Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Негіздердің қасиеттерін зерттеу. 8 сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.4А Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары. Генетикалық байланыс |
Мектеп: БҚО, Сырым ауданы, ЖББ Бұлдырты орта мектебі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Бегайдарова Гульжихан Болатовна |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
СЫНЫП: 8 |
Қатысқандар : |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Негіздер. №8зертханалық тәжірибе «Негіздердің қасиеттерін зерттеу» 2 сағат, 1 сабағы
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
8.3.4.9-негіздердің жіктелуі мен қасиеттерін білу және түсіну, олардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
жіктелуін білу.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
жіктелуін және алу жолдарын біледі.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Негіз, гидроксид, сілті, гидроксотоп, екідайлы /амфотерлі/ негіздер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Топтық жұмыста: өзара сыйластық, құрметпен қарау, ынтымақтастық, ашықтық, жауапкершілікті сезіну; білім алуға дайын болу/ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Математика /ортақ кіші еселік- формула құрастыру; коэффициенттер қою/ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы оқу |
7.3А Химиялық реакциялар Табиғи қышқылдар мен негіздер. «Ерітінділердің сілтілік ортасын анықтау»/ 7 сынып/ Бейорганикалық заттарды жіктелуі туралы түсініктері бар. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 10 мин |
2мин 5 мин 3мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру «Химиялық тілде тілек айту»
Үй тапсырмасына шолу Жеке жұмыс: 1/ Семантикалық карта
2/ кестемен жұмыс «Сәйкестік тест»
Бағалау: Жұмысты орындап болған соң тақтада дұрыс жауаптар көрсетіледі. Екі оқушы бір-бірінің жауаптарын тексеріп, жұмыстарын смайликтер арқылы бағалайды. Барлығы дұрыс /4 дұрыс жауабы/ орындаған оқушыға- жасыл смайлик; орташа /2 дұрыс жауабы болса/- сары; төмен орындаған оқушыға /1 дрыс жауабы үшін/ – қызыл. Ширату жаттығулары: Эксперимент арқылы «Натрийдің сумен әрекеттесуі» зертханалық тәжірибе көрсетіледі. «Кіріспе сұрақтар» Түрткі сұрақтармен сабақтың тақырыбы ашылады.
ҚБ «Мадақтау сөзі» О, Бәрекелді! Керемет! Өзгелерге үлгі!
Жаңа тақырыптың оқу мақсатымен таныстырылады.
|
Қағаз қиындылары
Қағаз қиындылары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 20 мин |
5 мин
3 мин
2 мин
4 мин
2мин.
6 мин |
«Жариялау» әдісі § 46 (172-173 бет, Алу әдістеріне дейіп оқып, мәтін мазмұнымен танысу, талдау жүргізіп, кесте толтырады) І. «Негіздердің құрамы, атауы, жіктелуі» №1 кесте толтыру «Негіздердің анықтамасы мен жіктелуі»
№2 Формуласы мен атауы
№ 3 Формуласы , аталуы, жіктелуі
Әрбір топ өз жауап -кестелерін жариялау керек. Топ ішінен бір оқушы- спикер берілген уақытта басқа қатысушылар алдында сөйлеп, топ ұстанымын жеткізеді.
КБ «Бағдаршам» әдісі арқылы топтардың өзара формативті бағалауы жүзеге асырылады
ІІІ. №1 оқулықпен жұмыс (173-174 бет, Негіздердің алу әдістерін оқып, мәтін мазмұнымен танысу) №2 «Маршруттық карта» Зертханалық тәжірибе (топтық жұмыс) Қауіпсіздік техникасын еске түсіру / қауіпсіздік белгілерін көрсету арқылы/ І топ Тапсырма:стақанға су құйыңыз. Фенолфталеин индекаторын тамызыңыз. Оған кальцийдің бір түйірін салыңыз. Не байқадыңдар? Тәжірибе арқылы негіздердің қандай қасиеттері дәлелденді? Заттардың бұл қасиетін адам қалай қолданады? ІІ топ. Тапсырма:Стаканға су құйыңыз. Оған кальций оксидінің ұнтағын /1/2 қасық/ салыңыз. Не байқадыңдар? Тәжірибе арқылы негіздердің қандай қасиеттері дәлелденді? Заттардың бұл қасиетін адам қалай қолданады? ІІІ топ Тапсырма: Сынауыққа мыс /ІІ/ сульфатының ерітіндісін құйыңыз. Оған натрий гидроксидінің ерітіндісін құйыңыз. Не байқадыңдар? Тәжірибе арқылы негіздердің қандай қасиеттері дәлелденді? Заттардың бұл қасиетін адам қалай қолданады?
Жұмыс қорытындысын әр топ ауызша түсіндіреді. «Бағдаршам» әдісімен бағалау
ІІІ. «Ойлан. Жұптас. Бөліс» әдісі
Тапсырма 3. Кестені дәптерлеріне толтыру
ҚБ «Басбармақ» әдісі
|
Оқулық, қағаз қиындылары
Химиялық құрал-жабдықтар, реактивтер
Стикерлер
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 мин
|
3+2мин
|
Оқу мақсатына сай кері байланыс орнату. «3:2:1» әдісі
Рефлексия: Сабақ соңында оқушылар баспалдақтың қай тұсында тұрғанын белгілейді, түсініктеме береді. «Жетістік баспалдағы»
|
Қағаз үлгілері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|
Қосымша ақпарат
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
1.Топтық, жұптық жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады. 2.Барлық оқушыларға заттардың қасиеттеріне мысал келтіру, оларды анықтау себептерін білу тапсырмалары беріледі. Сынып оқушыларының басым бөлігіне заттардың қасиеттерін анықтау ұсынылса, қабілеті жоғары оқушыларға қорытынды жасау, өз зерттеулері бойынша тәжірибелерін ұсыну арқылы олардың білімдерін кеңейту. |
1. Оқушылардың қажетті білімдерін білу мақсатында сұрақтар беріледі. 2.Топтық жұмыс арқылы оқушылардың бірлескен әрекетін бақылау, өзара 2 жұлдыз 1ұсыныс беру бойынша жетістіктерін айқындау. 3. Кері байланыс (ауызша) 4. Дайын үлгі жауап 5. Әр оқушының ОМ жеткендігін анықтау үшін бағалау критерийлері мен дескрипторлар қолдану |
Сергіту жаттығуы қимылмен көрсету: -қатып қалу; -қайнау; -бөлшектердің қозғалысы; -өзгеріс жасау; -жаңа заттың түзілуі. Қауіпсіздік техникасы ережелері - |