Материалдар / Неліктен адамдар егіншілік және мал шаруашылығымен айналыса бастады
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Неліктен адамдар егіншілік және мал шаруашылығымен айналыса бастады

Материал туралы қысқаша түсінік
Тарих пәні мұғалімдеріне
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
14 Қараша 2018
2226
26 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Пәні: Дүниежүзі тарихы

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Бөлім 1A: Терімшілер-аңшылардан бастап жер иеленушілер мен мал өсірушілерге дейін

Мектеп: №4 орта мектеп

Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Башигулова Г

Сынып: 5 Қатысқандар: 20 Қатыспағандар:

Тақырыптың тарихи концепті (түсінігі): ұқсастық пен айырмашылық

Сабақтың тақырыбы:

Неліктен адамдар егіншілік және мал шаруашылығымен айналыса бастады

Оқу мақсаты

(оқу бағдарламасына сілтеме)

5.4.1.1-кәсіп және шаруашылық түрлерін (терімшілік,

аңшылық,балық аулау,егіншілік, мал шаруашылығы, металл өңдеу,айырбас сауда) сипаттау;

5.4.1.2- «неолиттік төңкеріс» ұғымын түсіндіру, оның мәнін ашу;

5.4.2.1-экономикалық ілгерілеуді түсіну үшін шаруашылықтың иемденуші және өндіруші түрлерін салыстыру.

Сабақтың мақсаты:

Кәсіп пен шаруашылық туралы біледі;

«Неолиттік төңкеріс» ұғымын түсініп, иемденуші және өндіруші шаруалық түрлерін салыстырады.

Бағалау критерийі

Білу:кәсіп және шаруашылық түрлері туралы біледі.

Түсіну:

-«неолиттік төңкеріс» ұғымын түсінеді.

-иемденуші және өндіруші шаруашылық түрлерін салыстырады.


Тілдік мақсат:

Айтылым,жазылым, тыңдалым

Құндылықтарды дарыту:

«Мәңгілік ел» жалпы ұлттық идеясының 6 құндылығы

шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау, Қазақстанның мәңгілік жері – Ұлы Дала Елі.

Пәнаралық байланыс:

Қазақстан тарихы, география

Алдыңғы білім:

Адамдардың пайда болуы, эволюция теориясы.

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері



Ресурстар



Сабақтың басы

(2мин)








Ұйымдастыру кезеңі:

1.Оқушылармен амандасу,түгендеу. «Гүл сыйла» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау.

2. Оқушылар бір-бірлеріне гүл сыйлау арқылы сұрақ қояды.Гүлді алғанадам сұраққа жауап береді.Білмесе келесі оқушыға береді.

3.Сыныпты 3 түрлі суретпен топқа бөлеміз.


1.А-4 парағы.Гүл.




Сабақтың ортасы

(10мин)

























(5мин)



















































(5мин)

























(8мин)

Жаңа сабақ: 1-тапсырма.3-топқа тапсырма беріледі.Сол бойынша постер қорғайды.

1-топ:терімшілік пен егіншілік.

2-топ:аңшылық,балық аулау,мал шаруашылығы.

3-топ:металл өңдеу мен айырбас сауда.

Топтар бір-бірін бағалайды.



Дискриптор:

1.Терімшілік пен егіншілік туралы түсінеді;

2.Аңшылық,балық аулау,мал шаруашылығын

анықтайды;

3.Металл өңдеу және айырбас сауда туралы атайды.

2-тапсырма: «Неолиттік төңкеріс» ұғымын мәтіннен оқып түсініп алады.Түсінгендерін дәптерге жазады.Қасындағы жұбымен дәптерлерін ауыстырып тексереді.

Мәтін:Археологтер алғашқы еңбек құралдарының тастан жасалғанын айқындады.Соған қарай алғашқы қоғам тарихын кезеңдерге бөлді.Тас дәуірінің соңғы сатысы – неолит. Грекше нео-жаңа,литос-тас ұғымдарын білдірді.Неолит кезеңінде тас өңдеу тәсілдері жетіледі.Тасты кесу, тесу, тегістеу арқылы еңбек құралдары жасалды.Өздеріне керектіні өздері өсіріп, өндіре бастады.Бұл адамзаттың тіршілігін жаңа арнаға бұрды.Сондықтан дәл осы жағдай ғылымда «неолиттік төңкеріс» деп аталады.

«INSERT» әдісі.

W-білемін

+ жаңалық

-білмеймін

? білгім келеді

Дискриптор:

- «неолиттік төңкеріс» ұғымын біледі.

-тастан құралдар жасалғанын атайды.



Сергіту сәті.

«Бұзық телефон» ойыны.Сергіту сәті.Түгел оқушылар ортаға шығып шеңбер болып тұрады.Бастаушы келесі адам құлағына бір сөз сыбырлайды соңында бастаушыға келгенде сол сөз өзгермеу керек. Егер өзгерсе сөзді ауыстырып жіберген адам анықталады.





3-тапсырма:Жеке жұмыс.Венн диаграммасы.Иемденуші және өндіруші шаруашылық түрлерінің ерекшеліктерімен ұқсастықтарын табады.

Овал 3 Овал 4





Иемденуші өндіруші













Дискриптор:

-иемденуші шаруашылық ерекшелігін атайды;

-өндіруші шаруашылықтың ерекшелігін атайды;

-иемденуші мен өндіруші шаруашылықтың ұқсастықтарын табады;




















Роwer point таныстырылым,

А-4 парағы















Кітаппен жұмыс.


























Сабақтың соңы

(8мин)



(2мин)


Кері байланыс

-не білдім?

-не ұнады?

-не білгіміз келеді? Өз ойларын стикерлерге жазу арқылы алма ағашына жапсырады.





Үйге тапсырма: Көшпелі мал шаруашылығына байланысты шағын әңгіме жазу.




Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсекпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?



Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырасыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтауы

Кері байланыс жасау арқылы оқушылардың бүгінгі сабақта алған білім мен деңгейін сипаттауға болады. Саралау жаңартылған білім беру мазмұнында тапсырмалар жеңілден күрделіге қарай беріледі. Кейбір оқушылар басқа сыныптастарына қарағанда анағұрлым күрделі дереккөздермен жұмыс істей алады. Топтық, жұптық, жеке жұмыстар оқушыларға өзара қолдау көрсету үшін жұзеге асырады.


«Бағдаршам» әдісі бойынша бағалау:



«Жасыл» - «5»

«Сары» - «4»

«Қызыл» - «3»

Партада дұрыс отыру, интеративті тақтаны дұрыс пайдалану.

Сабақ бойынша рефлексия:

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?

Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңызба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл бөлімде сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.






















Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1.

2.

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1.

2.

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктер/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
















Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!