Бөлім:
|
5.3В Ондық бөлшектер және оларға
амалдар қолдану
|
Педагогтің
аты-жөні:
|
Курманбаева А.А.
|
Күні:
|
10.02.2023ж.
|
Сыныбы: 5А
|
Қатысушылар
саны:
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
«Ондық бөлшекті 10, 100, 1000, …
және 0,1; 0,01; 0,001, … сандарына көбейту және бөлу»
|
Оқу
бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
|
5.1.2.29 ондық бөлшектерді 10, 100, 1000, ... және 0,1;
0,01; 0,001, ... сандарына көбейту ережелерін
қолдану;
5.1.2.31 ондық бөлшектерді
10, 100, 1000, ... және 0,1; 0,01; 0,001, … сандарына бөлу
ережелерін қолдану;
|
Сабақтың
мақсаты:
|
Ондық
бөлшектерге қосу, азайту, көбейту, бөлу амалдарын
қолданады
Ондық бөлшектерді 10, 100,
1000, ... және 0,1; 0,01; 0,001, ... сандарына көбейте алады, бөле
алады.
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты
|
Педагогтің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Ұйымдастыру
кезеңі
|
Оқушыларды
үш топқа бөлу
“Мен досыма
сенемін” әдісін пайдаланып үй тапсырмасын тексеріп
шығу
Интербелсенді тақтадан үй жұмысының жауабын
көрсету
|
Оқушылар
үш топқа бөлініп отырады.
Жанындағы
жұбымен дәптерлерін ауыстыру арқылы бір-бірінің үй жұмыстарын
тексеріп шығады
№929;
№951
|
“Робот”
әдісі
Дескриптор:
-
Бағалау:
Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады
|
Слайд 1
Слайд 2
Слайд 3
Слайд 4
5-сынып оқулығы.
Слайд 5
Слайд
6
|
“Миға”
шабуыл сұрақтары
|
“Wordwall”
платформасын пайдаланып өткен ақпараттарды еске түсіру арқылы ой
қозғау сұрақтарын қою.
|
Оқушылар
сұрақтарға жауап береді
Жауаптары:
|
Дұрыс
жауап беріп, белсенділік танытқан оқушыларға “Жарайсың!” деген
ынталандыру сөздерін айту.
Әр дұрыс
жауап үшін бір балмен бағалау.
|
Слайд
7
https://wordwall.net/ru/resource/52423599
|
Оқулықпен жұмыс
|
Оқулықта
берілген №956 және №957 есептерін екі топқа бөліп
беру
Есептің
мәнін тап:
|
№956
№957
|
№956
№957
|
№956
№957
|
|
Есептерді
топтар бөліп алады
Есептерді
топ болып бірігіп шығарады
Жауаптары
|
|
№956
-
2,3
-
6
№957
-
2,2
-
9,2
|
№956
1)12,3
2)8,6
№957
1)3
2)4
|
№956
-
1
-
3
№957
-
5,16
-
6,6
|
|
Дескриптор:
-
Аралас санды ондық бөлшекке
айналдырады
-
Жай бөлшекті ондық бөлшекке
айналдырады
-
Ондық бөлшектерге амалдар
қолданады
Бағалау:
Әрбір дұрыс жауапка 1 балл
қойылады
|
Слайд
8
Слайд
9
Слайд
10
5-сынып
оқулығы.
|
Жеке
жұмыс
|
“Картошка
фри” әдісі
Оқушыларға
картошка фри әдісін түсіндіру және ортаға шақыру
-
(2,088:c+0,45:b-2,7+4,06):a,
мұндағы a=0,1; b=0,01; c=0,18
|
-
100-(x+0,85)*y-3,135:z, мұндағы x=8,5; y=10;
z=0,01
|
-
440-40:a+0,5b-216:c,
мұндағы a=0,1; b=100;
c=10
|
-
5,36+x*(28,8:z-31,5:y), мұндағы x=0,01; y=10;
z=0,1
|
-
49*b+2,4*(6*a-4,2*c),
мұндағы a=10,6; b=0,1;
c=5,5
|
-
32,3*x-3,5*(8:y-2,56:z), мұндағы x=10; y=0,1;
z=1,6
|
-
(4,6*m+46,7):n+(6,99-5,78):k, мұндағы m=100; n=3;
k=1
|
-
(112,56-6,8*x):y-3,4*(10-z), мұндағы x=10; y=0,1;
z=6,3
|
-
(a:0,67+12,64):
(7,3-b)*c, мұндағы a=4,288; b=3,9; c=10
|
-
(3,57:0,17-a+0,08*b):0,27*c, мұндағы a=13,1; b=2,5;
c=10
|
-
4,735:a+14,95:b+2,121:c, мұндағы a=0,5; b=10;
c=0,1
|
-
3,06-0,05*m+n:0,33*k, мұндағы m=10; n=66;
k=0,01
|
|
Оқушылар
кезекпен есептер жазылған фрилерді таңдайды. Таңдаған есептерін
шығарады және қалай шығарылғанын түсіндіріп
береді.
1
|
456,38
|
2
|
320
|
3
|
518,4
|
4
|
8,2085
|
5
|
102,1
|
6
|
48,6
|
7
|
170,11
|
8
|
434,22
|
9
|
0,56
|
10
|
3
|
11
|
32,175
|
12
|
4,56
|
|
Дескриптор:
-
Әріпті
өрнекті санды өрнекке айналдырады
-
Ондық
бөлшекті 10; 100; 1000 ... және 0,1; 0,01; 0,001 ... сандарына
көбейту және бөлу ережесін пайдаланады
-
Ондық
бөлшектерге амалдар қолданады
Бағалау:
Әрбір дұрыс жауапка 1 балл
қойылады
|
Слайд 11
Слайд
12
Слайд
13
|
Жұппен
жұмыс
|
“ Планшет”
әдісі
Планшеттегі есептерді беру
Теңдеуді шешіңіз:
|
1) X*6,5-7,3=12,33
|
2) X*4,25+2,43=6
|
3) 9,75:x=4,5-2,55
|
4) X*4,5+3,93=4,2
|
5) 1:x=0,54+1,96
|
6) 6,72:x=0,37+0,83
|
|
Планшетте
жазылған есептерді таңдап алады. Таңдалынып алынған есепті жұбымен
ақылдаса отырып тақтада шығарады.
Теңдеуді шешіңіз:
|
Жауаптары
|
1) X*6,5-7,3=12,33
|
1) x=3,02
|
2) X*4,25+2,43=6
|
2) x=0,804
|
3) 9,75:x=4,5-2,55
|
3)x=5
|
4) X*4,5+3,93=4,2
|
4)x=0,006
|
5) 1:x=0,54+1,96
|
5)x=0,4
|
6) 6,72:x=0,37+0,83
|
6)x=5,6
|
|
Дескриптор:
-
Теңдеуді ықшамдайды
-
Теңдеудегі белгісіз айнымалыны
табады
-
Ондық бөлшектерге амалдар
қолданады
-
Теңдеудің түбірін
анықтайды
Бағалау:
Әрбір дұрыс жауапка 1 балл
қойылады
|
Слайд
14
Слайд
15
Слайд
16
|
Үй
тапсырмасын беру
|
Үй
тапсырмасына есептер беру
№ 960; №961;
№962
|
Үй
тапсырмасын жазып алады
|
|
Слайд
18
5-сынып
оқулығы.
|
Рефлексия
|
“Білім
қоры” әдісі.
Оқушыларға
сұрақ жазылған кітапшалар беру.
Оқушыларды
бағалау.
|
Бүгінгі
сабақтан алған әсерлерімен бөліседі. Бүгінгі сабақта не үйренді,
қандай қиындықтар болды, не нәрсе қызық болғанын жазады. Оқушылар
сұрақтарға жауап бере отырып жазады.
|
|
Слайд
17
|