Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы:
7.3.А Отарлау және ұлт-азаттық
күрес
|
Мектеп: №54
|
Күні:
|
Мұғалімнің
аты-жөні: Даутова
Н.А
|
Сынып: 8
|
Қатысқандар:22
|
Қатыспағандар:0
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Неліктен Орта Азия хандықтарының Қазақстанның
оңтүстік аймақтарына
экспансиясы күшейді?
|
Осы сабақта қол
Жететін оқу мақсат-
тарын анықтау.
|
7.3.1.5. – халықтың отаршылдыққа қарсы
ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау.
7.3.1.6. – ұлт-азаттық көтеріліс басшыларының
рөліне баға беру.
|
Сабақтың мақсаты:
|
Барлық
оқушылар: Халықтың отаршылыдыққа қарсы
ұлт-азаттық күресінің себеп салдарын
біледі.
Оқушылардың басым
бөлігі:Ұлт-азаттық көтеріліс болған
жерлерді атап картадан көрсетеді және,
анықтайды.
Кейбір
оқушылар:Ұлт-азаттық көтеріліс
басшыларын анықтап, көтерілістің негізгі бағыттарын
талдайды.
|
Бағалау критерийі:
|
-
Отаршылдыққа қарсы бағытталған
ұлт-азаттық күрестің негізгі бағыттарын атайды, біледі,
талқылайды;(білу,
талдау)
-
ішкі сыртқы саяси жағдайымен
байланыстыра отырып талқылайды; (түсіну,
талдау)
-
Ұлт-азаттық көтерілістің
негізгі ерекшеліктерін сипаттайды. (қолдану)
|
Тілдік мақсаттар:
|
Негізгі
сөздер: Қамал, бекініс,
жасауыл
Талқылауға арналған
тармақтар:
Ұлт-азаттық көтерілістің
алғышарты мен оның басталу барысын
талқылайды.(айтылым,
тыңдалым)
Көтерілістің басшылары мен ондағы ұрыс
қимылдарына талдау жасайды. (айтылым, тыңдалым)
Жазылым бойынша
ұсыныстар: Негізгі көтеріліс ошақтарын
атап,
басып алынған бекіністерді
жазады.(жазылым)
|
Құндылықтарға баулу:
|
-
Қарым-қатынас жасау қабілеті;
-
Өзгелердің мәдениеті мен көзқарасына құрметпен
қарау;
-
Жауапкершілік;
-
Өмір бойы оқуға дайын
болу;
|
Пәнаралық байланыс:
|
ХІХ
ғ- дағы тарихи деректерді анықтау барысында география пәнімен
байланысады.
|
Тақырып бойынша алдыңғы
білім
|
«Сөзді
жалғастыр» әдісімен алдыңғы білімді
қорытындыладым.
7.3.1.5.ХІХ ғасырдың 40-60 ж дағы қазақтардың
ортаазиялық хандықтармен қарым-қатынастары.
«Сөзді жалғастыр»
әдісі арқылы оқушылардан үй
тапсырмасын сұраймын.Бір оқушы тақырыпқа қатысты бір сөз
айтады.Келесі оқушы сол сөзге тақырып ішінен сөйлем құрауы
керек.
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу
түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы 7 мин
Сабақтың ортасы
30 мин
|
Оқушыларды түгендеу, оқу құралдарына зер салу,
сабаққа дайындығын тексеру.
«Қазына іздеу жолында»
әдісіарқылы оқушылардансабақ
тақырыбына қатысты ақпарат жасырылады.Оқушылар жасырылған ақпаратты
табуы керек.Күрделілік деңгейін арттыру үшін, тақырыпқа қатысы жоқ
ақпараттарды қосып, оқушылардан оларға қажет емес тарихи мәліметті
ажыратуды сұраймын.
«Ыстық орындық»
әдісіОртаға қойылған орындыққа
отырған оқушыға өтілген тапсырма бойынша сұрақтар қойылады.Оқушы
сұрақтарға жылдам әрі нақты жауап беруі керек, себебі ыстық орындық
күйдіріп жіберуі мүмкін деген түсінік
беріледі.
«Бірлескен асар» әдісі: (топтық
жұмыс)
-
Орта азия хандықтарының Қазақстанның оңтүстігіне
басқыншылығының күшею себебі неде?
-
Ұлт-азаттық күрес қандай сипатта
болды?
-
Қазақ шаруаларының ұрыс қимылдарына қандай баға
берер едіңдер?
Барлығы мәтінді оқиды топ ішінде
талқылайды.Стикерге маңызды ұғымдарды жазады.Ортаға бірігіп шығып
жазғандарын айтады.Соңынан топ мүшесі шығып
қорытындылайды.
Екі жұлдыз бір ұсыныс арқылы топтар бірін-бірі
бағалайды.
Сұрақтар
топтамасы:
Сабақтың мақсаттарымен байланысты сұрақтар
топтамасы құрылады:
-
Мысалы: Неліктен Қоқан,Хиуа хандықтары Оңтүстік
Қазақстанға көз тікті?
-
Орта Азия хандықтарымен қарым-қатынасты бейбіт
мақсатта дамытуға болатын ба еді?
-
Қазақстанның сыртқы саяси бағытына қандай
жағдайлар кедергі болды?
|
Плакат
Қима қағаздар
Электронды оқулық
|
Сабақтың соңы
15 мин
|
Кері
байланыс: БҮҮ
кестесі
1.Білемін
2.Білдім
3.Білгім келеді
|
БҮҮ кестесі
Бағалау парақтары маркер
|
Саралау- Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау
көрсетпексіз? Сіз басқаларға арағанда қабілетті оқушыларға қандай
тапсырмалар бересіз?
|
Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игеру
деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын
сақтау
|
Барлық оқушылар:
«Бірлескен асар әдісі» арқылы
оқушылар Қазақтардың Орта Азия хандықтарына қарсы бағытталған
күресі туралы білді.
Оқушылардың басым
бөлігі:
«Сұрақтар топтамасы» әдісі арқылы оқушылар Қоқан
Хиуа хандығының басқыншылық саясаты мен қазақ шаруаларының
жүргізген соғыс қимылдары мен ошақтарын
анықтады.
Кейбір оқушылар:
«Сұрақ сізден жауап бізден»
әдісі арқылы оқушылар тақырыпты анықтып , талдау
жасады.
|
1.Екі жұлдыз, бір ұсыныс арқылы
топтарды бағалайды.
2.Жұлдызша арқылы өзара
бағалау.
3.Бес саусақ әдісі арқылы
топтағы оқушылар бірін-бірі бағалайды.
4.түрлі-түсті стикер арқылы
топтық бағалау жүреді.
|
Сабақ барысында оқушылардың денсаулығы мен өмір
қауіпсіздігі толық қадағаланады.
|
Рефлексия
Сабақтың оқу мақсаттары шынайы
ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай
болды?
Мен жоспарлаған шаралар тиімді болды
ма?
Мен берілген уақыт ішінде үлгердім
бе?
|
-
Оқушылар бүгінгі сабақта Қоқан Хиуа хандықтарының
қазақ шаруаларын жүргізген басқыншылық саясатн оқып толық
меңгерді.
-
Сыныптағы ахуал топтағы оқушыларға оң ықпал етіп
әр түрлі әдіс тәсілдер оқушыларға тиімді әсер етті, оқушылардың
сабаққа деген қызығушылығы арта түсті.
-
Мен
өзім жоспарлаған сабақ жоспары оқушыларға жағымды әсер еткендіктен
тиімді болды деп ойлаймын.
-
Мен 45 минут ішінде сабаққа қажетті әдіс
тәсілдерді оқушылардың ыңғайына қарай тиімді қолдана
білдім.
|