Күні: 20.12.2021ж
|
Педагогтің аты-жөні:
А.Ғ
Қасым
|
Сыныбы: 1
|
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
|
Пәні:
|
математика
|
Бөлім
|
2С. Шамалар мен өлшем бірліктері
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Өлшеу. Шамаларды
өлшеу
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаты
|
1.1.3.2** өлшем бірліктерді
(ұзындық (см, дм)/масса(кг)/көлем (сыйымдылық) (л) / уақыт (сағ)
қолданып өлшеу;
1.1.3.3** ұзындық (см, дм)/ масса (кг)/көлем
(сыйымдылық) (л)/ уақыт (сағ) салыстыру және шамалар мәндерімен
қосу мен азайту амалдар орындау;
|
Оқу бағдарламасына
сәйкес күтілетін нәтижелер
|
Өлшем бірліктерді (ұзындық
(см, дм)/масса(кг)/көлем (сыйымдылық) (л) / уақыт (сағ) қолданып
өлшейді
Сыйымдылықты
анықтайды.
Шама мәндерімен амалдар орындайды.
|
Уақыт
|
Педагогтің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Қызығушылықты
ояту
10 минут
|
Ынталандыру.
Елімізді мекендейтін қандай
жабайы жануарларды білесіңдер?
Қандай үй жануарларын
білесіңдер? Хайуанаттар бағында болдыңдар ма?
Ол жерде
қандай жануарларды көрдіңдер? Жануарларға еркіндікте өмір сүрген
жақсы ма, әлде хайуанаттар бағында жақсы ма? Неліктен жануарларды
қорғау керек?
Өзектендіру
Оқулықтағы
1-тапсырманы орындайды.
Үй жануарларының массаларын
ата. Жануарлардың массасын өсу ретімен жаз.
Ең ауыры қай
жануар?
Ең жеңілі ше?
Қанша кг-ға ауыр екенін қалай білуге болады?
Жеңіл екенін ше?
Мақсат қою. бүгінгі cабақта сыйымдылықты анықтайсыңдар. Шама
мәндерімен амалдар орындайсыңдар
|
«Аттракциондар саябағында
демалу» тақырыбында диалог жасайды.
Жануарлардың массасын өсу
ретімен жазады.
2кг, 3кг, 4кг, 5кг, 7 кг,
20кг, 30кг, 60кг, 100кг.
Ең ауыр - сиыр, ең жеңіл –
тауық.
100кг-2кг=98кг (ауыр)
|
Ауызша мадақтау
|
|
12 минут
|
Оқулықпен
жұмыс.
Жануарларды массасының өсу ретіне қарай атайды.
(Аю, қар
барысы, қасқыр, түлкі, қоян).
Біз жеңіл немесе ауыр туралы
айтсақ, бұл заттардың қасиеті. Ол қалай аталады? (Ол масса деп
аталады)
.
«Мекені қайда»
ойынын ойнайды. Есептеп әрбір жануардың қайда
мекендейтінін анықтайды.
2 кг + 6 кг= 8
кг10 кг – 2 кг=8кг
7 кг + 3 кг=10
кг50 кг – 40 кг=10 кг
100 кг – 10 кг=90
кг 50 кг + 40 кг=90 кг
10 кг + 10 кг=20
кг40 кг – 20 кг=20 кг
|
Жануарларды массасының өсу ретіне қарай
атайды.
Есептеп әрбір
жануардың қайда мекендейтінін анықтайды.
.
|
Оқушылардың жұмысы «басбармақ» әдісі бойынша бағаланады.
|
|
8 минут
|
Өзіндік жұмыс.
Оқулықтан 2-тапсырманы өз бетімен орындайды. Әр шама
мәндерін өсу ретімен жазады.
|
Массаның өлшем бірліктері: 9кг, 20кг, 50кг,
60кг.
Ұзындықтың өлшем бірліктері: 30см, 5дм, 90см,
10дм.
Сыйымдылықтың өлшем бірліктері: 10л, 20л, 30л,
40л.
|
«басбармақ»
арқылы
өзін-өзі бағалау
|
Оқулық
Баспа негіздегі
жұмыс дәптері
|
12 минут
|
Дәптердегі 2 тапсырманы орындауды
ұсынады.
Бірдей
шамаларды өсу ретіне қарай сызық арқылы қос.
Оқулықтағы 4 зерттеушілік тапсырманы орындауды
ұсынады.
40л – 10л=30л
40л – 30л=10л
20л – 10л=10л
10л – 5л=5л
|
Массаның өлшем бірліктері: 20кг, 60кг, 70 кг,
100кг.
Ұзындықтың өлшем бірліктері: 30см, 1
дм,
5дм,
90см.
Сыйымдылықтың өлшем бірліктері: 10л, 20л, 40л,
80л.
Оқушылар жауабын
жылдам анықтайды.
|
Өзара бірін бірі бағалау
|
Оқулық,
Қима қағаздар
|
Рефлексия
3 минут
|
«Алма ағашы»
әдісі.
Оқушыларға сабақ басында
екі түсті “алма” беріледі. Сабақ соңында оны Алмаағашына ілу
керек.
Жасыл түсті алма
– мен бүгін бәрін жақсы орындадым деп ойлаймын: менің көңіл күйім
көтеріңкі. Қызыл түсті алма – мен тапсырманы орындай алмадым, көңіл
күйім жоқ.
|
Сабақтың соңында оқушылар қалаған түсті
алманы ағашқа іледі
|
|
|