|
Тақырыбы: САБАҚ |
Ондық бөлшекті жай бөлшекке, жай бөлшекті ондық бөлшекке айналдыру. |
||||||||
|
Күні,айы: |
Мұғалімнің аты-жөні: Туғанбаева Б |
||||||||
|
5 «А»-сынып |
Сабаққа қатысқан оқушылар саны: |
Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.1.1.13 ондық бөлшек ұғымын меңгеру; 5.1.2.25 бөлшектерді бір жазылу түрінен басқа жазылу түріне ауыстыру; |
||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: ондық бөлшек туралы түсінік алады, ондық бөлшекті жазып, оқи білуге қалыптасады; |
||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: бөлшектерді бір жазылу түрінен басқа жазылу түріне ауыстыра алады; |
|||||||||
|
Кейбір оқушылар: Сыни тұрғыдан ойлау арқылы жаңа білімді ұштай біледі. Топта жұмыс жасауға қалыптасады. |
|||||||||
|
Тілдік мақсат |
Ондық бөлшек, ондық таңба. |
||||||||
|
Алдыңғы білім |
Ондық бөлшек. Ондық бөлшектерді оқу және жазу, салыстыру, кескіндеу. |
||||||||
|
Құндылықтарды дамыту |
Әділдікке, патриоттыққа тәрбиелеу. Адамгершілік қасиеттерін дамыту, Үш тілділікті насихаттау. |
||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Жоспарланған жұмыс |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы(2-4 минут) |
Оқушылармен амандасу, түгендеу, назарын сабаққа аудару. «Серіппелі сұрақтар» әдісі арқылы сұрақ-жауап
«Үш шапалақ» әдісімен бағалау. Үй тапсырмасын тексеру № 703 |
слайд |
|||||||
|
Сабақтың ортасы (5-29 минут) |
Оқушыларды бүгінгі сабақтың тақырыбымен және мақсатымен таныстыру. Жай бөлшекті немесе аралас санды ондық бөлшек түрінде жазу үшін:
Ондық бөлшектің бөлшек бөлігінің цифрлары ондық таңбалар деп аталады. Мысалы: 5,128, мұндағы 1, 2, 8 цифрлары –ондық таңбалары Жай бөлшекті ондық бөлшек түрінде жазуға болады.
Бөлімдері 10, 100, 1000 т.с.с.
болатын жай бөлшектерді бөлімсіз жазуға болады. Ол үшін алдымен
бөлшектің бүтін бөлігін, сонан соң үтір қойып алымын жазады.
Мысалы: Осындай мысалдар арқылы оқушылардың көмегімен қорытындыға келіп, ондық бөлшектің оқылуы мен жазылуы түсіндіріледі. Қорытынды: Бөлімдері 10, 100
т.с.с. жай бөлшектің ондық бөлшек түрінде жазылуында оның бөлімінде
қанша «нөл» болса, үтірден кейін сонша цифр болу керек.
Мысалы: Ондық бөлшектің бөлшек бөлігінің цифрлары ондық таңбалар деп аталады. Мысалы: 35,418 ондық бөлшегінде үш ондық таңба бар. Олар: 4, 1, 8 цифрлары. Ондық бөлшектің соңына 0-ді немесе бірнеше 0-ді тіркеп жазғаннан, немесе алып тастағаннан ондық бөлшек өзгермейді. Мысалы: 4,62=4,620=4,6200, керісінше, 4,6200=4,620=4,62 Бөлімдерінің жай
көбейткіштерге жіктелуінде 2 және 5 сандарынан басқа жай
көбейткіштер болмайтын, қысқартылмайтын жай бөлшектер ондық
бөлшекпен жазылады. Мысалы:
Демек, жай бөлшекті ондық бөлшек түрінде жазу үшін, жай бөлшектің бөлімі, 10, 100, 1000 т.с.с. болатындай етіп, алымын да, бөлімін де натурал санға көбейту керек. Бөлімдерінің жай бөлшектерге
жіктелуінде 2 және 5 сандарынан басқа, жай көбейткіштер болатын жай
бөлшектер ондық бөлшекке айналмайды.
Мысалы: Бекіту. Есептер шығару №735/ауызша/ №736 , №737, №738 Сергіту сәті: «Ең»
Байқоңыр .
Сұрақ барысында көп айтылған сөз ? /ең- самый-most/ |
Оқулық слайд |
|||||||
|
Сабақтың соңы /30-40 мин/ |
Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма. (саралаудың қарқынды тәсілімен жіктелген жұптық жұмыс) Тапсырма 1. Ондық бөлшек түрінде жазыңыз: A. 5 бүтін оннан 2; B. 0 бүтін жүзден 9; C. 25 бүтін мыңнан 8. 2. сандарды ондық бөлшек түрінде жазыңыз: A. 3. Бөліндіні ондық бөлшек түрінде жазыңыз: А. 182:10 В.3:1000 4.Жай бөлшек түрінде жазыңдыр: 1) 0,7 2) 0,09; 3) 0,1001 Дескриптор: Білім алушы - тапсырманы ондық бөлшекпен жазады; - бөлшектерді ондық бөлшекпен жазады; - бөліндіні ондық бөлшекпен жазады. -жай бөлшекті ондық бөлшек түрінде жазады. Максималды балл -4 балл; «5» -4 б ; «4» -3 б; «3»- 2б; «2»- 1 балл. «Баспалдақ» әдісі бойынша оқушылар өзін-өзі бағалайды. (Оқушылара өздерінің жұмысын дескриптор бойынша бағалайды) «Аяқталмаған сөйлем» әдісі бойынша бүгінгі сабаққа рефлексия жасайды. Үйге тапсырма: №710, ережелерді оқу. |
Оқулық Таратпа материалдар |
|||||||
|
|
Қосымша ақпарат |
|
|||||||
|
Саралау – оқушыға мейілінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау –оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс – денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс. |
|||||||
|
Тапсырмаларды барлық оқушыларға міндетті білуге қажетті тапсырмаларға және олардың жеке қабілеттеріне байланысты деңгейлік тапсырмаларға сараланды. Қолдауды қажет ететін оқушыларғасабақтың мақсатына жету үшін нұсқау, бағыт беріледі. Дарынды оқушыларға қарқынды саралау әдісімен жоғары деңгейдегі есептер беріледі. |
1)Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалардың дескрипторы құрастырылды. 2)Әр тапсырма орындағаннан кейін қалыптастырушы бағалау жүргізіледі. |
Қазақ әдебиеті. Мәңгілік ел жалпы ұлттық құндылық идеясын қамтылды. Сергіту сәті |
|||||||
|
Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
||||||||
|
1.Сабақ барысында өзгертулер енгіздіңіз бе? 2.Жүргізген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды? |
|
||||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді?1. 2. |
|
||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ондық бөлшекті жай бөлшекке, жай бөлшекті ондық бөлшекке айналдыру.
Ондық бөлшекті жай бөлшекке, жай бөлшекті ондық бөлшекке айналдыру.
|
Тақырыбы: САБАҚ |
Ондық бөлшекті жай бөлшекке, жай бөлшекті ондық бөлшекке айналдыру. |
||||||||
|
Күні,айы: |
Мұғалімнің аты-жөні: Туғанбаева Б |
||||||||
|
5 «А»-сынып |
Сабаққа қатысқан оқушылар саны: |
Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.1.1.13 ондық бөлшек ұғымын меңгеру; 5.1.2.25 бөлшектерді бір жазылу түрінен басқа жазылу түріне ауыстыру; |
||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: ондық бөлшек туралы түсінік алады, ондық бөлшекті жазып, оқи білуге қалыптасады; |
||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: бөлшектерді бір жазылу түрінен басқа жазылу түріне ауыстыра алады; |
|||||||||
|
Кейбір оқушылар: Сыни тұрғыдан ойлау арқылы жаңа білімді ұштай біледі. Топта жұмыс жасауға қалыптасады. |
|||||||||
|
Тілдік мақсат |
Ондық бөлшек, ондық таңба. |
||||||||
|
Алдыңғы білім |
Ондық бөлшек. Ондық бөлшектерді оқу және жазу, салыстыру, кескіндеу. |
||||||||
|
Құндылықтарды дамыту |
Әділдікке, патриоттыққа тәрбиелеу. Адамгершілік қасиеттерін дамыту, Үш тілділікті насихаттау. |
||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Жоспарланған жұмыс |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы(2-4 минут) |
Оқушылармен амандасу, түгендеу, назарын сабаққа аудару. «Серіппелі сұрақтар» әдісі арқылы сұрақ-жауап
«Үш шапалақ» әдісімен бағалау. Үй тапсырмасын тексеру № 703 |
слайд |
|||||||
|
Сабақтың ортасы (5-29 минут) |
Оқушыларды бүгінгі сабақтың тақырыбымен және мақсатымен таныстыру. Жай бөлшекті немесе аралас санды ондық бөлшек түрінде жазу үшін:
Ондық бөлшектің бөлшек бөлігінің цифрлары ондық таңбалар деп аталады. Мысалы: 5,128, мұндағы 1, 2, 8 цифрлары –ондық таңбалары Жай бөлшекті ондық бөлшек түрінде жазуға болады.
Бөлімдері 10, 100, 1000 т.с.с.
болатын жай бөлшектерді бөлімсіз жазуға болады. Ол үшін алдымен
бөлшектің бүтін бөлігін, сонан соң үтір қойып алымын жазады.
Мысалы: Осындай мысалдар арқылы оқушылардың көмегімен қорытындыға келіп, ондық бөлшектің оқылуы мен жазылуы түсіндіріледі. Қорытынды: Бөлімдері 10, 100
т.с.с. жай бөлшектің ондық бөлшек түрінде жазылуында оның бөлімінде
қанша «нөл» болса, үтірден кейін сонша цифр болу керек.
Мысалы: Ондық бөлшектің бөлшек бөлігінің цифрлары ондық таңбалар деп аталады. Мысалы: 35,418 ондық бөлшегінде үш ондық таңба бар. Олар: 4, 1, 8 цифрлары. Ондық бөлшектің соңына 0-ді немесе бірнеше 0-ді тіркеп жазғаннан, немесе алып тастағаннан ондық бөлшек өзгермейді. Мысалы: 4,62=4,620=4,6200, керісінше, 4,6200=4,620=4,62 Бөлімдерінің жай
көбейткіштерге жіктелуінде 2 және 5 сандарынан басқа жай
көбейткіштер болмайтын, қысқартылмайтын жай бөлшектер ондық
бөлшекпен жазылады. Мысалы:
Демек, жай бөлшекті ондық бөлшек түрінде жазу үшін, жай бөлшектің бөлімі, 10, 100, 1000 т.с.с. болатындай етіп, алымын да, бөлімін де натурал санға көбейту керек. Бөлімдерінің жай бөлшектерге
жіктелуінде 2 және 5 сандарынан басқа, жай көбейткіштер болатын жай
бөлшектер ондық бөлшекке айналмайды.
Мысалы: Бекіту. Есептер шығару №735/ауызша/ №736 , №737, №738 Сергіту сәті: «Ең»
Байқоңыр .
Сұрақ барысында көп айтылған сөз ? /ең- самый-most/ |
Оқулық слайд |
|||||||
|
Сабақтың соңы /30-40 мин/ |
Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма. (саралаудың қарқынды тәсілімен жіктелген жұптық жұмыс) Тапсырма 1. Ондық бөлшек түрінде жазыңыз: A. 5 бүтін оннан 2; B. 0 бүтін жүзден 9; C. 25 бүтін мыңнан 8. 2. сандарды ондық бөлшек түрінде жазыңыз: A. 3. Бөліндіні ондық бөлшек түрінде жазыңыз: А. 182:10 В.3:1000 4.Жай бөлшек түрінде жазыңдыр: 1) 0,7 2) 0,09; 3) 0,1001 Дескриптор: Білім алушы - тапсырманы ондық бөлшекпен жазады; - бөлшектерді ондық бөлшекпен жазады; - бөліндіні ондық бөлшекпен жазады. -жай бөлшекті ондық бөлшек түрінде жазады. Максималды балл -4 балл; «5» -4 б ; «4» -3 б; «3»- 2б; «2»- 1 балл. «Баспалдақ» әдісі бойынша оқушылар өзін-өзі бағалайды. (Оқушылара өздерінің жұмысын дескриптор бойынша бағалайды) «Аяқталмаған сөйлем» әдісі бойынша бүгінгі сабаққа рефлексия жасайды. Үйге тапсырма: №710, ережелерді оқу. |
Оқулық Таратпа материалдар |
|||||||
|
|
Қосымша ақпарат |
|
|||||||
|
Саралау – оқушыға мейілінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау –оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс – денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс. |
|||||||
|
Тапсырмаларды барлық оқушыларға міндетті білуге қажетті тапсырмаларға және олардың жеке қабілеттеріне байланысты деңгейлік тапсырмаларға сараланды. Қолдауды қажет ететін оқушыларғасабақтың мақсатына жету үшін нұсқау, бағыт беріледі. Дарынды оқушыларға қарқынды саралау әдісімен жоғары деңгейдегі есептер беріледі. |
1)Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалардың дескрипторы құрастырылды. 2)Әр тапсырма орындағаннан кейін қалыптастырушы бағалау жүргізіледі. |
Қазақ әдебиеті. Мәңгілік ел жалпы ұлттық құндылық идеясын қамтылды. Сергіту сәті |
|||||||
|
Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
||||||||
|
1.Сабақ барысында өзгертулер енгіздіңіз бе? 2.Жүргізген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды? |
|
||||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді?1. 2. |
|
||||||||
шағым қалдыра аласыз




















