Материалдар / Ондық бөлшекті натурал санға көбейту. Ондық бөлшектерді көбейту. ҚМЖ 5 сынып матем 3 тоқсан
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ондық бөлшекті натурал санға көбейту. Ондық бөлшектерді көбейту. ҚМЖ 5 сынып матем 3 тоқсан

Материал туралы қысқаша түсінік
5.1.2.28 ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке көбейтуді орындау;
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
08 Ақпан 2024
63
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
450 тг 338 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Таныстым:


Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі


Момынай жалпы орта білім беретін мектебі

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Пәні: Математика

Тақырыбы: Ондық бөлшекті натурал санға көбейту. Ондық бөлшектерді көбейту

Бөлім:

5.3В Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану

Педагогтің Т.А.Ә.

Алиева Гүлжан Аманкулкызы

Күні:

08.02.2024ж

Сынып: 5 «Ә»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Ондық бөлшекті натурал санға көбейту. Ондық бөлшектерді көбейту

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.1.2.28 ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке көбейтуді орындау;

Сабақтың мақсаты

  • ондық бөлшекті натурал санға көбейту кезінде қолдануға тиімді ережелерді білу;

  • ондық бөлшекті натурал санға көбейту ережесін қолданып есептер шығару.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурс

тар


Сабақтың басы

Оқушылармен амандасу, түгендеу, назарын сабаққа аудару.

Сабақ мақсаттарымен таныстыру.

Үй тапсырмасын сұрау.

Көңіл – күйді көтеруге арналған өлең жолдарын бірге қайталау:

Үтірлерін ескермей,

Көбейте бер сескенбей.

Натурал  сан  деп  есепте,

Бұрын  оқып  кеткендей.

Үтірден  соң  қанша цифр

Таңба орнын  санаңыз

Оңнан  солға  сонша цифр,

Аттап  үтір  қоямыз.

Жинақтала

ды,сабаққа ынталанады



Өлең шумағын оқиды


Үй тапсырмасы мадақтау әдісі арқылы бағаланады







Сабақтың ортасы

Өткен сабақты пысықтау.

Ондық бөлшектерді көбейту үшін:

1. Үтірге назар аудармай натурал сандарды көбейту керек;

2. Көбейткіштердің екеуінде неше ондық таңба болса, көбейтіндіде оң жақтан бастап, сонша цифрды үтірмен айыру керек;

3. Егер көбейтіндідегі цифрлар үтірмен ажыратуға қажет цифрлардан аз болса, онда көбейтіндінің сол жағына қажетінше нөлдерді жазу керек.

Мысалдарды талдау:

1) 17,4 • 5,2=90,48   2) 2,6• 0,24=0,624    3) 32,5• 0,6=19,5

Деңгейлік тапсырмалар орындау:

А деңгей

Теңдеуді шешіңдер

1) х : 8,1=0,15         2) х : 8,4=2,3       3)х : 0,22=4,9

Дескриптор

Теңдеу шешу алгоритмін қолданады

Ондық бөлшектерді көбейтеді

Жауабын жазады

В деңгей

Қабырғалары:

 а) а= 3,2 cм;    в=1,7 см   ә) а= 4,28 cм;    в=3,5 см

  табу керек: S = ?

Дескриптор

Тіктөртбұрыштың ауданының формуласын жазады

Ауданының мәнін анықтайды

С деңгей

Атыраудан Ақтөбеге   дейін  алдымен

автобуспен – 4,5 сағат, ұшақпен  2,4 сағат,  поезбен – 5,6 сағат  және  жеңіл  машинамен  3,4 сағатта жетуге

 болады.  Егер  автобус  55,6 км/сағ,  ақ  472,4 км/сағ, поезд 74,2 км/сағ  және  жеңіл  машина  60,4 км/сағ

 жылдамдықпен  жүретін  болса,  екі қаланың

арақашықтығы  қанша?

 Шешуі: S = νt

 4,5 •55,6 = 250,2 (км)  автобуспен

 2,4• 472,4 = 1133,76 (км)  ұшақпен

5,6 •74,2 = 415,52 (км)  поездбен

3,4• 60,4 = 205,36 (км)  жеңіл  машинамен

250,2+1133,76+415,52+205,36=2004,84

Жауабы:  екі қаланың арасы 2004,84 км

Дескриптор

Әр көлікпен жүрілген жолды анықтайды

Барлық жүрілген жолды анықтайды

Жауабын жазады


Қосымша тапсырмалар:

Shape1

Алдыңғы сабақта алған білімдерін еске түсіріп, көбейтудің алгоритмін құрастырады.

Деңгейлік тапсырмалар орындайды

































Барлық тапсырманы игеріп болған кейбір оқушылар қосымша тапсырмалар орындайды













Әр дұрыс жауапқа 1 балл беріледі, деңгейіне қарай балл өсіп отырады.



























Әр дұрыс жауапқа 2 балл беріледі.




















Сабақтың соңы

Үй жұмысы:

есеп:


Рефлексия

Мен үшін бүгінгі сабақта құнды болғаны...

Топтық талқылауда мен үйрендім ...

Мен үшін қиын болды...

Мен үшін қызықты болды...

Үй тапсырмасымен танысады.

Рефлексияны дәптерге орындайды


Математика оқулығы 2 - бөлім


Таныстым:


Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі


Момынай жалпы орта білім беретін мектебі

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Пәні: Математика

Тақырыбы: Ондық бөлшекті натурал санға көбейту. Ондық бөлшектерді көбейту

Бөлім:

5.3В Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану

Педагогтің Т.А.Ә.

Алиева Гүлжан Аманкулкызы

Күні:

08.02.2024ж

Сынып: 5 «А»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Ондық бөлшекті натурал санға көбейту. Ондық бөлшектерді көбейту

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.1.2.28 ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке көбейтуді орындау;

Сабақтың мақсаты

  • ондық бөлшекті натурал санға көбейту кезінде қолдануға тиімді ережелерді білу;

  • ондық бөлшекті натурал санға көбейту ережесін қолданып есептер шығару. (ЕБҚ)

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурс

тар


Сабақтың басы

Оқушылармен амандасу, түгендеу, назарын сабаққа аудару.

Сабақ мақсаттарымен таныстыру.

Үй тапсырмасын сұрау.

Көңіл – күйді көтеруге арналған өлең жолдарын бірге қайталау:

Үтірлерін ескермей,

Көбейте бер сескенбей.

Натурал  сан  деп  есепте,

Бұрын  оқып  кеткендей.

Үтірден  соң  қанша цифр

Таңба орнын  санаңыз

Оңнан  солға  сонша цифр,

Аттап  үтір  қоямыз.

Жинақтала

ды,сабаққа ынталанады



Өлең шумағын оқиды


Үй тапсырмасы мадақтау әдісі арқылы бағаланады







Сабақтың ортасы

Өткен сабақты пысықтау.

Ондық бөлшектерді көбейту үшін:

1. Үтірге назар аудармай натурал сандарды көбейту керек;

2. Көбейткіштердің екеуінде неше ондық таңба болса, көбейтіндіде оң жақтан бастап, сонша цифрды үтірмен айыру керек;

3. Егер көбейтіндідегі цифрлар үтірмен ажыратуға қажет цифрлардан аз болса, онда көбейтіндінің сол жағына қажетінше нөлдерді жазу керек.

Мысалдарды талдау:

1) 17,4 • 5,2=90,48   2) 2,6• 0,24=0,624    3) 32,5• 0,6=19,5

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!