Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Одил Ёқубов хаёти ва ижоди
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Узоқ муддатли режа бўлими |
Кўҳна дунё сабоқлари |
|||
Мактаби |
|
|||
Ўқитувчи исм-шарифи |
|
|||
Синфи: 11 Куни: |
Қатнашганлар сони: Қатнашмаганлар сони: |
|||
Дарс мавзуси |
Одил Ёқубов "Кўҳна дунё" романи |
|||
Таълимий мақсадлар |
11. 1. 3 - матндан мустақил ҳолда муаммоларга ва муаллиф кўзқараши ифодасига боғлиқ цитата, парчаларни аниқлаш ва ифодали ўқиш 11.2.2 – матннинг бадиий хусусиятларига таянган ҳолда асарнинг мавзу ва муаммолар доирасини аниқлаш 11.3.3 - умумий ва ўзига хос белгилари, муаллиф ғоясини тушунтирган ҳолда китобхонга маънавий ва эстетик қиймати нуқтаи назаридан келиб чиққан ҳолда ўзбек ва жаҳон адабиётининг асарлари(ёки парчалари)ни қиёслаш |
|||
Дарс мақсади |
- матндан мустақил ҳолда муаммоларга ва муаллиф кўзқараши ифодасига боғлиқ цитата, парчаларни аниқлаш ва ифодали ўқиш – матннинг бадиий хусусиятларига таянган ҳолда асарнинг мавзу ва муаммолар доирасини аниқлаш - умумий ва ўзига хос белгилари, муаллиф ғоясини тушунтирган ҳолда китобхонга маънавий ва эстетик қиймати нуқтаи назаридан келиб чиққан ҳолда ўзбек ва жаҳон адабиётининг асарлари(ёки парчалари)ни қиёслаш |
|||
Тил мақсадлари |
Ўқувчиларнинг нутқ бойлигини ошириш. Асардаги луғат сўзларни ёзиб ўрганиш. Таянч тушунча ва иборалар: ёш жория Садафбиби, Маликул шароб, Беруний,.... |
|||
Баҳолаш мезонлари |
- матндан мустақил ҳолда муаммоларга ва муаллиф кўзқараши ифодасига боғлиқ цитата, парчаларни аниқлаб, ифодали ўқийди – матннинг бадиий хусусиятларига таянган ҳолда асарнинг мавзу ва муаммолар доирасини аниқлайди - умумий ва ўзига хос белгилари, муаллиф ғоясини тушунтирган ҳолда китобхонга маънавий ва эстетик қиймати нуқтаи назаридан келиб чиққан ҳолда ўзбек ва жаҳон адабиётининг асарлари(ёки парчалари)ни қиёслайди. |
|||
Инсоний қадриятларни сингдириш |
Инсонпарварлик , ватанпарварлик каби хислатларни камол топтириш. Меҳр-оқибат,дўстона муносабатни онгига сингдириш |
|||
Фанлараро боғланиш
|
Ўзбек тили,тарих ҳаёт билан боғлаш Мавзуга оид мақол, ҳаётий мисоллар келтириш орқали боғланиш |
|||
АКТ-дан фойдаланиш |
Мавзуга оид слайдлар, аудио, видеолавҳалар |
|||
Ўзлаштирилган билим |
Ҳамид Олимжон ҳаёти ва ижодидан ҳамда “Муқанна” драмасидан маълумотлари бор |
|||
Ресурслар |
11-синф ўзбек адабиёти https://www.youtube.com/watch?v=xdMKTFY9TTY |
|||
Саралаш /табақалаштириш |
1.Ўқувчиларнинг иқтидорига қараб турлича топшириқлар беришни режалаштираман. 2. Одил Ёқубов ижодига “Кластер” тузадилар |
|||
Дарснинг бориши |
||||
Режалаштирилган дарс босқичлари |
Дарсда режалаштирилган фаолият |
|||
Дарснинг кириш қисми 7 дақиқа |
Дарснинг ташкилий қисми. Синфда психологик аҳвол ўрнатиш, ўқувчиларнинг диққатини дарсга жалб этиш, бугунги дарснинг мақсадини белгилаб олиш, дарс давомида берилган роман қисмларини “Жигсо” усули ёрдамида ўзлаштириш. Ўқувчилар рангли стикерлар орқали гуруҳга бўлинади . Гуруҳларга мезон варақалари берилади. Ўқитувчи бугунги дарсдаги баҳолаш мезонларини тушунтиради. |
|||
Дарснинг асосий қисми 5 дақиқа 5-7 дақиқа 5-8 дақиқа |
“Ақлий ҳужум” 1.Ҳамид Олимжоннинг ҳаётидан сизга энг кучли таъсир этган воқеани эсланг. 2.Шоирнинг қайсишеърларини ёддан биласиз? 3.”Муқанна” драмасининг бош ғояси нима деб тушундингиз? 4.Нима учун муқанначилар оқ кийдилар, бунда қандай рамзий маъно англадингиз? Янги мавзу: ОДИЛ ЁҚУБОВ (1926-2009) Матнолди топшириқлар: 1.Одил Ёқубов ҳаёти ва фаолияти ҳақида нималарни биласиз? 2.Адибнинг қайси асарларини ўқигансиз? ОДИЛ
ЁҚУБОВ Одил Ёқубов (1926 - 2009) Ўзбекистон халқ ёзувчиси (1985), "Улуғбек хазинаси" романи учун Республика Давлат мукофоти соҳиби. Моҳир таржимон, мунаққид, публицист. 1926 йилда Қозоғистон Республикаси Чимкент вилояти Туркистон тумани Қарноқ қишлоғида туғилган. “ Жигсо” усули воситасида дарсликнинг 263-264-бетларида адибнинг ҳаёти ва фаолияти ҳақида берилган маълумотларни ўқийдилар. ТошДУнинг филология факултетини тамомлаган (1956). Дастлабки асари — «Тенгдошлар» қиссаси 1951 йилда эълон қилинган. Шундан сўнг ёзувчининг «Дастлабки қадам» (1953), «Икки муҳаббат» (1955), «Муқаддас (1960), «Тилла узук», «Бир фелетон қиссаси» (1961), «Қанот жуфт бўлади», «Матлуба» (1970) қисса ва ҳикоялар тўпламлари нашр этилган. «Эр бошига иш тушса…» (1966), «Улуғбек хазинаси» (1973), «Кўҳна дунё» (1982), «Диёнат» (1977), «Оққушлар, оппоқ қушлар» (1988), «Адолат манзили» (1998) каби романлар муаллифи. «Чин муҳаббат» (1955), «Айтсам тилим, айтмасам дилим куяди», «Юрак ёнмоғи керак» (1958), «Олма гуллаганда» (1961), «Музаффар Темур» (1996), «Бир кошона сирлари» (2000) каби песалар, «Дилбарим», «Баҳор ёмғирлари» киностсенарийлари ҳам бор (1971).Одил Ёқубов 2009 йил 21 декабр куни Тшкент шаҳрида вафот этди.Ҳамза номидаги Ўзбекистон Давлат мукофоти лауреати (1977), «Дўстлик» (1994), «Эл-юрт ҳурмати» (1998) орденлари билан мукофотланган. Топшириқлар. 1.Одил Ёқубов ижодининг ўзига хослиги нимада деб ўйлайсиз? 2 Одил Ёқубов 3.О.Ёқубовнинг “Қўҳна дунё” асари қандай асар сирасига киришини 3 та далил орқали исботланг. Дескрипторлар: 1.Одил Ёқубов ижодининг ўзига хослиги ҳақида фикр билдиради. 2.О.Ёқубов ҳаёти ва ижодига хос мақола, шунингдек, адиб ҳақида ўзингиз билган бошқа маълумотлар асосида адиб шахсиятига “Кластер” усулида таъриф бера олади. 3.Адибнинг “Қўҳна дунё” асари тарихий асарлар сирасига киришини 3 та далил орқали исботлайди. Қолиплаштирувчи баҳолаш «ҚЎҲНА ДУНЁ» романидан парча Иккинчи боб (264-270-бетлар) Одил Ёқубовнинг ушбу асари 1982 йилда ёзилган. Орадан шунча фурсат ўтиб, уни қайта нашр этишимиздан мақсад - улуғ алломаларимиз Ал-Беруний ҳамда Ибн Сино ҳаёти ва фаолиятини бугунги кун ўқувчисига таништириш, улардан ҳаётий ва маънавий сабоқ олишдир. Адиб асарда икки буюк олимнинг болалиги, улар яшаган ижтимоий муҳит, ёшлик йиллари, илк севгисидан тортиб, даҳо ижодкорга айлангунча бўлган даврни жонли ва рангли бўёқларда тасвирлайди. Уларнинг илм-фан тараққиётига қўшган буюк ишларини умумлаштиришга ҳаракат қилади. Ҳар икки улуғ аждодимизнинг ҳаёти ва фожиали тақдири бугунги кун ўқувчисини бефарқ қолдирмайди Топшириқлар 1.Асарнинг “Қўҳна дунё” деб номланиши ҳақида фикр юритинг. 2.Асар парчасидаги изоҳталаб сўзларни дафтарингизга изоҳи билан биргаликда кўчиринг. 3.”Қўҳна дунё” тимсолларини иш дафтарингизга кўчириб ёзинг.Асар матнига таянган ҳолда тимсолларга тавсиф беринг. 4.“Балиқ скелети” усули орқали парчадаги воқеалар силсиласини таҳлил қилинг. Дескрипторлар 1.Асарнинг “Қўҳна дунё” деб номланиши ҳақида фикр юритади. 2.Асар парчасидаги изоҳталаб сўзларни дафтарига изоҳи билан биргаликда кўчириб ёзади. 3.”Қўҳна дунё” тимсолларини иш дафтарига кўчириб ёзади ва асар матнига таянган ҳолда тимсолларга тавсиф беради. 4.“Балиқ скелети” усули орқали парчадаги воқеалар силсиласини таҳлил қилади. Қолиплаштирувчи баҳолаш.(Ўқитувчининг баҳоси) |
|||
4-5 дақиқа 2 дақиқа Дарс якуни 5 дақиқа |
ҚАЙТА БОҒЛАНИШ: Дарс якунида ўқувчилар рефлексия олиб борадилар: «Бир сўз билан айтганда». Бугунги дарс – бу… Бугунги дарсда мен … Уйга вазифа: Матн устида тадқиқот иши юритинг ва жадвални тўлдиринг. |
|||
Баҳолаш – ўқувчиларнинг материални ўзлаштириш даражасини қандай текширишни режалаштирасиз? Қолиплаштирувчи баҳолаш (ўз-ўзини баҳолаш) Қолиплаштирувчи баҳолаш (ўзаро бир-бирини баҳолаш) Ўқитувчи баҳоси |
Соғлик ва хавфсизлик техникасига риоя қилиш Соғликни сақлаш технологиялари Дам олиш дақиқалари. Фаол иш-ҳаракат турлари. Ушбу дарсда қўлланиладиган хавфсизлик техникаси қоидаларининг моддалари |
|||
Дарс бўйича рефлексия Дарс мақсадлари /таълимий мақсадлар ҳаққоний белгиланганми? Ўқувчиларнинг барчаси ТМ-га эриша олдими? Эриша олмасалар, нима учун? Дарсда табақалаштириш/саралаш тўғри олиб борилдими? Дарснинг босқичларида вақт тўғри сарфландими? Дарс режасидан қандай четга чиқишлар бўлди, нима учун? |
|
|||
Умумий баҳо Дарснинг яхши ўтган икки жиҳати (ўқитиш ва ўқиб-ўрганиш ҳақида ҳам ўйланинг)? 1:________________________________________________________________________ 2:________________________________________________________________________ Дарс сифатини яхшилашга нима ёрдам бера олади (ўқитиш ва ўқиб-ўрганиш ҳақида ҳам ўйланинг)? 1:_______________________________________________________________________ 2:______________________________________________________________________ Дарс давомида синф ҳақида ёки алоҳида ўқувчиларнинг ютуқ/камчиликлари ҳақида нимани аниқладим, келгуси дарсларда нимага аҳамият бериш |
Текширди: