|
Бөлім: |
Динамика негіздері |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Кадирова Айсулу Ибраимовна |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ньютонның ІІ заңы. Масса. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.2.2.3. Ньютонның ІІ заңын тұжырымдау және оны есептер шығаруда қолдану. |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлығы үшін: Ньютонның ІІ заңын тұжырымдайды және формуласын есептер шығаруда қолданады. ЕББҚ үшін: (нашар естиді) Ньютонның ІІ заңын тұжырымдайды және оның формуласын біледі. |
|
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу және түсіну, қолдану. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы: |
Ұйымдастыру кезеңі - Оқушылармен амандасамын. - Класс оқушыларын түгендеу. - Сабақта жайлы психологиялық атмосфера құру. - Жұпқа бөлу. "Түрлі-түсті кәмпиттер" стратегиясы арқылы жұпқа бөлініп, бірі-біріне "Досқа күлімсіреу" тілегімен жақсы тілектерін айтады. Үй тапсырмасын тексеру. «ИЯ/ЖОҚ» әдісі. («+» белгісін қою арқылы тапсырманың дұрыс-бұрыстығын көрсетеді)
Топқа бөліну үшін "Конверт" әдісі қолданылады. Конверт ішіндегі стикерде «m», «F», «a» деген физикалық шамалардың белгіленулері жазылады, сол бойынша топқа біріктіріледі. І топ – Масса. ІІ топ – Күш.. ІІІ топ – Үдеу. «ПАЗЛ құрастыру» әдісі арқылы топтарға сілтеме беріледі. Сілтеме бойынша тапсырмаларды орындау негізінде жаңа сабақтың тақырыбы ашылады. Оқушыларға сілтеме бойынша қиындықтар туындаған жағдайда төмендегі жетелеуші сұрақтарға жауап беру арқылы тақырыпты ашу жалғастырылады.
|
Мұғаліммен амандасады. Кезекші класста кім жоқ екенін айтады.
Бір-біріне бір тілектен айтып күлімсіреп, конфеттер алып түстерге байланысты жұпқа бөлінеді.
Оқушылар сұраққа жауап беру арқылы үй тапсырмасына шолу жасайды.
Берілген сілтеме бойынша бөлінген оқушылар тапсырманы топ болып орындайды. |
Жұпқа бөлінген оқушылар дәптерлерін алмасу арқылы бірін-бірі тексереді.
Дескриптор: 1-3 тапсырма жауаптары дұрыс - 1 балл. 4-6 тапсырма жауаптары дұрыс - 1 балл.
ҚБ: «Жарайсыздар!!!», «Керемет!!!», «Өте жақсы!!!». |
Үлестірме қағаздар.
Пазл құрастыруға сілтеме: https://learningapps.org/display?v=pfmr67o3a22
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы:
|
Оқушыларға топ атаулары бойынша тақырыптарын бөліп беремін.
Тақырыпты оқып шыққаннан кейін LearningApps.org платформасында «Сәйкестендіру» әдісі бойынша тапсырманы орындайды. Интерактивті тақтада кесте көрсетіледі «Кім жылдам?» әдісі арқылы есепті шығарады. Топтан 1 оқушыдан тақтаға шығып есепті толық жазып түсіндіреді.
Кестеде берілген мәндерді пайдалана отырып белгісіз физикалық шаманың мәнін анықтаңыз.
«Шынжыр» әдісі арқылы берілген сұрақтарға жауап беріп шынжыр құрастырып шығады 3 тапсырма.
«Ой қозғау» әдісі Функционалдық сауаттылық тапсырмасы Ақтөбе жүк тасымалы бөлімшесіне қарасты Шұбарқұдық станциясында айына орта есеппен 3 мың тонна мұнай тиеледі. Әлемдік дағдарысқа қарамастан, мұндағы жоспар орындалып келеді. Негізінен шикі мұнай тиеледі. Тоғыз айдың ішінде 381 вагон мұнай немесе 23 090 тонна қара алтын тиелді. Жалпы, станцияда тоғыз айдың ішінде 23 353 тонна жүк тиелді. Шұбарқұдық станциясында шикі мұнай тиелген жүк тасмалы вагондары тыныштықта тұр. Вагон белгілі бір күштің әсерінен қозғалып 20 м жол жүрді. Вагонға 2 тонна мұнай тиелгеннен кейін ол сол күштің әсерінен дәл сондай уақыт ішінде 10 метр жол жүрді.
|
Әр топ өздерінің атауларына байланысты оқулықтан мәтінін оқып шығады.
Тапсырманы оқып шыққаннан кейін жаңа тақырыпты меңгеру мақсатында берілген тапсырмаларды орындайды.
Басы мен соғының арасындағы тапсырмаларды орындап, жауаптарын тауып шынжыр етіп желімдейді.
Оқушылар функционадық сауаттылық тапсырмасын орындайды.
|
Дескриптор: Тапсырма жауаптары cәйкестендіреді - 1 балл. Дескриптор: Үдеудің формуласын жазып есептейді – 1 балл. Күштің формуласын жазып есептейді – 1 балл. Массаның формуласын жазып есептейді – 1 балл.
Шынжырды дұрыс құрастырғандарына ҚБ: «Жарайсыздар!!!», «Керемет!!!», «Өте жақсы!!!».
Дескриптор: Есептің берілгені мен табу керектігін жазады-1 балл. Ньютоннң екінші заңының формуласын жазады–1 балл. Мәнін есептейді–1 балл. Есепті түсіндіреді- 1 балл.
Дескриптор: 1-2 сұрақтары дұрыс-1 балл. Массасын есептеп табады–1 балл.
|
Сәйкестендіру тапсырмасының сілтемесі: https://learningapps.org/display?v=pxkwq5rv522
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы: |
«Ойлан тап» әдісі бойынша сабақты бекітемін. Формулалар тақтадан көрсетіледі.
Кері байланыс. «Бағдаршам» әдісімен өзін-өзі бағалау.
Ештеңе түсінбедім. Жартылай түсіндім. Түсіндім.
Үй тапсырмасы: Параграф 16. Жаттығу 3.3. 73-78 беттер. |
Формулаларды жұмыс дәптерлеріне белгісіз шаманы тауып тиісті орындарына қойып жазады. Шыққан нәтижені тақтамен тексереді.
Оқушылар бағдаршам түстеріне байланысты жазылған кері байланысын стикерлерін тақтаға жабыстырады. |
ҚБ: «Үш шапалақ»
|
Интерактивті тақта
Физика 9 класс. Р.Башарұлы, Ш.Сүйіншина, К.Сейфоллина. Алматы: «Атамұра», 2019. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ньютонның ІІ заңы. Масса.
Ньютонның ІІ заңы. Масса.
|
Бөлім: |
Динамика негіздері |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Кадирова Айсулу Ибраимовна |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ньютонның ІІ заңы. Масса. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.2.2.3. Ньютонның ІІ заңын тұжырымдау және оны есептер шығаруда қолдану. |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлығы үшін: Ньютонның ІІ заңын тұжырымдайды және формуласын есептер шығаруда қолданады. ЕББҚ үшін: (нашар естиді) Ньютонның ІІ заңын тұжырымдайды және оның формуласын біледі. |
|
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу және түсіну, қолдану. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы: |
Ұйымдастыру кезеңі - Оқушылармен амандасамын. - Класс оқушыларын түгендеу. - Сабақта жайлы психологиялық атмосфера құру. - Жұпқа бөлу. "Түрлі-түсті кәмпиттер" стратегиясы арқылы жұпқа бөлініп, бірі-біріне "Досқа күлімсіреу" тілегімен жақсы тілектерін айтады. Үй тапсырмасын тексеру. «ИЯ/ЖОҚ» әдісі. («+» белгісін қою арқылы тапсырманың дұрыс-бұрыстығын көрсетеді)
Топқа бөліну үшін "Конверт" әдісі қолданылады. Конверт ішіндегі стикерде «m», «F», «a» деген физикалық шамалардың белгіленулері жазылады, сол бойынша топқа біріктіріледі. І топ – Масса. ІІ топ – Күш.. ІІІ топ – Үдеу. «ПАЗЛ құрастыру» әдісі арқылы топтарға сілтеме беріледі. Сілтеме бойынша тапсырмаларды орындау негізінде жаңа сабақтың тақырыбы ашылады. Оқушыларға сілтеме бойынша қиындықтар туындаған жағдайда төмендегі жетелеуші сұрақтарға жауап беру арқылы тақырыпты ашу жалғастырылады.
|
Мұғаліммен амандасады. Кезекші класста кім жоқ екенін айтады.
Бір-біріне бір тілектен айтып күлімсіреп, конфеттер алып түстерге байланысты жұпқа бөлінеді.
Оқушылар сұраққа жауап беру арқылы үй тапсырмасына шолу жасайды.
Берілген сілтеме бойынша бөлінген оқушылар тапсырманы топ болып орындайды. |
Жұпқа бөлінген оқушылар дәптерлерін алмасу арқылы бірін-бірі тексереді.
Дескриптор: 1-3 тапсырма жауаптары дұрыс - 1 балл. 4-6 тапсырма жауаптары дұрыс - 1 балл.
ҚБ: «Жарайсыздар!!!», «Керемет!!!», «Өте жақсы!!!». |
Үлестірме қағаздар.
Пазл құрастыруға сілтеме: https://learningapps.org/display?v=pfmr67o3a22
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы:
|
Оқушыларға топ атаулары бойынша тақырыптарын бөліп беремін.
Тақырыпты оқып шыққаннан кейін LearningApps.org платформасында «Сәйкестендіру» әдісі бойынша тапсырманы орындайды. Интерактивті тақтада кесте көрсетіледі «Кім жылдам?» әдісі арқылы есепті шығарады. Топтан 1 оқушыдан тақтаға шығып есепті толық жазып түсіндіреді.
Кестеде берілген мәндерді пайдалана отырып белгісіз физикалық шаманың мәнін анықтаңыз.
«Шынжыр» әдісі арқылы берілген сұрақтарға жауап беріп шынжыр құрастырып шығады 3 тапсырма.
«Ой қозғау» әдісі Функционалдық сауаттылық тапсырмасы Ақтөбе жүк тасымалы бөлімшесіне қарасты Шұбарқұдық станциясында айына орта есеппен 3 мың тонна мұнай тиеледі. Әлемдік дағдарысқа қарамастан, мұндағы жоспар орындалып келеді. Негізінен шикі мұнай тиеледі. Тоғыз айдың ішінде 381 вагон мұнай немесе 23 090 тонна қара алтын тиелді. Жалпы, станцияда тоғыз айдың ішінде 23 353 тонна жүк тиелді. Шұбарқұдық станциясында шикі мұнай тиелген жүк тасмалы вагондары тыныштықта тұр. Вагон белгілі бір күштің әсерінен қозғалып 20 м жол жүрді. Вагонға 2 тонна мұнай тиелгеннен кейін ол сол күштің әсерінен дәл сондай уақыт ішінде 10 метр жол жүрді.
|
Әр топ өздерінің атауларына байланысты оқулықтан мәтінін оқып шығады.
Тапсырманы оқып шыққаннан кейін жаңа тақырыпты меңгеру мақсатында берілген тапсырмаларды орындайды.
Басы мен соғының арасындағы тапсырмаларды орындап, жауаптарын тауып шынжыр етіп желімдейді.
Оқушылар функционадық сауаттылық тапсырмасын орындайды.
|
Дескриптор: Тапсырма жауаптары cәйкестендіреді - 1 балл. Дескриптор: Үдеудің формуласын жазып есептейді – 1 балл. Күштің формуласын жазып есептейді – 1 балл. Массаның формуласын жазып есептейді – 1 балл.
Шынжырды дұрыс құрастырғандарына ҚБ: «Жарайсыздар!!!», «Керемет!!!», «Өте жақсы!!!».
Дескриптор: Есептің берілгені мен табу керектігін жазады-1 балл. Ньютоннң екінші заңының формуласын жазады–1 балл. Мәнін есептейді–1 балл. Есепті түсіндіреді- 1 балл.
Дескриптор: 1-2 сұрақтары дұрыс-1 балл. Массасын есептеп табады–1 балл.
|
Сәйкестендіру тапсырмасының сілтемесі: https://learningapps.org/display?v=pxkwq5rv522
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы: |
«Ойлан тап» әдісі бойынша сабақты бекітемін. Формулалар тақтадан көрсетіледі.
Кері байланыс. «Бағдаршам» әдісімен өзін-өзі бағалау.
Ештеңе түсінбедім. Жартылай түсіндім. Түсіндім.
Үй тапсырмасы: Параграф 16. Жаттығу 3.3. 73-78 беттер. |
Формулаларды жұмыс дәптерлеріне белгісіз шаманы тауып тиісті орындарына қойып жазады. Шыққан нәтижені тақтамен тексереді.
Оқушылар бағдаршам түстеріне байланысты жазылған кері байланысын стикерлерін тақтаға жабыстырады. |
ҚБ: «Үш шапалақ»
|
Интерактивті тақта
Физика 9 класс. Р.Башарұлы, Ш.Сүйіншина, К.Сейфоллина. Алматы: «Атамұра», 2019. |
шағым қалдыра аласыз














