Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 1А. Терімшілер аңшылардан бастап жер иеленушілермен мал өсірушілерге дейін |
Мектеп : Алматы облысы, Панфилов ауданы Ә.Қастеев атындағы орта мектеп мектепке дейінгі шағын орталығымен коммуналдық мемлекеттік мекемесі. |
Күні: 06.11.2020ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Жапарова Гулнур Ерболқызы |
Сынып : 5 |
Қатысқандар : 20 Қатыспағандар : 2 |
Осы сабақтың тақырыбы |
Неліктен адамдар егіншілікпен мал шаруашылығымен айналыса бастады. |
Осы сабақта қол жеткізелетін оқу мақсаттары |
5.4.1.1 кәсіп және шаруашылық түрлерін (терімшілік, аңшылық, балық аулау, егіншілік, мал шаруашылығы, метал өңдеу, айырбас сауда) сипаттау; 5.4.1.2 «неолиттік төңкеріс» ұғымын түсіндіру, оның мәнін ашу; 5.4.2.1 экономикалық ілгерілеуді түсіну үшін шаруашылықтың иемденуші және өндіруші түрлерін салыстыру |
Сабақ мақсаты: |
Кәсіп пен шаруашылық түрлерін сипаттай отырып, «Неолиттік төңкеріс» ұғымын түсініп, иемденуші және өндіруші шаруалық түрлерін салыстырады. |
Бағалау критерийлері: |
|
Тілдік мақсат: |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер Егіншілік, мал шаруашылығы, «неолиттік төңкеріс», қолөнер Оқушыларға сұрақтар қоя отырып диалог қалыптастырамын
Айтылым бойынша: Сіз неліктен.......екенін айта аласызба? Өркениет ұғымын қалай түсінесің? Оқылым, жазылым, айтылым дағдылары бойынша -Егіншілік пен мал шаруашылығы түрлерін салыстыра отырып, Венн диаграммасын құрады. |
Ойлау дағдысы: |
Білу, түсіну, қолдану деңгейі |
Құндылықтарды дамыту: |
«Мәңгілік ел» жалпы ұлттық идеясының 6 құндылығы шығармашылық және сыни тұрғысынан ойлау, Қазақстанның мәңгілік жері – Ұлы Дала Елі. |
Пәнаралық байланыс: |
Қазақстан тарихы, география |
АКТ қолдану дағдылары: |
Ақпаратты талдау, саралау дағдыларын жетілдіру |
Алдынғы білім: |
Неліктен ежелгі адамдар Ласко үңгірінің қабырғаларына сурет салған |
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 2 минут
5 минут
2 минут
10 Минут
|
Ұйымдастыру кезеңі. (Амандасу, түгендеу, оқушыларды топқа бөлу) Мұғалім сөзі: Оқушылардың сабаққа қатысы мен дайындығын қадағалау. Оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру. Қорапшадан қағаз қиындыларын алып, топқа бірігеді. 1-топ Терімшілік, 2-топ Аңшылық, 3-топ Мал шаруашылығы, 4-топ Егіншілік. Осындай 4 топқа бөлінеді.
Үй тапсырмасы: Неліктен ежелгі адамдар Ласко үңгірінің қабырғаларына сурет салған?
1 тапсырма: Мұғалім сөзі: «Ой қозғау» әдісі. «Тарих қадамдары» атты плакатқа адам іздерін салып, сол іздерге берілген сұрақтадың жауабын жазасыздар. Алғашқы қауымдық өнер қай кезеңде пайда болды? Ежелгі адамдардың наным – сенімдері жайлы бір ауыз сөз. Ласко үңгіріндегі суреттер нені бейнелейді?. Дескриптор:
. Жаңа сабақ: (МК) Интербелсенді тақтадан ежелгі адамдардың айналысып жатқан кәсіптерінің суреттерін көрсетемін. Оқушылар бүгінгі тақырыпты ежелгі адамдардың кәсібіне байланысты екенін айтады. Демек, «Неліктен ежелгі адамдар, егіншілік және мал шаруашылығымен айналысқан?» деген тақырыппен танысамыз.
Мақсаты:Оқушылардың ойлау қабілетін арттырады, айырмашылығын табу және шапшаңдық қабілетін арттырады.
(ҚБ) сұрақтарға жауап ала отырып, қол белгілері арқылы қолдау көрсетіп отырамын.
2-тапсырма: «Ойлан. Бірік. Бөліс» әдісі арқылы оқушылар мәтінді оқи отырып, топпен бірлесіп мына кестені толтырады.
Кері байланыс: «Бас бармақ» стратегиясы. |
Плакат
5сынып Дүние тарихы оқулығы 16 бет
16-17 бет
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 10 минут
7 минут |
3-тапсырма «Балық қаңқасы» әдісі арқылы «неолиттік төңкеріс» жайлы оқулықтан оқып, балық қаңқасына әр топ бір-біріне сұрақтар құрастырып, келесі топ жауабын жазады.
Кері байланыс: Екі жұлдыз, бір тілек
4-тапсырма «ВЕНН диаграммасы» әдісі арқылы Шаруашылықты егіншілік және мал шаруашылығы түрлерін салыстырады.
Қорытынды: ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|
«Дүние жүзі тарихы» оқулығы 17 бет NIS Назарбаев Зияткерлік мектебі. Астана 2017ж
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdl-\
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 3 минут |
Рефлексия «Табыс сатысы» арқылы бүгінгі сабақтан оқушылардың қай деңгейде білгенін анықтаймын
Үйге тапсырма: «Ежелгі егінші немесе малшының бір күндік өмірі» эссе |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
578тг - Сатып алу
Материал ұнаса әріптестеріңізбен бөлісіңіз
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Материал іздеу Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз Барлығы 663 959 материал жиналған Ұқсас материалдар Дайын ҚМЖ. Барлық пәндерден 2022-2023 оқу жылына, жаңа бұйрыққа сай жасалған Сертификатталған тренер жасаған 01.01.2023 17 863 13 694
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандарты бойынша жасалған. 2022-2023 оқу жылына арналған
Барлық пәндер Барлық материалдар Барлық сыныптар Іс-шаралар кестесі Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары |