Материалдар / "Н дыбысы мен әрпі "1 сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

"Н дыбысы мен әрпі "1 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
бастауыш сынып мұғалімдеріне арналған
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
17 Маусым 2019
590
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Мектеп: ЖББ Ж.Досмұхамедов атындағы орта мектеп балабақша кешені

Бөлім: Өзім туралы.

Бөлімше: 1.9 Сөздерді, дыбыстарды орфоэпиялық нормаларға сәйкес дұрыс айту.

3. 8 Каллиграфиялық нормаларды сақтау.

2. 9 Дыбыс пен әріпті тану және ажырату.

Сабақ тақырыбы: Н дыбысы мен әрпі.

Күні

Мұғалім есімі Нагашибаева Ботакоз Аскаровна

Сынып 1

Қатысқандар саны: 19

Қатыспағандар саны 0

Сабаққа негізделген оқу мақсаты


1.1.9.3 Сөздің буыннан тұратынын түсіну және сөздегі буын санын анықтау білігін бағалау.

1.2.9.1Әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру.

1.3.8.1. Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап,әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу.

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар: Сөздің буыннан тұратынын, буынның дыбыстардан құралатынын, жазу жолын сақтауды біледі.

Оқушылардың басым бөлігі: Буын санын анықтап, әріпті дыбыспен сәйкестендіріп, жолдың төменгі, жоғары сызығын сақтап жазады.

Кейбір оқушылар:Дыбыстық талдау жасайды, әріп элементтерін пайдаланып, буыннан сөз құрап, каллиграфиялық талапқа сай жазады.

Бағалау критерийлері:

(жетістік критерийлері, табыс критерийлері, күтілетін нәтиже)

1.Сөзді буынға бөліп, буын санын анықтайды.

2.Әріптерді дыбыспен сәйкестендіріп оқиды.

3. Каллиграфиялық талаптарды сақтап жазады.


Терминология: Негеш нан Ндыбысы

Сөз тіркестері: Ең қажетті ас қалай аталады?

Құндылықтарды дарыту

Тұлғааралық қарым-қатынасты дамыту. Жауапкершілікпен ынтымақтаса жұмыстану.Өзінің және өзгенің пікіріне құрметпен қарау.

Пәнаралық байланыстар

Дүниетану . Көркем еңбек

АКТ қолдану дағдылары

Аудиожазба. Сергіту сәтінде интербелсенді тақтадан бейнероликтен нанның қандай еңбек жолдарымен келетініне арналған жаттығу түрлерін жасайды.

Алдыңғы оқу/ Бастапқы білім

А дыбысы мен әрпін таниды, оқиды, буынға бөледі.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Ресурстар

Басталуы

5 мин

Ширату жаттығуы

Оқушылар шеңберге жиналып,қимылмен қайталайды.

Нан қоқымын шашпаңдар,

Жерде жатса баспаңдар.

Теріп алып қастерлеп,

Торғайларға тастаңдар.

Топқа біріктіру.

Үш түрлі боялмаған графикалық суреттер арқылы үш топқа бөлінеді.

Сабақ мақсатымен таныстыру.

-Бүгінгі сабақтағы мақсатымыз Нн дыбысымен танысамыз,оқимыз,жазамыз.Сөздерді буындап оқимыз.

Үш түрлі боялмаған графикалық сурет (нан,банан,шана

Ортасы 20 мин

5мин
















5мин











5 мин































2 мин









5 мин













(Ұ) Тапсырма «Қабырғадағы сурет?» әдісі.

Қабырғада н дыбысы сөздің басында, ортасында, аяғында кездесетін суреттер ілінеді.Суреттерді алып, н дыбысының орнын анықтайды.

-Заттардың атауларын буынға бөліп айт.

-Сөзде неше буын бар?

-Сызбамен және текшемен көрсет.

(ҚБ) Дескриптор:

Білім алушы

-Сөзді буынға бөледі;

-Сөздегі буын санын анықтайды.

Кері байланыс: көңілді күн смайликтері арқылы кері байланыс жасау.

(МК)-Балалар біздің сыныпқа өздерің сияқты 1-сынып оқушысы Негеш қонаққа келді. Ол сіздерге сұрақ қойғысы келеді.

Аудиожазба арқылы мәтін тыңдатылады.

(Ұ) Тапсырма «Серпілген сауал» әдісі.

-Мәтінде ең қажетті ас қалай аталады?

-Жасырылған сөздердің буын санын анықта?

(Балалардың жауабы тыңдалады)

(ҚБ) Дескриптор:

Білім алушы

-Ең қажетті асты табады;

- Нан, шана,балапан сөздерінің буын санын анықтайды.

Кері байланыс:

Бір, екі,үш шапалақпен беріледі.

(Т Ж.) Саралаудың тапсырма әдісі.

Тапсырма «Түсті таспа» әдісі арқылы үш түспен беріледі.

1.Қолдауды қажет ететін оқушыға жасыл түспен тапсырма беріледі.Бейнеленген суреттерді ата.Буынға бөл.Текшемен әріптің орналасу орнын анықта.

(ҚБ) Дескриптор:

Білім алушы

- Бейнеленген суреттерді атайды;

- Буынға бөледі;

-Әріптің орналасу орнын текшемен анықтайды.

2.Қолдауды орташа қажет ететін оқушыға сары түспен тапсырма беріледі.Берілген сөздерді оқы.Көп нүктенің орнына қай әріпті қоюға болады?Сол әріпті қоршап сыз.

А...а, на...

(ҚБ) Дескриптор:

Білім алушы

-Сөздерді дұрыс оқиды;

- Көп нүктенің орнына тиісті әріпті анықтайды;

-Сол әріпті қоршап сызады.

3.Қолдауды қажет етпейтін оқушыға қызыл түспен тапсырма беріледі. Н дыбысына дауысты дыбыс қосып буын құра.Буыннан сөз құра.Сөздерді сауатты, көркем жаз.

(ҚБ) Дескриптор:

Білім алушы

-Дауысты дыбыс қосып буын құрады;

-Буыннан сөз құрап оқиды;

-Сөздерді сауатты әрі көркем жазады.

Кері байланыс: мұғалімнің қолдау сөздері.

Сергіту жаттығуы

Бейнероликтен нанның қандай еңбек жолдарымен келетіні туралы жаттығуларды көріп, орнынан тұрып, қимылмен барлығы жасайды.

Диқан егінге келеді. (барлығы жүреді)

Иығында кетпені бар.(иығына салады)

Жерді тырмалады. (арқасына көрсетеді)

Дәнді себеді. (арқасына көрсетеді)

Суды құяды. (арқасына көрсетеді)

Бидай өсті. (жайқалып көрсетеді)

Ас атасы-нан дайын. (Қолмен ұсынады)

(Ұ) Жазылым дағдысы:«Температураны өлшеу» әдісі. Нн әрпін әдемі және каллигра -фиялық талапқа сай жазу.

Тапсырма

  1. Н н бастырып жаз.

  2. Нн әрпі элементтерін дұрыс байланыстырып жаз.

  3. Сөздерді сауатты әрі көркем жаз.

(ҚБ) Дескриптор:

Білім алушы

-Бастырып жазады;

-Әріп элементтерін дұрыс байланыстырып жазады;

-Каллиграфиялық талаптарды орындап сөздерді сауатты әрі көркем жазады.

Кері байланыс: Үш түсті градусникпен кері байланыс жасалады. (қызыл,сары,жасыл)

Қабырғадағы суреттерді өздері таңдайды.

Күн,ана,нан, нар,тана, жылан, ботақан.

Қызыл, көк текшелер.





Көңілді күн смайликтер



Аудиожазба «Негеш» энциклопедия










Нан, нар, айна, банан суреттері
























Интербелсенді тақта











Жұмыс дәптері









Қызыл,Сары,жасыл түсті градусник


Аяқталуы

8мин


Рефлексия.

«Боялмаған графикалық сурет»

Сурет түгел боялса-мен бәрін білемін.

Сурет жартылай боялса-мен білгім келеді.

Сурет мүлдем боялмаса-мен білмеймін.


Қосымша ақпарат

Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз?

Сабақ барысында саралаудың тапсырма әдісін пайдалана отырып, «түрлі таспа» әдісімен қызыл, сары, жасыл түстер арқылы қолдауды қажет ететін оқушыға, қолдауды орташа қажет ететін оқушыға, қолдауды қажет етпейтін оқушыларға төмендегідей тапсырмаларды жоспарладым.

1.Қолдауды қажет ететін оқушыға жасыл түспен тапсырма беріледі.

Бейнеленген суреттерді ата.

Буынға бөл.

Текшемен әріптің орналасу орнын анықта.

2.Қолдауды орташа қажет ететін оқушыға сары түспен тапсырма беріледі.

Берілген сөздерді оқы.

Көп нүктенің орнына қай әріпті қоюға болады?

Сол әріпті қоршап сыз.

3.Қолдауды қажет етпейтін оқушыға қызыл түспен тапсырма беріледі.

- Н дыбысына дауысты дыбыс қосып буын құра.

-Буыннан сөз құра.

-Сөздерді сауатты, көркем жаз.

(ҚБ) Дескриптор:

Білім алушы

1.Қолдауды қажет ететін оқушы:

- Бейнеленген суреттерді атайды;

- Буынға бөледі;

-Әріптің орналасу орнын текшемен анықтайды.

2.Қолдауды орташа қажет ететін оқушы:

-Сөздерді дұрыс оқиды;

- Көп нүктенің орнына тиісті әріпті анықтайды;

-Сол әріпті қоршап сызады.

3.Қолдауды қажет етпейтін оқушы:

578тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!