Материалдар / Неліктен монғолдар өз жауларын тез бағындыра алды?
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Неліктен монғолдар өз жауларын тез бағындыра алды?

Материал туралы қысқаша түсінік
13 ғасырдағы ұлы монғол ханы Шынғысханның жойқын шабуылдары, монғолдардың әскери техникасының мықтылығы жайлы.
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы

2В бөлімі-Моңғолдар

Мектеп: С.О.Талжанов атындағы ЖОББМ

Мұғалімнің аты-жөні: Заитова Г.Р.

Күні:

Сынып: 7

Қатысқандар:10 Қатыспағандар:


Сабақтың тақырыбы:


Неліктен монғолдар өз жауларын тез бағындыра алды?

Осы сабаққа қол жеткізілетін оқу мақсаттары


6.3.2.5. ортағасырлық шапқыншылықтар кезіндегі халықаралық қатынастар ерекшеліктерін анықтау.


Сабақтың мақсаты



Барлығы: : Ортағасырлық шапқыншылықтар кезіндегі халықаралық қатынастар ерекшеліктерін сипаттайды.

Көпшілігі: монғолдардың өз жауларын тез бағындыра алуының себептерін талдайды.

Кейбірі: : ортағасырлық шапқыншылықтардың елдердің шаруашылығы мен экономикасына тигізген әсерін болжайды.

Тарихи концепт

Себеп,салдар

Бағалау критерийі



ортағасырлық шапқыншылықтар кезіндегі халықаралық қатынастар ерекшеліктерін сипаттайды



Тілдік мақсаттар



  • Тыңдалым:Бейнематериалдарды, бір-бірінің пікірін тыңдайды .

  • Оқылым:Мәтін арқылы ортағасырлық шапқыншылық кезіндегі халықаралық қатынастармен танысады.

Жазылым,айтылым: Кестені қолдану арқылы ортағасырлық шапқыншылық кезіндегі халықаралық қатынастардың ерекшеліктерін сипаттайды.


Пәнге қатысты лексика мен терминология.

  • Шынғыс хан, түменбасы,атшабар,оң қанат, сол қанат.

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер

Талқылауға

Жауларын бағындырудың басқа да себептері болды, мысалы......

Сіз неліктен екенін айта аласыз ба?


Құндылыққа баулу



Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім


Пәнаралық байланыс



Қазақстан тарихы,география

Алдыңғы білім





Крест жорықтарының христиандық Еуропа мен мұсылман әлемін қалай өзгерткені жайлы біледі



Сабақ барысы


Уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті


Оқушының іс-әрекеті

Бағалау


Ресурс

Сабақтың басы

(10 минут)


5 минут










5 минут

Сабаққа дайындалу. Оқушылармен сәлемдесу.

1.Психологиялық ахуал туғызу. Тренинг «Ит жылы бізге не әкелсін?»

Мозайка» әдісі арқылы топтарға бөлу .Мозайкалардан Шынғысхан,шапқыншылық суреттері беріледі.

Оқушылар 2 топқа бөлінеді.




2.Үй тапсырмасын тексеру.

« Зымыран сұрақтар» қою арқылы үй тапсырмасын тексеріледі.

1.Крест жорықтары дегенді қалай түсінесіңдер?

2.Неге бірнеше рет крест жорықтары жүргізілді?

3. Крест жорықтары Еуропа әлемін қалай өзгертті?

4. Крест жорықтары мұсылман әлемін қалай өзгертті?

5.Бұл жорықтардың маңыздылығы неде?



Мұғаліммен сәлемдеседі.

Психологиялық тренингте «Ит жылы» бізге жақсылық, бақыт,қуаныш т.б. әкелсін дейді.Берілген Монғол, Шапқыншылық суреттерін сәйкестендіргеннен кейін екі топқа бөлінеді.



Оқушылар зымыран сұрақтарда жылдам әр сұраққа 1минуттын ішінде жауап береді.











ҚБ

Үш түсті жасыл,сары,

қызыл стикерлер арқылы оқушыларды бағалау

Мозайкалар



Үш түсті стикерлер

Сабақтың ортасы

(25-30 минут)



2 минут
















6 минут
















5минут






















10 минут


Кинематография әдісі :«Монғол» киносынан үзінді қойылады.

Мұғалім: Оқушылар сіздер «Монғол» киносынан үзінді көрдіңіздер, көргендендірін бойынша қандай ой-пікір айтасыздар?

Сонда қалай ойлайсыздар бүгінгі тақырып не жайлы болмақ?



Қалай ойлайсыздар бүгінгі сабақ мақсаты не болмақ?

Мұғалім:Оқушылардың айтқан ойларын тыңдап,сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын нақтылап, жариялайды.

Сабақ тақырыбы: Неліктен монғолдар өз жауларын тез бағындыра алды?

Мақсаты:Ортағасырлық шапқыншылықтар кезіндегі халықаралық қатынастар ерекшеліктерін анықтайды.



Мұғалім: Тапсырма №1(Барлығы)

«Мәтінмен жұмыс» : «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі бойынша оқушылар ортағасырлық шапқыншылықтар кезіндегі халықаралық қатынастар ерекшеліктерін анықтап, сипаттайды:


Мемлекеттер

Халықаралық қатынастар

Ерекшелігі

Қытай




Сауда

Фарфор




Дескриптор :

-Мемлекеттерді жазады;

-Халықаралық қатынас түрін жазады;

-Ерекшелігін жазады.



Мұғалім:Тапсырма №2 ( Көпшілігі)

Сынама сұрақ : Неліктен монғолдар өз жауларын тез бағындырды?

«Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі бойынша бұл сұраққа жауап береді.

Кестеде берілген дәлелдердің ішінен таңдайды. 5 дәлел келтіреді.


1. Тамаша шабандоздар

2. Қабілеттеріне қарай тағайындалатын қолбасшылар

3. Моңғолдар әрқашан қосымша жылқы ұстайтын

4. Маневрлік қабілеттілік, жалған шегіну тактикасы,



5. Көрнекті билеуші

6. Моңғолдардың шапқыншылығы қар көшкіні секілді болды

7. Көшпелі өмір салты



8. Моңғолияның қатаң ауа-райы


9. Қорқыныш ұялату


10. Соғыссыз берілгендерді құрметтеу



11. Соғысты жүргізудің ерекше тактикасы

12. Діндерге төзімділікпен қарау




Дескриптор :

  • Монғолдардың тез жаулап алуына әсер еткен әскери әдіс –тәсілдерді талдайды.


Мұғалім:Тапсырма №3(Кейбіреуі)

«Иә, жоқ» әдісі

Ортағасырлық шапқыншылықтар елдердің шаруашылығы мен экономикасына әсерін тигізді ме?


Екі топ оқушылары «Монғол» киносынан тақырыпқа байланысты үзіндіні көріп, өз ойларын айтады.

Оқушылар бүгінгі сабақ тақырыбын өздері айтады.

Мысалы:Менің ойымша бүгінгі сабақ тақырыбы Шынғысхан жайлы болмақ т.б.

Оқушылар сабақ мақсатын өздері айтады.



Мысалы: Монғол шапқыншылығы туралы білу т.б.


Оқушылар мәтін арқылы және косымша деректі пайдалана отырып ортағасырлық шапқыншылық кезіндегі халықаралық қатынастармен танысып, дескрипторларды ескере отырып, кестені толтырады.











Берілген тапсырма (сұрақ) бойынша әрбір оқушы жеке жұмыс жасау арқылы өз ойын қорытып, жұп болып пікірлерімен бөліседі; бұл бүкіл топтық талқылауға ұласады.Оқушылар монғолдардың өз жауларын тез бағындыра алуының себептерін талдайды.5 дәлел келтіруде қосымша және кестедегі

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!