Материалдар / Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану

Материал туралы қысқаша түсінік
Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану тақырыбына арналған ҚМЖ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
27 Қаңтар 2023
257
2 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Абай облысы Үржар ауданы «Жансүгіров атындағы орта мектебі» КММ

Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

5.3В Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану


Педагогтың аты-жөні:

Рымбаева Алмагуль. Кабасовна.

Күні


Сынып

5 сынып

Сабақ тақырыбы:

Ондық бөлшектерді дөңгелектеу

Оқу мақсаты:

5.1.1.15 санның жуық мәні ұғымын меңгеру;

5.1.2.32 ондық бөлшектерді берілген разрядқа дейін дөңгелектеу;

Сабақтың мақсаты




санның жуық мәні ұғымын меңгереді;

ондық бөлшектерді берілген разрядқа дейін дөңгелектейді;

Ойлау дағдыларының деңгейлері

Білу, түсіну, қолдану

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі /уақыты

Педагогтың іс - әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі

3мин

Оқушылармен амандасу, жақсы психологиялық ахуал тұғызу



«Өзіңе тілегенді өзгеге тіле» әдісі

Сыныпты гүлдің түсіне қарай 3 топқа бөлу.Топ басшысын сайлап алу.





«Мен саған,сен маған» әдісі бойынша интерактивті тақтада жазылған есептердің жауабымен салыстырып, тапсырманы тексеру.





3,5*1,2=4,2

14,5*0,6=8,7

9,3/0,3 =31

3,64/2,6= 1,4

85,3+12,5=97,8

4,5+38,9=43,4

156,8-73,4= 83,4

89,5-63,2=26,3

Оқушылар орындарынан тұрып мұғаліммен амандасады. Ортада тұрған гүлден бір бірден алып көрші тұрған балаға тілегін айтып, ұсынады“

Гүлдің түсіне қарай оқушылар 3 топқа болінеді.Топ өз басшысын сайлап алады.


Оқушылар бір бірінің үй тапсырмасын тексеріп,тақтадағы дайын жауаппен салыстырып +,- қояды

«Бірін- бірі бағалау» әдісі

Әр дұрыс жауап бір ұпаймен бағаланады

Түрлі түсті қима қағаздар-гүлдер
















Интерактивті тақта, компьютер








Сабақтың ортасы


Жаңа сабақ

15 мин



«Ой қозғау» әдісі

Оқушылардың ондық бөлшектерге арифметикалық амалдар қолдана алатынын ескеріп,оларды өмірмен байланыстыратын есептерді шешу арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашуға ықпал жасалынады.

Ұжымдық жұмыс:

1) Сызғышпен оқулықтың бетінің енін өлше. (ұзындығы 16,8)




2)Өлшенген сан қандай натурал санға жақын?(17)












3) 299,8 саны қандай натурал санға жақын?

(300)


















Оқушылар сызғышпен оқулық бетін өлшеп,енің табады. Енінің ұзындығы

16,8 см-ге тең болды.


17 санына жақын.






300 санына жақын.




Ынталандыру

Оқулық, сызғыш





















Олай болса шыққан жұық санды дөңгелектеу деп қабылдаймыз. Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы:

«Ондық бөлшектерді дөңгелектеу». Сабақ тақырыбы мен мақсатымен таныстыру. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы жаңа тақырып түсіндіру

Мысалдар келтіру арқылы оқушылардың жаңа тақырыпты меңгеруіне, өз бетімен ізденіп, дұрыс қорытынды шығара білуіне ықпал ету.

9,30 ≈ 9,3 0,315 ≈ 0,32

9,31 ≈ 9,3; 0,316 ≈ 0,32

9,32 ≈ 9,3; 0,317 ≈ 0,32

9,33 ≈ 9,3; 0,318 ≈ 0,32;

9,34 ≈ 9,3. 0,319 ≈ 0,32.


Не себепті сандардың жуық мәні осылай шықты? Кім қандай қорытынды жасайды? Кім не байқады?


Оқушының жауабын мұғалім толықтырады


Санды дөңгелектеу дегеніміз-оның дәл мәніне жақын жуық мәнін табу.

1-мысалдарда (сандар ондық үлеске дейін дөңгелектелген) Ондық бөлшек кемімен жуықталынған мәніне ие болады

2-мысалдарда(сандар жүздік үлеске дейін дөңгелектелген) Ондық бөлшек артығымен жуықталынған мәніне ие болады деп айтылады.



Егер асты сызылған саннан кейін 0,1,2,3 немесе 4 цифры болса, онда оның сол жағындағы цифрды өзгертпеу керек.








Егер асты сызылған саннан кейін 5,6,7,8 немесе 9 цифры болса, онда оның сол жағындағы цифрды сол үлес разрядының бір бірлігіне арттыру керек.



Интерактивті тақта, компьютер









Есептер шығару


















Функционалдық сауаттылық 20мин

Жұптық жұмыс «SWOT-талдау»:Ондық бөлшектерді дөңгелекте:№984





Ондық үлестерге дейін:3,03 4,58


Жүздік үлестерге дейін:0,214 3,591


Мыңдық үлестерге дейін:

6,2358 2,5432



Бірлікке дейін:

45,8 2,3


Бүгін, балалар,біз осы ондық бөлшектерді дөңгелектеудегі алған білімімізді құрылыс жұмыстарына қолданамыз.


1-тапсырма:


«Ойлан тап»әдісі

Суреттегі үйдің жоспарын пайдаланып,осы үйдің жалпы ауданын анықтаңыз.Шыққан жауапты дөңгелектеңіз. (топтарға сүреті бірдей,бірақ берілгені әртүрлі болатын тапсырма таратылады)


Оқушылар есептерді кезекпен тақтаға шығарады.






3,03 ≈3

4,58≈4,6


0,214 ≈0,21

3,591 ≈3,59


6,2358≈6,236

2,5432≈2,543



45,8≈46

2,3≈2


Балалар өз нұсқауларын қағазға түсіріп көреді







Ені:

3+4= 7м

Ұзындығы: 3,5+1,5+3,5 =8,5м


Ауданы:7*8,5=59,5

Жауабы:

59,5 ≈ 60



«Жұлдызшамен бағалау»




Дескриптор:

-разрядтарын анықтай алады;

-ондық бөлшектерді дөңгелектейді

Дескриптор:

-ені мен ұзындығын табады;

-S=a*b формуласын қолданып,үйдің ауданын есептейді;

-санды дөңгелектейді








«Үш шапалақ» әдісі



Оқулық Математика. Алматы «Атамұра»

5 сынып 85 бет

Дәптер,тақта








770 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!