|
Бөлім: |
8.4А Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары. Генетикалық Байланыс |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Хожабаева Нұржауған Амангелдіқызы |
|
Күні: |
09.04.24 |
|
Сыныбы: |
8 Ә |
|
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|
|
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Негіздер. №8 зертханалық тәжірибе «Негіздердің қасиеттерін зерттеу» |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.3.4.9-негіздердің жіктелуі мен қасиеттерін білу және түсіну, олардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру |
|
Сабақтың мақсаты: |
1. Негіздермен танысады. 2. Негіздердің жіктелуі бойынша ажырата білуге дағдыланады. 3. Негіздердің алыну теңдеулерін жазып, есеп шығара алады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. Ұйымдастыру 2мин. Үй тапсырмасы 5мин |
Оқушылармен сәлемдеседі, оқушыларды түгендейді Оқушылар Негіздер әдісі бойынша төрт топқа бөлінеді. Яғни, әр оқушыға мұғалім кез келген элементті береді.Сол бойынша оқушылар топқа бөлініп, орын ауысады. Мұғалім жаңа сабақты бастамай тұрып, оқушылардан өткен үй тапсырмасын сұрайды. Әр топқа ұшақ әдісі арқылы сұрақтар таратылады. Сұрақ-жауап айдары 1. Қышқыл деген не? 2. Қышқылдар қалай жіктеледі? 3. Оттексіз қышқылдарды атаңыз. 4. Оттекті қышқылдарға мысал келтіріңіз. 5. Бір негізді қышқылдарды атаңыз. 6. Екі негізді қышқылдарды атаңыз. 7. Үш негізді қышқылдарды атаңыз.
|
Мұғаліммен сәлемдеседі. Кезекші оқушы сыныпта жоқ оқушылар тізімін мәлімдейді. . . Оқушылар топ бойынша осы сұрақтарға жауап береді. |
Мақсаты: оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. Тиімділігі:. Оқушылар жауап беру арқылы белсенділігіне қарай жеке бағаланады.Әр жауап берген сұраққа 1балл беріледі. |
Көрнекі әдістер. Химия 8-сынып Оспанова. 157-бет |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 15мин Топтық жұмыс |
Жаңа сабақтың тақырыбымен және оқу мақсатымен таныстырады. Бүгінгі жаңа сабақтың тақырыбы- Негіздер. №8 зертханалық тәжірибе «Негіздердің қасиеттерін зерттеу» Мұғалім жаңа сабақты түсіндіреді.Оқушылардан кері байланыс алу үшін жаңа тақырыпты төрт топқа бөліп береді.
Химиялық қасиеттері |
Оқушылар жаңа тақырыпты түсіну үшін мұғалімді мұқият тыңдайды. Оқушылар топ бойынша бөліп берген тапсырманы орындайды. Миға шабуыл әдісі 1топ.Негіздер. Негіздердің аталуы 2-топ.Негіздердің құрамы мен жіктелуі 3-топ. Негіздерді алу әдістері 4-топ Негіздердің химиялық қасиеттері
|
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. және өз түсінгенін әр топ өзінің көрші топтарына айтып отырады ҚБ: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға 2 балл беріледі |
8 сынып. Оспанова. 164 бет. Дәптермен жұмыс |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
Жеке жұмыс Жұптық жұмыс. |
Интербелсенді тақтадан оқушыларға learning.apps.org сайтынан тақырыпқа сай тапсырмалар беріледі. Кім жылдам әдісі арқылы 166-беттегі 6 жаттығу беріледі. |
Әр оқушы жеке-жеке тақтаға шығып, тапсырманы орындайды. Оқушылар жұп болып, кестеден негіздер мен оксидтердің формулаларын табады. |
ҚБ.Белсенді қатыспай отырған оқушыларды тақтаға осы тапсырмаға шығарып, дұрыс жауапқа 1баллдан беріледі. Дескриптор: 1. Негіздердің формуласын анықтайды. 2. Оксидтердің формуласын анықтайды. |
https://learningapps.org/view25822944 сайты 8-сынып. Оспанова. 166-бет |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
15мин Сабақты бекіту |
Зертханалық жұмысты бастамас бұрын мұғалім оқушылардан қауіпсіздік ережесін сұрайды, жұмыстың жасалу барысын сұрайды. Реактивтер:натрий гидроксиді, кальций гидроксиді,күкірт қышқылы немесе тұз қышқылы, мыс(II)сульфаты, темір (III)хлориді, фенолфталеин ерітінділері. Құрал-жабдықтар:сынауық, сынауық тұрғысы, шыны түтік, қыздырғыш аспап, сіріңке, сынауық ұстағыш. Жұмыс барысы:
1-тәжірбие.Сілтінің қышқылмен әрекеттесуі. 1.Сынауыққа натрий гидроксидінің 2-3мл ерітіндісін құямыз, оған 2-3тамшы фенолфталеин ерітіндісін тамызып,ерітінді түссізденгенше тұз қышқылының(немесе күкірт қышқылын) ерітіндічһсін қосамыз. 2-тәжірбие.Сілтінің қышқылдық оксидпен әрекеттесуі. Сынауыққа калиций гидроксидінің 3-4мл ерітіндісін құйып, шыны түтікше көмегімен ерітіндіге сақтықпен үрлеген кезде көмірқышқыл газы бөлінеді. 3-тәжірбие.Сілтілердің тұз ерітінділерімен әрекеттесуі.Сынауыққа натрий гидроксидінің 1-2мл ерітіндісін құйып, үстіне осындай мөлшерде мыс(II) сульфатының ерітіндісін қосып, оған 1-2мл темір хлоридінің ерітіндісін құямыз. Оның үстіне осындай мөлшерде натрий гидроксидінің ерітіндісін қосып, қоспаны сақтықпен қыздырамыз. Химия 8 сынып оқулығынан 169-бет 8-10 тапсырмалар беріледі
|
8-Зертханалық жұмыс 1-топ: Сілтінің қышқылмен әрекеттесуі 2-топ: Сілтінің қышқылдық оксидпен әрекеттесуі 3-тәжірбие.Сілтілердің тұз ерітінділерімен әрекеттесуі Оқушылар мұғаліммен бірігіп, тәжірбие жасап, реакцияларды нәтижелері мен қорытындысын зертханалық дәптерге түсіреді.
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Нұржауған АмангелдіқызыШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Негіздер. №8 зертханалық тәжірибе «Негіздердің қасиеттерін зерттеу»
Тақырып бойынша 20 материал табылды
Негіздер. №8 зертханалық тәжірибе «Негіздердің қасиеттерін зерттеу»Материал туралы қысқаша түсінік
Негіздер. №8 зертханалық тәжірибе «Негіздердің қасиеттерін зерттеу» қмж
Материалдың қысқаша нұсқасы
Сабақтың барысы:
|













