Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
НеліктенШілікті менБесшатыр «патша қорғандары» деп аталады?
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5 .3.А Сақтар Мектеп: 54 орта мектеп Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Даутова Н Сынып: 5 сынып Қатысқандар:14 |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
НеліктенШілікті менБесшатыр «патша қорғандары» деп аталады? |
|||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
5.2.2.1 –археологиялықескерткіштердісипаттау; |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар:Шілікті, Бесжатыр қорғандарын сипаттайды (қолдану) Басым бөлігі:Археологиялық ескерткіштерді салыстырады(қолдану) Кейбір оқушылар:Шілікті мен Бесшатыр «патша қорғандары» екендігіне дәлелдер келтіреді, зерттейді.(қолдану,талдау) |
|||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
-Сақ тайпаларының археологиялық ескерткіштерін салыстырады. (қолдану) |
|||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар: |
- Шілікті мен Бесшатыр қорғандары туралыбейнематериалды көріп,өз ойларын айтады (тыңдалым дағдысы) - Шілікті және Бесшатыр қорғандары туралы мәтін беремінтақырып бойынша топтар мәтіндік тапсырмалар алып,оқиды (оқылым дағдысы)
-
оқушылар әлеуметтік
топтардыңқоғамда атқарған рөлін анықтау үшін, - Тарихи дереккөздерді тауып,дәптерлеріне жазады (жазылым дағдысы) |
|||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу: |
- шығармашылық және сын тұрғысынан
ойлау; |
|||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс: |
География,әдебиет |
|||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім: |
Оқушыларға алдыңғы білімді Сократ шеңбері арқылы қорытындылату. 1.Әлеуметтік теңсіздік деген не? 2.Патша қорғандары дегенді қалай түсінесіңдер? 3.Алып қорғандардың биіктігі қанша болған? 4.Сақтардың қоғамдық құрылысын атаңдар. 5.Сақ қорғандары туралы кім жазған? |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы: |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері: |
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы:
|
Оқушылармен амандасып, сыныпты стикердің түсімен екі топқа бөлемін. «Құпия зат» әдісі.1-тапсырма.Оқушыларға қорғанның суретін көрсетемін. Олардан оның не екенін және сабақпен қандай байланысы бар екенін анықтауды сұраймын.
2.Білім алушыларға Шілікті мен
Бесшатыр қорғандары туралыбейнематериалды көрсетемін. Дескриптор Білім алушы - ескерткіштердің орналасқан аймақтарын атайды; -
Шілікті қорымынан қанша қорған - сақ ескерткіштерініңжерлеу рәсімінің қандай ерекшеліктері бар екенін анықтайды ; |
Қазақстан тарихы (көне
заманнан |
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы: 20-минут |
Сыныпты екі топқа бөліп, Шілікті және ВЕНН диаграммасы. 2-
тапсырма
1-топ.Шілікті қорғаны 2-топ. Бесшатыр қорғаны
5. Екі қорғанның ұқсастықтары мен
6. Табылған заттар негізінде қандай толтыруға тапсырма беремін. Денотатты графика әдісі.3-тапсырма.Оқушылар мәтінмен танысып, кесте толтырады.
Дескриптор Білім алушы–ескерткіштерді салыстырады; - ескерткіштердің орналасқан аймақтарын атайды; - сақ ескерткіштерінің хронологиялық шеңберін анықтайды; - сақ ескерткіштерінің құрылымын атайды; - сақ ескерткіштерінен табылған жәдігерлерді атайды. Қалыптастырушы бағалау. ТТТ кестесі
|
Шілікті алтын
адам Флипчарт, маркерлер, суреттер. |
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы: 10 минут |
«Тақырыпқа қатысты 10 сөзді атаңыз» әдісі.
Топтар қажетті ақпараттарды меңгергеннен Қалыптастырушы бағалау. «Сыныптан шығу билеті» әдісі Оқушыларға олардың оқуына қатысты тапсырма жазылған қағаз беремін, олар сұрақтарға жауап беріп, оны сыныптан шығуға рұқсат етілген уақытқа дейін өткізуі керек.
Қорғандарда көбінесе кімдер жерленгенін
Дескриптор: Білім алушы - сақ қоғамындағы абыздардың рөлін түсіндіреді; - сақ қоғамындағы жауынгерлердің рөлін сипаттайды; - сақ қоғамындағы егіншілер мен малшылардың рөлін сипаттайды.
Әлеуметтік топтардың қызметі мен жерлеу |
Қазақстан Республикасы |
||||||||||||||||||||||||
Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||
Барлық оқушылар:«Құпия зат» әдісі арқылыШілікті, Бесшатыр қорғандарын сипаттады.
Басым
бөлігі:Венн
диаграммасы арқылыШілікті және Бесшатыр
қорғандарының Кейбір оқушылар: «Тақырыпқа қатысты 10 сөзді атаңыз» әдісі
арқылы оқушылар қажетті
ақпараттарды меңгергеннен |
Қалыптастырушы бағалау. ТТТ кестесі
Қалыптастырушы бағалау. «Сыныптан шығу билеті» Оқушыларға олардың оқуына қатысты сұрақтар жазылған қағаз беремін, олар сұрақтарға жауап беріп, оны сыныптан шығуға рұқсат етілген уақытқа дейін мұғалімге беруі керек. |
Сыныпта қауіпсіздік ережесін сақтау.Мектеп мүлкіне ұқыпты қарау.Интербелсенді тақтамен жұмыс жасағанда мұқият болу. |
||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия |
Сабақ мақсаты оқушыларға қолжетімді болғандықтан, тапсырмалар арқылы оқушылардың білімдерін қорытындылап отырдым. Сабақ өз мақсатына жетті деп білемін. |