Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
натурал сандар және нөл саны қмж 5 сынып 2024
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қысқа мерзімді сабақ жоспары №1 5 сынып
Бекітемін:
Бөлім: |
5.1А Натурал сандар және нөл саны |
|||||||||||
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||
Күні: |
|
|||||||||||
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Натурал сандар және нөл саны |
|||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.1.1 натурал сандар жиыны ұғымын меңгеру; 5.1.1.2тақ және жұп сандар ұғымдарын меңгеру; |
|||||||||||
Сабақтың мақсаты: |
-Оқушыларға натурал сандар жиыны ұғымын меңгерту -Тақ және жұп сандар ұғымдарын меңгерту, есеп шығару барысында қолдануға үйрету |
|||||||||||
Сабақ барысы: |
||||||||||||
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Сәлемдесу; Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату; Оқушыларды түгелдеу; Сабақтың мақсатымен таныстыру Сабақ бойы өзін –өзі бағалау парақтаын таратады |
Мұғаліммен сәлемдесу; Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру; Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну |
Ауызша бағалауды қоданамын «Өте жақсы» «Жарайсың» |
Тақта; Оқулық; |
||||||||
Сабақтың басы 10 минут |
Жаңа тақырыпты түсіндіру 1.Натурал сандардың жазылуы Санау үшін пайдаланатын сандар натурал сандар деп аталады. Егер натурал сандарды бірінен соң бірін жазса, онда натурал сандар қатары шығады. Оның шексіз екенін көрсету үшін, соңына көп нүкте қойылады: 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, ...100, 101... 1000, 1001, ... Натурал сандардың қасиеттері: -натурал сандар қатары 1-ден басталады; -натурал сандар қатарының әрбір келесі мүшесі алдыңғысынан 1-ге артық; -натурал сандар қатары шексіз, себебі оның «ең соңғы мүшесі» деп саналған кез келген үлкен натурал санның өзіне бірлікті қосу арқылы келесі мүшесін алуға болады Сұрақтарға жауап береді; Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады; Анықтамаларды жазып алады. Сұрақтар болса мұғалімге қояды Оқушылар осы мысал-дарға қарап түсінеді. Есіңе сақта! Цифр – бұл таңба. Олар: 0, 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 9. 0 саны бұл натурал сан емес 0, 2, 4, 6, 8 цифрларымен аяқталатын сандар жұп сандар 1, 3, 5, 7, 9 цифрларымен аяқталатын сандар тақ сандар Цифрлар тек таңба болғандықтан, оларды «жұп» және «тақ» деген ұғымдарға бөлуге болмайды. Бірақ, цифрлардың көмегімен сандар жазылады. Егер натурал сандар қатарынан кез келген бірнеше сандарды ретімен жазсақ, онда ол натурал сандар қатарының кесіндісі болады. 8, 9, 10, 11, 12, 13 – бұл натурал сандар қатарының кесіндісі. 8, 9, 10, 12, 11, 13 – бұл натурал сандар қатарының кесіндісі емес, себебі сандар ретімен тұрған жоқ.. |
Сабаққа белсенділік танытып отырған оқушыларды Ауызша бағалау Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
Слайд ; Интерактивті тақта; Оқу құрал -жабдықтары |
|||||||||
Сабақтың ортасы 25минут |
Бекіту тапсырмаларын орындату Оқулықпен жұмыс №1. Мәтiнде кездесетін сандарды цифрмен жазындар: Екі мың алтыншы жылдын кыркуйек айында Астана қаласында Бей- бітшілік және келісім сарайы (халық арасында "Пирамида" деп аталган) ашылды. Бул гимараттың биіктігі алпыс екі метр, ягни ол жиырма бес кабатты үйдің биіктігіне тең. Сарайда бір мың бес жүз адам сыятын Опера және балет театры, мұражай, кітапхана, көрме және концерт залдары орналасқан. Бейбітшілік және келiсiм сарайы |
№2. Сөйлемде кездесетін сандарды жазыңдар: 1. Жер бетіндегі материктер мен аралдардың ауданы шамамен тоғыз миллион шаршы метр. 2. Жер бетіндегі мұхиттардың ауданы алпыс бір миллион шаршы километр. шамамен үш жүз 3. Материктердің теңіз деңгейіне қатысты орташа биіктігі - сегіз жүз алпыс метр |
Оқушылар дайын слайдтағы жауаптар бойынша Бірін-бірі бағалайды. Бағалау парағына өзінің алған балын жазып отырады |
Тақта; Оқу құралдары; оқулық; Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;З.Ә.Жұмағұлова |
||||||||
|
№3. 1) Есепте берілген сандарды окындар: 2016 жылдың басын- да Жер бетінің халқы 7 309 680 851 адамға жетті, кейбір елдердің халықтар саны төмендегі 3-кестеде көрсетілген. 2) 3-кестеде көрсетілген сандардың қайсысы жұп, қайсысы так? |
№4. 1) 7 және 23; 2) 189 және 245; 3) 1002 және 1332 сандарының арасында канша натурал сан орналасқан? |
ҚБ:Дайын жауап бойынша әркім өзін – өзі бағалайды. |
Тақта; Оқу құралдары; оқулық; Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;З.Ә.Жұмағұлова |
||||||||
|
Жалпы сыныпқа берілетін тапсырма 1-тапсырма. №1.Ауызша есептеңдер
|
Жұппен жұмыс Мына сандарды цифрмен жазыңдар
№2 Қандай сан разрядтық қосылғыштардың қосындысы түрінде жазылған?
№3 санды разрядтық қосылғыштардың қосындысы түрінде екі тәсілмен жаз
Үлгі: 9746=9000+700+40+6 9746=9∙1000+7∙100+4∙10+6 |
Оқушылар дайын слайдтағы жауаптар бойынша Бірін-бірі бағалайды. Бағалау парағына өзінің алған балын жазып отырады |
Тақта; Оқу құралдары; оқулық; Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;З.Ә.Жұмағұлова |
||||||||
|
Топпен жұмыс 1 топ № 1 есеп. Есептеңдер.
|
2топ
Тапсырма
2. Теңдеуді
шешіңіз 9k=702
k=78 28x=178
x=16 8y=65-25 8y=40 y=5 |
ҚБ: Жұпта өзара бағалау «+», « - », қызықты |
Тақта; Оқу құралдары; оқулық; Карточкалар |
||||||||
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытындылау.
|
ББҮ кестесін толтыру
Үйге тапсырма. Оқулықтан №10-13 Анықтамаларды жаттау
|
Бағалау парақтары бойынша жинаған ұпайларына қарай мұғалім 1-10 баллмен бағалайды |
ББҮ кестесі; оқулық |
Бағалау парағы
Аты-жөні____________________________________________________
Тапсырмалар: |
Дұрыс жауаптар саны |
Бағалау критерийі |
|
Жеке тапсырма |
Өзім орындадым Орындауға қиналдым |
2 0 |
9 және жоғары – «5» 7-8 балл – «4» 4-6 балл – «3» < 3 балл– «2» |
Жұптық тапсырма |
Мен белсенді болдым Жұбым орындады Орындай алмадық |
3 1 0 |
|
Топтық тапсырма |
Тобымда белсенді болдым Топпен бірге шығардым Орындалмады: |
3 2 0 |
|
Қосымша тапсырма |
Мен қосымша тапсырмалар орындап, тақтаға шықтым |
1 |
|
Үй тапсырмасы |
Үй тапсырмасын орындадым Үй тапсырмасын орындамай келдім |
1 0 |
|
Жалпы балл: _______________ |
ескертпе:_____________ |