|
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Мектеп: Шымкент қ. ФМБ НЗМ |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Күні:25-30.11-19ж Сынып: 8 |
Мұғалімнің аты-жөні: ТилеубаеваГ.П. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Сабақ тақырыбы |
Неліктен ХІХ ғасырдың 20-жылдарында Қазақстанда әкімшілік реформалар жүргізілді? |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.3.1.4 Патша үкіметі реформаларының нәтижесіндегі әкімшілік-территориялық өзгерістерді түсіндіру 8.1.2.1 дәстүрлі қазақ қоғамындағы өзгерістерді өткен тарихи кезеңдермен салыстыру арқылы анықтау |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Сабақ мақсаттары |
-Патша үкіметі реформаларының нәтижесіндегі әкімшілік-территориялық өзгерістерді түсіндіру -Дәстүрлі қазақ қоғамындағы өзгерістерді өткен тарихи кезеңдермен салыстыру арқылы анықтау |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Кәсіби даму мақсаты |
Оқытуда инновациялық әдістерді қолдану арқылы білім алушылардың сыни ойлау дағдысын дамыту |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Бағалау критерийлері |
-Патша үкіметі реформаларының нәтижесіндегі әкімшілік-территориялық өзгерістерді түсіндіреді -Дәстүрлі қазақ қоғамындағы өзгерістерді өткен тарихи кезеңдермен салыстыру арқылы анықтайды |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Тілдік мақсаттар |
-Патша үкіметі реформаларының нәтижесіндегі әкімшілік-территориялық өзгерістерді қазақ қоғамындағы өзгерістерді өткен тарихи кезеңдермен салыстыру арқылы анықтау талдау |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Пәнге қатысты лексика |
1. Хандық, жүз, ұлыс, арыс, болыс, ру, ата-аймақ, ауыл; 2. Ұлы хан, хан, сұлтан, би, уезд басшысы, рубасы, ауылбасы, ақсақал; 3. Жеті Жарғы, билер соты, уезд соты, әулет ақсақалы; 4. Хан, Хандық кеңес, Құрылтай, приказ. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Диалогке арналған сөз тіркестері |
Хандық билікті жоюдың себептері:-қазақ хандарының беделінің төмендеуі, әлсіз билеушілердің санының көбеюі (1812 ж. Бөкей өз алдына бөлек хан болады, Орта жүзде де Уәли хан мен қатар Бөкей Барақұлы сұлтан да хан ретінде тағайындалады ); - патша үкіметі Кіші жүзді де, Орта жүзді де бірнеше әкімшілікке бөлшектеген еді; - хан билігінің сақталуы патша үкіметінің өлкені шаруашылық жағынан кең көлемде отарлауына кедергі келтірді. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Құндылықтарды дарыту
|
«Мәңгілік Ел» құндылықтары: Азаматтық теңдік- ұлттық және жалпы адамзаттық құндылықтарды дарыту; |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Жаhандық азаматтық |
Бейбітшілік, келісім |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Пәнаралық байланыстар |
География |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
АКТ қолдану |
Интербелсенді тақта, ноутбук |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Бастапқы білім |
Сырым Датұлы бастаған Кіші жүз қазақтарының қандай құқықтарын қорғауды көздеді? |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Сабақ барысы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Сабақтың басы |
Сәлемдесу. Сыныпқа жағымды ахуал орнату. Алдыңғы білім: Сырым Датұлы бастаған Кіші жүз қазақтарының қандай құқықтарын қорғауды көздеді? Сыныппен «отар», «отарлау», «отаршылдық» дегенді қалай түсінесіз? Диалогтік тәсіл арқылы үй тапсырмасы, алдыңғы білімге негізделген сұрақпен жұмыс жасау. М «Бағдаршам» әдісі арқылы оқушыларды топқа бөлемін Жаңа сабақ: Неліктен ХІХ ғасырдың 20-жылдарында Қазақстанда әкімшілік реформалар жүргізілді? Зерттеу сұрақтары •Патшалық Ресей Қазақстанды отарлау үшін қандай әдіс-тәсілдерді қолданды? •Ресей империясының отарлау саясатының жергілікті халық үшін әсері қандай болды?
Б Хандық биліктің жойылуына байланысты видеоматериал көрсету Керекті ақпараттарды жазу, талдау жасау |
Алматы; Москва, 1995. Артыкбаев Ж. О. Казахское общество в XIX веке традиции и инновации [Текст] / Отв. ред. Аргынбаев Х. Кузембайулы А..- Караганда "Полиграфия", 1993 |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Схема - сызба жасау 1822 жылғы реформаның нәтижесіндегі Қазақ хандығындағы жаңа әкімшілік бөліну сызбасын округ → болыс → ауыл. схема → сипатта → оқиға → тұжырымда.Келесі сұрақты қойыңыз: Зерттеу сұрақтары Хандық билікті жоюдың себептерін анықта. 1.Басқару жүйесі қалай өзгерді? 2.Ресей империясы неліктен хандық билікті жойды? 1824 ж. реформаға қатысты мәтінді беріңіз Оқушылар реформа мазмұнымен танысқаннан кейін, 1822 ж. реформамен ұқсастығы мен айырмашылығын анықтау үшін картаны пайдаланамын.
Интерпретация Ж. Мәтін негізінде реформа барысында салаларға енгізілген өзгерістерді талда
|
Материалы по казахскому обычному праву: Сб. /Научно-популярное издание. – Алматы: Жалын, 1998
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс:
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
|
|
Саралау -Топтық жұмыста оқушылардың дағдысын дамытуға бағытталған тапсырмалар беріледі. -Диалог арқылы қолдау |
Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз.
Критериалды жеке,топтық бағалау |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау |
|
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||
|
|
|||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2:Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2:Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Неліктен ХІХ ғасырдың 20-жылдарында Қазақстанда әкімшілік реформалар жүргізілді?
Неліктен ХІХ ғасырдың 20-жылдарында Қазақстанда әкімшілік реформалар жүргізілді?
|
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Мектеп: Шымкент қ. ФМБ НЗМ |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Күні:25-30.11-19ж Сынып: 8 |
Мұғалімнің аты-жөні: ТилеубаеваГ.П. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Сабақ тақырыбы |
Неліктен ХІХ ғасырдың 20-жылдарында Қазақстанда әкімшілік реформалар жүргізілді? |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.3.1.4 Патша үкіметі реформаларының нәтижесіндегі әкімшілік-территориялық өзгерістерді түсіндіру 8.1.2.1 дәстүрлі қазақ қоғамындағы өзгерістерді өткен тарихи кезеңдермен салыстыру арқылы анықтау |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Сабақ мақсаттары |
-Патша үкіметі реформаларының нәтижесіндегі әкімшілік-территориялық өзгерістерді түсіндіру -Дәстүрлі қазақ қоғамындағы өзгерістерді өткен тарихи кезеңдермен салыстыру арқылы анықтау |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Кәсіби даму мақсаты |
Оқытуда инновациялық әдістерді қолдану арқылы білім алушылардың сыни ойлау дағдысын дамыту |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Бағалау критерийлері |
-Патша үкіметі реформаларының нәтижесіндегі әкімшілік-территориялық өзгерістерді түсіндіреді -Дәстүрлі қазақ қоғамындағы өзгерістерді өткен тарихи кезеңдермен салыстыру арқылы анықтайды |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Тілдік мақсаттар |
-Патша үкіметі реформаларының нәтижесіндегі әкімшілік-территориялық өзгерістерді қазақ қоғамындағы өзгерістерді өткен тарихи кезеңдермен салыстыру арқылы анықтау талдау |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Пәнге қатысты лексика |
1. Хандық, жүз, ұлыс, арыс, болыс, ру, ата-аймақ, ауыл; 2. Ұлы хан, хан, сұлтан, би, уезд басшысы, рубасы, ауылбасы, ақсақал; 3. Жеті Жарғы, билер соты, уезд соты, әулет ақсақалы; 4. Хан, Хандық кеңес, Құрылтай, приказ. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Диалогке арналған сөз тіркестері |
Хандық билікті жоюдың себептері:-қазақ хандарының беделінің төмендеуі, әлсіз билеушілердің санының көбеюі (1812 ж. Бөкей өз алдына бөлек хан болады, Орта жүзде де Уәли хан мен қатар Бөкей Барақұлы сұлтан да хан ретінде тағайындалады ); - патша үкіметі Кіші жүзді де, Орта жүзді де бірнеше әкімшілікке бөлшектеген еді; - хан билігінің сақталуы патша үкіметінің өлкені шаруашылық жағынан кең көлемде отарлауына кедергі келтірді. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Құндылықтарды дарыту
|
«Мәңгілік Ел» құндылықтары: Азаматтық теңдік- ұлттық және жалпы адамзаттық құндылықтарды дарыту; |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Жаhандық азаматтық |
Бейбітшілік, келісім |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Пәнаралық байланыстар |
География |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
АКТ қолдану |
Интербелсенді тақта, ноутбук |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Бастапқы білім |
Сырым Датұлы бастаған Кіші жүз қазақтарының қандай құқықтарын қорғауды көздеді? |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Сабақ барысы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Сабақтың басы |
Сәлемдесу. Сыныпқа жағымды ахуал орнату. Алдыңғы білім: Сырым Датұлы бастаған Кіші жүз қазақтарының қандай құқықтарын қорғауды көздеді? Сыныппен «отар», «отарлау», «отаршылдық» дегенді қалай түсінесіз? Диалогтік тәсіл арқылы үй тапсырмасы, алдыңғы білімге негізделген сұрақпен жұмыс жасау. М «Бағдаршам» әдісі арқылы оқушыларды топқа бөлемін Жаңа сабақ: Неліктен ХІХ ғасырдың 20-жылдарында Қазақстанда әкімшілік реформалар жүргізілді? Зерттеу сұрақтары •Патшалық Ресей Қазақстанды отарлау үшін қандай әдіс-тәсілдерді қолданды? •Ресей империясының отарлау саясатының жергілікті халық үшін әсері қандай болды?
Б Хандық биліктің жойылуына байланысты видеоматериал көрсету Керекті ақпараттарды жазу, талдау жасау |
Алматы; Москва, 1995. Артыкбаев Ж. О. Казахское общество в XIX веке традиции и инновации [Текст] / Отв. ред. Аргынбаев Х. Кузембайулы А..- Караганда "Полиграфия", 1993 |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Схема - сызба жасау 1822 жылғы реформаның нәтижесіндегі Қазақ хандығындағы жаңа әкімшілік бөліну сызбасын округ → болыс → ауыл. схема → сипатта → оқиға → тұжырымда.Келесі сұрақты қойыңыз: Зерттеу сұрақтары Хандық билікті жоюдың себептерін анықта. 1.Басқару жүйесі қалай өзгерді? 2.Ресей империясы неліктен хандық билікті жойды? 1824 ж. реформаға қатысты мәтінді беріңіз Оқушылар реформа мазмұнымен танысқаннан кейін, 1822 ж. реформамен ұқсастығы мен айырмашылығын анықтау үшін картаны пайдаланамын.
Интерпретация Ж. Мәтін негізінде реформа барысында салаларға енгізілген өзгерістерді талда
|
Материалы по казахскому обычному праву: Сб. /Научно-популярное издание. – Алматы: Жалын, 1998
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс:
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
|
|
Саралау -Топтық жұмыста оқушылардың дағдысын дамытуға бағытталған тапсырмалар беріледі. -Диалог арқылы қолдау |
Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз.
Критериалды жеке,топтық бағалау |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау |
|
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||
|
|
|||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2:Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2:Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||
шағым қалдыра аласыз













