Натюрморт жанры

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Натюрморт жанры

Материал туралы қысқаша түсінік
оқушыларға натюрморт жанры туралы мағлұмат бере отырып, олардың әрбір затты кеңістікте дұрыс көруге, түс-реңін ажыратуға, форма арқылы көлемін бейнелеуге, бояу түстерін бір-біріне үйлесімді байланыстыруға жаттықтыру. Затқа қарап сурет салуды және түстің шешімін ажыратуды түсіндіру
Материалдың қысқаша нұсқасы

«Құрманғазы атындағы саз колледжі» МКҚК

Пәні: Кескіндеме

Оқытушы: Батыргалиева С.Г.

Тобы: 2 курс, бюд. тобы

Аудитория 512

Күні: 24.05.2018

Уақыты: 8.00-9.30

Сабақтың тақырыбы: Натюрморт жанры

Сабақтың мақсаты:

Білімділік оқушыларға натюрморт жанры туралы мағлұмат бере отырып, олардың әрбір затты кеңістікте дұрыс көруге, түс-реңін ажыратуға, форма арқылы көлемін бейнелеуге, бояу түстерін бір-біріне үйлесімді байланыстыруға жаттықтыру. Затқа қарап сурет салуды және түстің шешімін ажыратуды түсіндіру.

Тәрбиелік: оқушыларды рухани адамгершілікке, инабаттылыққа, түстерді көңіл-күйді бейнелеу құралы ретінде қабылдай білуге баулу, тәрбиелеу.

Сабақ түрі: практикалық

Әдіс-тәсілдер: түсіндіру, көрсету, талдау, салу

Сабақтың көрнекілігі, құралдары: Планшет 60/40, майлы бояу, майлы бояуға арналған қылқаламдар, т,б

Пәнаралық байланыс: математика, бейнелеу өнері тарихы,

Сабақтың өту барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі.
- оқушылармен сәлемдесіп, танысу, құралдарын тексеру, сабаққа назарларын аудару.
2. Өткен тақырыптарды еске түсіру, сұрақ қою.
3. Жаңа тақырыпты түсіндіру.
Натюрморт екі топқа күрделі және қарапайым болып бөлінеді. Қарапайым натюрмортқа бір немесе үш заттан қойылған қойылымды жатқызады, ал күрделі натюрмортқа бес заттан жоғары қойылған композицияны жатқызады. Натюрморт кездейсоқ таңдалған заттардан құралмайды. Олар бір-біріне ұқсайтын, туыс заттар болуы қажет. Натюрморт композициясы таңдап алынған заттар тобы табиғи әсер бергенде ғана әдемі шығады.

Натюрморттың композициялық орталығы болуы шарт. Топтың ішінде мағыналық жағынан, көлемі, пішіні, түсі жағынан негіз бола алатындай зат болуы қажет. Қалған қосалқы заттар осы басты дүниеге бағынуы тиіс. Алдыңғы қатарға бет-бедері мен түсі жағынан өзге заттардан ерекшеленіп тұратын кішігірім затты қоюға болады, ал артқы планға көлемі жағынан үлкен заттарды қойған дұрыс. Жалпы натюрмортта түс үйлесімділігі де маңызды. Натюрмортта түстері біріңғай реңдік пен түске бағынуы тиіс.

Қойылымды құру: Натюрморт қойылымы тым тығыз және шашыраңқы орналаспауы қажет. Олар бір-біріне көлеңгелемей, бір-бірінің қасиеттерін ашып тұратындай етіп бейнеленуі тиіс.

Суретті салу реттілігі: Ең алдымен қағазға дұрыс орналастыру, яғни қағазды тік немесе көлденең ұстау. Сурет салғанда ұсақ бөліктерге көңіл бөлудің қажеті жоқ, ол жұмысқа кедергі келтіреді, жұмысты жалпыдан бастаған дұрыс. Түстің шешімі, жұмысқа ашық бірақ қатты көзге ұрмайтын түстерді пайдаланған дұрыс және сурет үйлесімді болуы тиіс.

Практикалық бөлім. Қағаз бетіне дұрыс орналастыру. Түстік шешімін табу.

.4.Тапсырмаларды орындау: майлы бояумен күрделі натюрморт орындау

5. Сабақты бекіту. Салынған суреттерді талдау.
6. Үйге тапсырма: 3-4 аяқ, қол нобайларын орындау





















































«Құрманғазы атындағы саз колледжі» МКҚК

«Бекітемін»

«СҚӨ және дизайн»

ПЦК жетекшісі

_____________М.М.Тулепова

«____»__________2018 ж.


Пәні: Кескіндеме

Оқытушы: Батыргалиева С.Г.

Тобы: 2 курс, бюд. тобы

Аудитория 512

Күні: 27.05.2018

Уақыты: 8.00-9.30

Сабақтың тақырыбы: Құрастыру суретін салу

Сабақтың мақсаты:

Білімділік оқушыларға натюрморт жанры туралы мағлұмат бере отырып, олардың әрбір затты кеңістікте дұрыс көруге, түс-реңін ажыратуға, форма арқылы көлемін бейнелеуге, бояу түстерін бір-біріне үйлесімді байланыстыруға жаттықтыру. Затқа қарап сурет салуды және түстің шешімін ажыратуды түсіндіру.

Тәрбиелік: оқушыларды рухани адамгершілікке, инабаттылыққа, түстерді көңіл-күйді бейнелеу құралы ретінде қабылдай білуге баулу, тәрбиелеу.

Сабақ түрі: практикалық

Әдіс-тәсілдер: түсіндіру, көрсету, талдау, салу

Сабақтың көрнекілігі, құралдары: Планшет 60/40, майлы бояу, майлы бояуға арналған қылқаламдар, т,б

Пәнаралық байланыс: математика, бейнелеу өнері тарихы,

Сабақтың өту барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі.
- оқушылармен сәлемдесіп, танысу, құралдарын тексеру, сабаққа назарларын аудару.
2. Өткен тақырыптарды еске түсіру, сұрақ қою.
3. Жаңа тақырыпты түсіндіру.
Натюрморт екі топқа күрделі және қарапайым болып бөлінеді. Қарапайым натюрмортқа бір немесе үш заттан қойылған қойылымды жатқызады, ал күрделі натюрмортқа бес заттан жоғары қойылған композицияны жатқызады. Натюрморт кездейсоқ таңдалған заттардан құралмайды. Олар бір-біріне ұқсайтын, туыс заттар болуы қажет. Натюрморт композициясы таңдап алынған заттар тобы табиғи әсер бергенде ғана әдемі шығады.

Натюрморттың композициялық орталығы болуы шарт. Топтың ішінде мағыналық жағынан, көлемі, пішіні, түсі жағынан негіз бола алатындай зат болуы қажет. Қалған қосалқы заттар осы басты дүниеге бағынуы тиіс. Алдыңғы қатарға бет-бедері мен түсі жағынан өзге заттардан ерекшеленіп тұратын кішігірім затты қоюға болады, ал артқы планға көлемі жағынан үлкен заттарды қойған дұрыс. Жалпы натюрмортта түс үйлесімділігі де маңызды. Натюрмортта түстері біріңғай реңдік пен түске бағынуы тиіс.

Қойылымды құру: Натюрморт қойылымы тым тығыз және шашыраңқы орналаспауы қажет. Олар бір-біріне көлеңгелемей, бір-бірінің қасиеттерін ашып тұратындай етіп бейнеленуі тиіс.

Суретті салу реттілігі: Ең алдымен қағазға дұрыс орналастыру, яғни қағазды тік немесе көлденең ұстау. Сурет салғанда ұсақ бөліктерге көңіл бөлудің қажеті жоқ, ол жұмысқа кедергі келтіреді, жұмысты жалпыдан бастаған дұрыс. Түстің шешімі, жұмысқа ашық бірақ қатты көзге ұрмайтын түстерді пайдаланған дұрыс және сурет үйлесімді болуы тиіс.

Практикалық бөлім. Қағаз бетіне дұрыс орналастыру. Түстік шешімін табу.

.4.Тапсырмаларды орындау: майлы бояумен күрделі натюрморт орындау

5. Сабақты бекіту. Салынған суреттерді талдау.
6. Үйге тапсырма: 3-4 аяқ, қол нобайларын орындау





















































«Құрманғазы атындағы саз колледжі» МКҚК

«Бекітемін»

«СҚӨ және дизайн»

ПЦК жетекшісі

_____________М.М.Тулепова

«____»__________2018 ж.


Пәні: Кескіндеме

Оқытушы: Батыргалиева С.Г.

Тобы: 2 курс, бюд. тобы

Аудитория 512

Күні:30.04.2018

Уақыты: 8.00-9.30

Сабақтың тақырыбы: Натюрморттың үйлесімді шешім

Сабақтың мақсаты:

Білімділік оқушыларға натюрморт жанры туралы мағлұмат бере отырып, олардың әрбір затты кеңістікте дұрыс көруге, түс-реңін ажыратуға, форма арқылы көлемін бейнелеуге, бояу түстерін бір-біріне үйлесімді байланыстыруға жаттықтыру. Затқа қарап сурет салуды және түстің шешімін ажыратуды түсіндіру.

Тәрбиелік: оқушыларды рухани адамгершілікке, инабаттылыққа, түстерді көңіл-күйді бейнелеу құралы ретінде қабылдай білуге баулу, тәрбиелеу.

Сабақ түрі: практикалық

Әдіс-тәсілдер: түсіндіру, көрсету, талдау, салу

Сабақтың көрнекілігі, құралдары: Планшет 60/40, майлы бояу, майлы бояуға арналған қылқаламдар, т,б

Пәнаралық байланыс: математика, бейнелеу өнері тарихы,

Сабақтың өту барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі.
- оқушылармен сәлемдесіп, танысу, құралдарын тексеру, сабаққа назарларын аудару.
2. Өткен тақырыптарды еске түсіру, сұрақ қою.
3. Жаңа тақырыпты түсіндіру.
Натюрморт екі топқа күрделі және қарапайым болып бөлінеді. Қарапайым натюрмортқа бір немесе үш заттан қойылған қойылымды жатқызады, ал күрделі натюрмортқа бес заттан жоғары қойылған композицияны жатқызады. Натюрморт кездейсоқ таңдалған заттардан құралмайды. Олар бір-біріне ұқсайтын, туыс заттар болуы қажет. Натюрморт композициясы таңдап алынған заттар тобы табиғи әсер бергенде ғана әдемі шығады.

Натюрморттың композициялық орталығы болуы шарт. Топтың ішінде мағыналық жағынан, көлемі, пішіні, түсі жағынан негіз бола алатындай зат болуы қажет. Қалған қосалқы заттар осы басты дүниеге бағынуы тиіс. Алдыңғы қатарға бет-бедері мен түсі жағынан өзге заттардан ерекшеленіп тұратын кішігірім затты қоюға болады, ал артқы планға көлемі жағынан үлкен заттарды қойған дұрыс. Жалпы натюрмортта түс үйлесімділігі де маңызды. Натюрмортта түстері біріңғай реңдік пен түске бағынуы тиіс.

Қойылымды құру: Натюрморт қойылымы тым тығыз және шашыраңқы орналаспауы қажет. Олар бір-біріне көлеңгелемей, бір-бірінің қасиеттерін ашып тұратындай етіп бейнеленуі тиіс.

Суретті салу реттілігі: Ең алдымен қағазға дұрыс орналастыру, яғни қағазды тік немесе көлденең ұстау. Сурет салғанда ұсақ бөліктерге көңіл бөлудің қажеті жоқ, ол жұмысқа кедергі келтіреді, жұмысты жалпыдан бастаған дұрыс. Түстің шешімі, жұмысқа ашық бірақ қатты көзге ұрмайтын түстерді пайдаланған дұрыс және сурет үйлесімді болуы тиіс.

Практикалық бөлім. Қағаз бетіне дұрыс орналастыру. Түстік шешімін табу.

.4.Тапсырмаларды орындау: майлы бояумен күрделі натюрморт орындау

5. Сабақты бекіту. Салынған суреттерді талдау.
6. Үйге тапсырма: 3-4 нобайларын орындау























































«Құрманғазы атындағы саз колледжі» МКҚК

«Бекітемін»

«СҚӨ және дизайн»

ПЦК жетекшісі

_____________М.М.Тулепова

«____»__________2018 ж.


Пәні: Кескіндеме

Оқытушы: Батыргалиева С.Г.

Тобы: 2 курс, бюд. тобы

Аудитория 512

Күні: 04.05.2018

Уақыты: 8.00-9.30

Сабақтың тақырыбы: Заттың формасының құрылымын және мата бүрмелерін беру

Сабақтың мақсаты:

Білімділік оқушыларға натюрморт жанры туралы мағлұмат бере отырып, олардың әрбір затты кеңістікте дұрыс көруге, түс-реңін ажыратуға, форма арқылы көлемін бейнелеуге, бояу түстерін бір-біріне үйлесімді байланыстыруға жаттықтыру. Затқа қарап сурет салуды және түстің шешімін ажыратуды түсіндіру.

Тәрбиелік: оқушыларды рухани адамгершілікке, инабаттылыққа, түстерді көңіл-күйді бейнелеу құралы ретінде қабылдай білуге баулу, тәрбиелеу.

Сабақ түрі: практикалық

Әдіс-тәсілдер: түсіндіру, көрсету, талдау, салу

Сабақтың көрнекілігі, құралдары: Планшет 60/40, майлы бояу, майлы бояуға арналған қылқаламдар, т,б

Пәнаралық байланыс: математика, бейнелеу өнері тарихы,

  1. Сабақтың өту барысы:
    1. Ұйымдастыру кезеңі.
    - оқушылармен сәлемдесіп, танысу, құралдарын тексеру, сабаққа назарларын аудару.
    2. Өткен тақырыптарды еске түсіру, сұрақ қою.
    3. Жаңа тақырыпты түсіндіру.
    Қойылымның көз деңгейінен төменірек орналасуы тиіс және сурет салушыдан 2-3 метрдей арақашықтықта бойы тиіс. Жарық көлеңкелері анық көрініс беріп заттардың көлемдік формасы нақты көрініс беруі тиіс. 


  2. Натюрморттың габариттік формасына байланысты формат бетіне горизонталь не вертикаль бойына суреттік үлкен формаларын дұрыс орналастырып түзу көмекші сызықтар арқылы конструктивті орналастыру. 


  3. Орналастыруда А4 форматта эскиз ретінде бастаған дұрыс. 


  4. Эскиз арқылы үлкен форматқа пропорциясын сақтай отырып суретін орындау керек. 


  5. Үлкен форматқа конструктивті тұрғыда салған өойылымның кеңістік перспективасы және сызықтық перспективаны ескерген дұрыс. Бұйымдардың өзара көлемдік пропорциясын және түрлі овалдардң 
    перспективасын көрсету, заттардың бергі немесе ары тұрған не төмен, биік орналасқандығы сызықтар арқылы табу. 


  6. Майлы бояу жұмысын орындағанда қойылымның жалпы түс бояуларының айырмашылықтарын бір-бірімен салыстыру арқылы табу керек. Жекеленген бір бұйым тым контраст болып бөлініп шығып кетпеуі тиіс. Түс реңі бір колоритте бірімен - бірі байланыста болып сәйкес келеді.қойылымның жарық – көлеңкесінде сол тұрғыда байланыста болады. 

.4.Тапсырмаларды орындау: майлы бояумен күрделі натюрморт орындау

5. Сабақты бекіту. Салынған суреттерді талдау.
6. Үйге тапсырма: 3-4 аяқ, қол нобайларын орындау























































«Құрманғазы атындағы саз колледжі» МКҚК

«Бекітемін»

«СҚӨ және дизайн»

ПЦК жетекшісі

_____________М.М.Тулепова

«____»__________2018 ж.


Пәні: Кескіндеме

Оқытушы: Батыргалиева С.Г.

Тобы: 2 курс, бюд. тобы

Аудитория 512

Күні: 24.04.2018

Уақыты: 8.00-9.30

Сабақтың тақырыбы: Конструктивті орналастыру.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік оқушыларға натюрморт жанры туралы мағлұмат бере отырып, олардың әрбір затты кеңістікте дұрыс көруге, түс-реңін ажыратуға, форма арқылы көлемін бейнелеуге, бояу түстерін бір-біріне үйлесімді байланыстыруға жаттықтыру. Затқа қарап сурет салуды және түстің шешімін ажыратуды түсіндіру.

Тәрбиелік: оқушыларды рухани адамгершілікке, инабаттылыққа, түстерді көңіл-күйді бейнелеу құралы ретінде қабылдай білуге баулу, тәрбиелеу.

Сабақ түрі: практикалық

Әдіс-тәсілдер: түсіндіру, көрсету, талдау, салу

Сабақтың көрнекілігі, құралдары: Планшет 60/40, майлы бояу, майлы бояуға арналған қылқаламдар, т,б

Пәнаралық байланыс: математика, бейнелеу өнері тарихы,

Сабақтың өту барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі.
- оқушылармен сәлемдесіп, танысу, құралдарын тексеру, сабаққа назарларын аудару.
2. Өткен тақырыптарды еске түсіру, сұрақ қою.
3. Жаңа тақырыпты түсіндіру.
Натюрморт екі топқа күрделі және қарапайым болып бөлінеді. Қарапайым натюрмортқа бір немесе үш заттан қойылған қойылымды жатқызады, ал күрделі натюрмортқа бес заттан жоғары қойылған композицияны жатқызады. Натюрморт кездейсоқ таңдалған заттардан құралмайды. Олар бір-біріне ұқсайтын, туыс заттар болуы қажет. Натюрморт композициясы таңдап алынған заттар тобы табиғи әсер бергенде ғана әдемі шығады.

Натюрморттың композициялық орталығы болуы шарт. Топтың ішінде мағыналық жағынан, көлемі, пішіні, түсі жағынан негіз бола алатындай зат болуы қажет. Қалған қосалқы заттар осы басты дүниеге бағынуы тиіс. Алдыңғы қатарға бет-бедері мен түсі жағынан өзге заттардан ерекшеленіп тұратын кішігірім затты қоюға болады, ал артқы планға көлемі жағынан үлкен заттарды қойған дұрыс. Жалпы натюрмортта түс үйлесімділігі де маңызды. Натюрмортта түстері біріңғай реңдік пен түске бағынуы тиіс.

Қойылымды құру: Натюрморт қойылымы тым тығыз және шашыраңқы орналаспауы қажет. Олар бір-біріне көлеңгелемей, бір-бірінің қасиеттерін ашып тұратындай етіп бейнеленуі тиіс.

Суретті салу реттілігі: Ең алдымен қағазға дұрыс орналастыру, яғни қағазды тік немесе көлденең ұстау. Сурет салғанда ұсақ бөліктерге көңіл бөлудің қажеті жоқ, ол жұмысқа кедергі келтіреді, жұмысты жалпыдан бастаған дұрыс. Түстің шешімі, жұмысқа ашық бірақ қатты көзге ұрмайтын түстерді пайдаланған дұрыс және сурет үйлесімді болуы тиіс.

Практикалық бөлім. Қағаз бетіне дұрыс орналастыру. Түстік шешімін табу.

.4.Тапсырмаларды орындау: майлы бояумен күрделі натюрморт орындау

5. Сабақты бекіту. Салынған суреттерді талдау.
6. Үйге тапсырма: 3-4 нобайларын орындау





















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
05.01.2019
360
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі