Материалдар / Негіздер. Негіздердің қасиеттері.

Негіздер. Негіздердің қасиеттері.

Материал туралы қысқаша түсінік
Негіздерге жалпы сипаттама.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
30 Мамыр 2024
133
3 рет жүктелген
250 ₸
Бүгін алсаңыз
+13 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +13 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлімі:

8.4А Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары.

Генетикалық байланыс

Педагогтің аты-жөні:

Кыстаубаева Макпал Бакытовна

Күні:

14.04.2022

Сынып:

8 «Ә»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Негіздер. Негіздердің қасиеттері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

8.3.4.9-негіздердің жіктелуі мен қасиеттерін білу және түсіну, олардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру

Сабақтың мақсаты:

Барлығы: Бейорганикалық қосылыстар кластарының бірі –негіздердің құрамы жіктелуі ,қасиеттері, алынуын анықтайды.

Көпшілігі: Негіздердің құрамы, гидроксид, валенттік ұғымдары, физикалық қасиеттері, индикаторға әсері, негіздердің қышқылмен әрекеттесуін сипаттайды.

Кейбіреулері: Негіздердің негіздердің жіктелуі, алынуы, қасиеттері туралы жан-жақты түсінеді.

Сабақтың барысы:


Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

2 минут






Үй тапсырмасын тексеру

12 минут

Ұйымдастыру кезеңі

Топтастыру

Карточкалар арқылы 4 топқа бөлемін:

NaOH, Ca(OH)2, Cu(OH)2, Al(OH)3


1. Тапсырма

«Сұрақтар қобдишасы»

Ортаға сұрақтар жазыл-ған қобдиша қойылады.

1.Табиғи қышқылдарға мысал келтір.

2.Қышқылдар дегеніміз не?

3.Құрамында оттек ато-мының бар-жоғына қа-рай қышқылдар нешеге бөлінеді? Ата.

4.Оттекті қышқыл деге-німіз не?

5.Оттекті қышқылға мы-сал келтір.

6.Оттексіз қышқыл деге-німіз не?

7.Оттексіз қышқылға мысал келтір.

8. Құрамындағы сутегі атомдарының сандарына қарай қышқылдар нешеге бөлінеді? Ата.

9.Бірнегізді қышқыл дегеніміз не?

10.Көпнегізді қышқыл дегеніміз не?

11.Бірнегізді қышқылға мысал келтір.

12.Екінегізді қышқылға мысал келтір.

13.Үшнегізді қышқылға мысал келтір.

14.Тұз қышқылының формуласы.

15.Күкірт қышқылының формуласы.

16.Фосфор қышқылы-ның формуласы.

17.Көмір қышқылының формуласы.

18.Азот қышқылының формуласы.

19.Оксидтер дегеніміз не?

20.Сутек элементі неше валентті?

21.H2SO4 қосылысында SO4 неше валентті?

22.HCl қосылысында Cl неше валентті?

23.Оксидтерге мысал келтір.

24.H3PO4 қосылысында PO4 неше валентті?

Карточкаларды алып, топтарға бөлінеді.






Оқушылар кезек-тесіп бір сұрақты алады да жауап береді.









оқушы-оқушы,

оқушы-мұғалім арасындағы кері байланыс.


Тапсырманың дұрыс оындалуына байланысты баллдық жүйемен өзін-өзі бағалайды.

карточкалар








қобдиша,

сұрақтар жазылған карточкалар.











Жаңа сабаққа кіріспе

4 минут

«Миға шабуыл» әдісі:

1) Өздеріңнің топқа бө-лінген карточкаларыңа қараңдаршы, не байқап отырсыңдар?

2) Барлығында ортақ қандай қосылыс бар?

3)Ол қосылыстың атауын білетіңдерін бар ма?

4) ОН неше валентті?

5) Қосылыстағы металл атомын табу.

Мақсаты: Жылдам, әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту.

Тиімділігі: Оқушының танымдық дағдысы ар-тады. Сабақтың тақыры-бын ашуға мүмкіндік береді.

Оқушылар қойылған сұрақтарға жауап береді.

Саралау: «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі жүзеге асырылады.

Оқушыларды: «Жарайсың!»

«Жақсы» т.б. мадақтау сөздері арқылы ынталандыру.

Периодтық жүйе

Сабақтың ортасы:

3 минут

Жаңа сабақ











Мағынаны ашу

Тапсырмалар

14 минут






























Тәжірибе көрсету

8 минут






Сабақтың соңы

Бағалау

Үй тапсырмасы

2 минут

Металл атомдарымен байланысқан бір немесе бірнеше гидроксотоп бар күрделі қосылыстарды негіздер деп атайды.

Негіздер: суда еритін, ерімейтін және екідайлы болып бөлінеді.

6) Екідайлы негізді анықтау.

7) Екіұдайлы ұғымын түсіндіру.

8) Қай элементтер жататынын айту.

9) Еритін негізді анықтау.

10) Ерімейтін негізді анықтау

Қолданылуына тоқталу.











Десриптор

1. Берілген қосы-лыстардың ішінен негіздерді теріп жазады:KOH,CO2, K2SO4, Na2CO3, Ba(OH)2, LiOH, CaCO3, CaO, H2SO4

2. Кез-келген анықтаған негіз-дің құрамындағы металдың масса-лық үлесін (ω) есептейді:

Реакция теңдеуін аяқтап, теңестіре-ді:

а) NaOH+MgCl2=

b)Al(OH)3 +HCl =

1. Белгісіз эле-менттерді анық-тап, теңестіреді:

? + H2SO4 = K2SO4 + ?

2.H2SO4 қосы-лысындағы кү-кірттің зарядын анықтайды:

1. Химиялық реакция теңдеуін жазады:

2. Есепті дұрыс шығарады:











Интерактивті тақта, маркер, плакаттар


Жұмыс дәптерлері.






























жұмыртқа,NaOH, CuSO4, HCl, сынауық, стақан, су




Әр топқа тапсырма беремін:

1.Берілген қосылыстар-дың ішінен негіздерді теріп жазыңдар:

KOH, CO2, K2SO4, Na2CO3, Ba(OH)2, LiOH, CaCO3, CaO, H2SO4

2.Кез-келген анықтаған негіздің құрамындағы металдың массалық үлесін (ω) есептеңдер:


Реакция теңдеуін аяқтап, теңестіріңдер:

а) NaOH + MgCl2 =

b) Al(OH)3 + HCl =


1.Белгісіз элементтерді анықтап,теңестіріңдер:

? + H2SO4 = K2SO4 + ?

2.H2SO4 қосылысында-ғы күкірттің зарядын анықтаңдар:


240г магний металы кү-кірт қышқылымен әре-кеттескенде бөлінетін сутектің массасын есептеңдер.




Жұмыртқаның нәруызын сумен араластыру. 2мл нәруызды сынауыққа құю. Тамшуыр көмегімен 2 мл NaOH және 5 тамшы

CuSO4 қосу. Кейін HCl қосу.


Оқушылар тапсырманы топпен орындап, жауаптарын тақтаға шығып, өзге топтарға түсіндіреді.

Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз?

Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?


Денсаулық және қауіпсіздік техникасы ережесін сақтау.

«Диалог және қолдау көрсету», «Тапсырма», «Миға шабуыл» тапсырмалары іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсету-ді, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қажет етеді.

оқушы-оқушы,

оқушы-мұғалім арасындағы кері байланыс.

Оқушыларды: «Жарайсың!»

«Жақсы» т.б. мадақтау сөздері арқылы ынталандыру.

Дескриптор арқылы бағалау.

Денсаулық сақтау технологиялары.

Осы сабақта қолданылатын қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары орындалады.



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ