Материалдар / Негіздер.Құрамы ,аталуы.
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Негіздер.Құрамы ,аталуы.

Материал туралы қысқаша түсінік
Негіздер.Құрамы ,аталуы.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
07 Наурыз 2023
523
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бекітемін:

Мектеп директорының

оқу ісі жөніндегі орынбасары: Э.Ебелекова

Сынып:

Пән мұғалімі: Бермаханова Шара Байсалбаевна

Сабақтың тақырыбы

Негіздер.Құрамы ,аталуы.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.3.4.9-негіздердің жіктелуі мен қасиеттерін білу және түсіну, олардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар үшін:

Бейорганикалық қосылыстар   кластарының  бірі –негіздердің құрамы   жіктелуі ,қасиеттері, алынуы  туралы іанықтайды.

Көпшілік оқушылар үшін:

Негіздердің құрамы, гидроксид, валенттік ұғымдары, физикалық қасиеттері, индикаторға әсері, негіздердің қышқылмен әрекеттесуін сипаттайды

Кейбір оқушылар үшін:

Негіздердің негіздердің жіктелуі, алынуы, қасиеттері туралы жан-жақты түсінеді.


критерийлері

1.Негіздердің жіктелуін біледі.

2.Алынуы мен қасиетін біледі.

3.Есептер шығарып, жаттығулар орындай алады.

Құндылықтарды дарыту

Топтық жұмыс жасау арқылы атом құрылысының заманауи теориясын оқытуда өзгелердың мәдениетіне,көзқарасына құрметпен қарауды қалыптастыра отырып,өмір бойы оқуға баулу.

. «Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады.

Пәнаралық байланыс

Физика.8-сынып

АКТ қолдану дағдылары

Аудиожазба , таныстырылым.

Алдыңғы білім:

Қышқылдар.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

2-5 минут

Ұйымдастыру кезеңі. (сәлемдесу,оқушыларды түгелдеу)

Сынып оқушыларын 2 топқа бөлу

Көңіл күйлерін оң арнаға келтіру Сынып оқушыларына критериилер мен мақсаты таныстырылады


Шаттық шебері


Сабақтың ортасы

30 минут

5 мин








7 мин







10 мин




































































3 мин

5 мин

Ұйымдастыру кезеңі. (сәлемдесу,оқушыларды түгелдеу)

Сынып оқушыларын 2 топқа бөлу

Көңіл күйлерін оң арнаға келтіру Сынып оқушыларына критериилер мен мақсаты таныстырылады.

Қауіпсіздік ережелері: белгілері арқылы қышқылдар мен негіздермен қалай жұмыс жасау керектігі еске түсіріп өтіледі.

Үй тапсырмасы :«Кім көп біледі?»сұрақтар

1.Бейорганикалық қосылыстарды неше класқа бөлеміз?

2.Қышқылдар дегеніміз не?

3.Оттекті қышқыл дегеніміз не?Мысал келтір

.4.Оттексіз қышқыл дегеніміз не?Мысал келтір?

5.Бір негізді қышқылдарды ата?. Көп негізді қышқылдарды ата?

6.Қышқыл қалдықтарының аленттіліктері қалай анықталады?

7.Қышқылдарды қандай индикатормен анықтайды?Олардың түстері өзгерісін анықтаңдар? 8.Оксидтерге сәйкес қышқылдың формуласын жаз? N2O5 СO2, p2O5,

9)Қышқылдарға сәйкес оксидтердің формуласын жазыңдар? H2SO4 H2CrO46H2SiO3

10.Қышқылдық оксид дегеніміз не?

Жаңа сабақ «Ойлан,топтас,пікірлес» әдісімен екі топ мәліметтерді түсіндіреді,мәлімет нақты,түсінікті болу керектігі ескертіледі.

Негіздердіңалынуы:1.Белсенді металдардың сумен әрекеттесуі нәтижесінде:

2Na+2HOH=2NaOH+H2

2.Белсендіметалдардың оксидтерінің суменәрекеттесуі нәтижесінде:

К2O+Н2O=2КOН

3.Ерімейтін және екідайлы негіздердіолардың ерімтал тұздарына сілті ерітіндісімен әсер  

CuCl2+2NaOH=Cu(OH)2 +  2NaCl

FeSO4+2NaOH=Fe(OH)2 +  Na2SO4

I-топ.Негіздер дегеніміз не?Негіздердің атауы NaOH—натрий гидроксиді,Са(ОН)2кальцийгидроксидіхалықаралық номенклатура бойынша гидроксотоптардың сандары аталып айтылады. Аl(ОН)3 —алюминий үшгидроксиді Ғе(ОН)2—темірдің дигидроксиді, Ғе(ОН)3—темірдің үшгидроксидіКейбір негіздер үшін бұрыннан пайдаланып келген атаулары да бар, олар ерекше қасиеттеріне, белгілеріне қарай қойылған.NaOH—күйдіргіш натр; Са(ОН)2—сөндірілген әк

Дескриптор

Негіздерге анықтама береді

Негіздерді атайды

II- топ:Негіздердің құрылымдық формуласы.Негіздердің жіктелуі.

Суда еритін                                           Суда ерімейтін

LiOH,  Ca(OH)2,  Ba(OH)2,                            Cu(OH)2,  Fe(OH)2,   Fe(OH)3,

                                             Екідайлы

                       Zn(OH)2,    Al(OH)2,     Be(OH)2,

                       Cr(OH)3,    Pb(OH)2,      Sr(OH)2          Fe(OH)3

Дескриптор

Негіздердің құрылымдық формуласын біледі

Негіздерді жіктейді

III- топ: Негіздердің физикалық қасиеті.Қолданылуы. Физикалық қасиеттері

Негіздердің судағы ерітінділері қолға сабындалып тұрады; матанытерініқағазды күйдіреді, сондықтан күйдіргіш сілтілер (КОН, NaOH) деп аталады. Олармен жұмыс істегенде аса абай болу керек. Негіздерді еріткенде әдетте кәрлен ыдыстар колданылады, онын, себебі шыны ыдыстар сілтілермен әрекеттескенде тез бүлінеді.

Қышқылдар сияқты барлығына ортақ анықтағыштары (индикатор) бар, себебі олардың барлығына ортақ гидроксотоптары бар. Негіздерді анықтауға фенолфталеин деп аталатын анықтауыш қолданылады.

Дескриптор

Негіздердің құрылымдық физикалық қасиетін сипаттайды.

Негіздерд»ң қолданылуын анықтап айтады.

Бағалау: Түртіп алу әдісі арқылы топтар бірін-бірі бағалайды.топтың жұмысына баға береді

2. Деңгейлік тапсырмалар. А-деңгейі:

1. Тапсырма Негіздер қатарын белгіле:

А) LiOH, AI(OH)3 CuO

Б) NaOH Zn(OH)2 Fe(OH

В) Са(OH)СаО Ва(ОН)2

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!