серілердің білесіз? - Олардың әндерін атаңыз. - Өлеңде не туралы айтылып жатыр? - Ақан сері қашан өмір сүрді? - Ол неге сері деп аталған? Ақан серінің «Маңмаңгер» әнінің сөздері мен музыкасын естеріңізге түсіріңіз. Әнді орындаңыз. 3-тапсырма. Шығармашылық. Ақан серінің «Маңмаңгер» әнін орындаңыз. Өз шығармашылық жұмысыңызды топпен жаттықтырыңыз. 1 топ – әнді би қимылдарын қосып орындау. 2 топ – әнді күй жанрында орындау. Әнді ырғағына, өсіңкілігіне және сипатына сәйкес орындаңыз. Бір-біріңіздің жұмысыңызды бағалау критерийлеріне сәйкес бағалаңыз:
|
Ресурстар: https://www.youtube.com/watch?v=iEW8KULpnkg Ерлан Рысқали - Ақан Сері Маңмаңгер. «Маңмаңгер» әні. Ақпарат парақшалар |
||||||
Сабақтың соңы 5 минут |
Рефлексия - Бүгін сабақта не үйрендік? (…………….) - Қандай тапсарма сендерге ұнады? (…………….) - Қандай тапсырма сендерге қиын болды? (…………….) - Бүгін сабақта не құнды болды? Неге? (…………….) - Қазақтың сал серілерін әлем азаматтары деп алауға бола ма? Неге? (…………….) - Менің білуімше, бүгін сәтті болды? (…………..) |
|
||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||
Шығармашылық тапсырмаларды орындау барысында мұғалім көмек қажет ететін кейбір оқушыларға бағдар беріп отырады. |
Алған білімдерін бағалау мүмкіндігі болады: - алдын ала оқыту білімін қолдау; - практикалық тапсырманы бір-бірін бағалау; - сұратар арқылы; - бағалау критерийлері бойынша. |
Осы сабақта интертақтаны 10 минут пайдалану. Осы сабақты бейнелеу өнері, қазақ тілімен байланастыру мүнкіндігі бар.
|
||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||
|
||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |