Материалдар / Ондықбөлшекті натурал санғабөлуге есептер шығару.
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ондықбөлшекті натурал санғабөлуге есептер шығару.

Материал туралы қысқаша түсінік
5.1.2.30. Ондықбөлшекті натурал санғажәнеондықбөлшеккебөлудіорындау;
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
23 Қазан 2018
334
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақмерзімдіжоспардыңтарауы: 5.3ВОндықбөлшектержәнеоларғаамалдарқолдану


Мектеп: «Суындық» жалпы орта мектебі


Мұғалімніңаты – жөні: Жұмағұлбаева Салтанат

Сынып: 5 

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтыңтақырыбы:

Ондықбөлшекті натурал санғабөлуге есептер шығару.

Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары:

5.1.2.30. Ондықбөлшекті натурал санғажәнеондықбөлшеккебөлудіорындау;

Сабақтың мақсаты:

 Ондықбөлшекті натурал санға бөлудібіледі.

 Ондықбөлшекті натурал санғабөлудіесептеудеқолданаалады.

Ондық бөлшектерге амалдар қолданып, орта деңгейдегі тапсырмаларды орындай біледі.

 Ондық бөлшекті натурал санға бөлуді мәтін есептерді шығаруда қолдана алады.

Қиындығы жоғары есптерді, ізденісті қажет ететін есептерді шығара біледі.

Ойлаудағдыларындеңгейлері

Білу, түсіну, қолдану

Бағалаукритерийі

  1. Ондықбөлшекті натурал санғабөледі.

  2. Ондықбөлшекті натурал санға бөлудіесептеудеқолданады.

  3. Мәтінесептердішығарудақолданады.

Тілдікмақсаттар

Тілдікмақсат

ондықбөлшекті натурал санғабөлужолынтүсіндіреалады;

Пәнге қатысты лексика мен терминология

ондықбөлшекті натурал санғабөлу;

үтірменажыратылатынтаңбалар саны;

үтірденкейінгітаңбалар саны;

Құндылықтарға баулу

Жалпығабірдейеңбекқоғамы

Пәнаралықбайланыс

Тарих, технология

АКТ қолдану

Интербелсенді тақта, графопроектор, теледидар, тақта т.б.

Алдыңғыбілім

Ондық бөлшектерді көбейту

Сабақтыңбарысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағыжоспарланғанжаттығутүрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

Психологиялықахуалтудыру:

  1. Жаңғырып ой-мен санамыз!

  2. Рухан-биік бағамыз

  3. Шырағың өнер білімнің

  4. Жалындай өрлеп жағамыз.

  5. Оқушыларды түрлі түсті көбелектерді таңдау арқылы топқа бөлу.

  6. 1-топ: «көбейту»

  7. 2-топ: «бөлу»

  8. Өткен сабақты пысықтау барысында таңдаған көбелектеріндегі сұрақтарға жауап береді.

1.Ондық бөлшек деп қандай бөлшекті айтамыз?

  1. 2.Ондық бөлшектің жазылуында үтір қайда қойылады?

  2. 3.Ондық бөлшектің жазылуындағы қай цифрлар ондық таңбалар деп аталады?

  3. 4.Мына ондық бөлшектерді оқы: 0,32; 0,013; 1,24; 12,008

  4. 5.Ондық бөлшектің, мысалы, 3,259 ондық бөлшегінің, бөлшек бөлігінің разрядтарын ата.

  5. 6.Ондық бөлшектерді салыстыру ережесі

  6. 7.Ондық бөлшектерді қосу ережесі

  7. 8.Ондық бөлшектерді азайту ережесі

  8. 9.Ондық бөлшекке айналдыр: бір бүтін төрттен бір

  9. 10.Натурал саннан ондық бөлшекті қалай азайтамыз?

11.Ондық бөлшекті натурал санға қалай көбейтеміз?

12. Ондық бөлшектерді разряд бірліктеріне 10; 100; 1000;... қалай көбейтеміз?

13. Ондық бөлшектерді көбейту ережесі?

14. Егер көбейтіндідегі цифрлар саны үтірмен алмастыруға тиісті цифрлар саны аз болса, не істеу керек?

  1. 15. Ондық бөлшекті 0,1; 0,01; 0,001;... разрядтар бірліктеріне қалай көбейтеміз?

  2. 16. Ондық бөлшекті натурал санға қалай бөлеміз?

  3. 17. Ондық бөлшектерді бөлу ережесі?

  4. 18. Ондық бөлшекті 10; 100; 1000;…. разряд бірліктеріне қалай бөлеміз?

 «Бағдаршам» әдісі арқылы топтар бірін-бірі бағалайды.

(жасыл-өте жақсы орындалған

сары-толықтыру керек

қызыл-топта қайта қарау керек)

Сабақтың тақырыбы анықталғаннан кейін

сабақ мақсаты хабарланады.

Слайдтар,

5-сынып математика оқулығы, А.АлдамұратоваС.Байшоланова

Таратпаматериалдар








Интерактив тақта, маркер, стикер

Сабақтыңортасы

Топтық жұмыс. Оқулықтағы есептер. Оқушыларға екі сандықша беріледі. Сандықша ішінен есептерді алып шығару керек. Жауаптары кестедегі жауаппен сәйкес келуі керек. Кестедегі жауаппен бір бағанға оның тұсындағы әріптерді қойыңдар. (Рухани жаңғыру)

1-топ.

А. (28,88+35,8):28= И. (47,52-7,2):6-0,81=

Н. 0,32:0,01+27,1:0,1= У.(7,13+9,25):13=

Р.(4,23-2,34):21= Х.(50-8,6):92=

0,09

1,26

0,45

2,31

303

5,91








2-топ.

Ы. 5,52:1,2-8,5:5= Р. (42,3+34,2):9+3,5=

Ғ. (0,8+0,55):15= А. (1,85+3,25):34=

Ж. (65,97-0,45)= Ң. (4,04+5,16):46=

У. (16,3+21,5):14=

1,26

0,15

0,2

0,09

2,9

12

2,7









Есептің жауабы шыққаннан кейін әр топ рухани жаңғыру туралы өздерін ойларын айтады.

Дескриптор:

-Амалдарды орындау ретін біледі.

-Қосу, азайту, бөлу амалдарын орындайды.

Бағалау. Жетондар арқылы бағалау.

«Математикалық эстафета» әдісі. Шапшаң есептеу арқылы шыңға шығу.

1-топ.



129:15



24:75

35:14

72:45








2-топ




70:175



20:25

72:20

60:75








Дескриптор:

-Бөлуді орындайды.

-Бөліндіні ондық блшек түрінде жазады.

Бағалау. Топтар бірін-бірі бағалайды.



«Конверт» әдісі. Конверт ішінде есептер мен жауаптары берілген. Есепті шығарып, сәйкес жауаптарын табу керек.


Дескриптор:

-Жай бөлшекті ондық бөлшекке айналдырады.

-Ондық бөлшектерді қосады немесе азайтады.

-Ондық бөлшекті натурал санға бөледі.

-Дұрыс жауабын таңдайды.

«Бинго» әдісі. Оқушылар нөмерленген шариктерді алу арқылы бинго есептерін шығарады, тапсырмалар орындайды.

Топтар бірін бірі бағалайды.

Үйге тапсырма. №885 есеп

Кері байланыс


Топ ережесі

Слайдтантапсырмалар









































































Сабақтың соңы

Рефлексия

Кеменіңсуреті

Саралау – Сізқандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сізбасқаларғақарағандақабілеттіоқушыларғақандайтапсырмаларбересіз?

Бағалау – Сізоқушылардыңматериалдыигерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлапотырсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасынсақтау

Сабақбойынша рефлексия

Сабақмақсаттарынемесеоқумақсаттарышынайы, қолжетімдіболдыма?

Барлық оқушылароқумақсатынақолжеткіздіме? Егероқушылароқумақсатынажетпегенболса, неліктендепойлайсыз? Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме?

Сабақкезеңдеріндеуақыттытиімдіпайдаландыңыз ба? Сабақжоспарынанауытқуларболдымажәненеліктен?

Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсатынасәйкес алынған оқумақсатықолжетімдіболадыдепойлаймын. Сабақтыңкезеңдеріндеуақыттытиімдіпайдаланып, жоспарланғансабағымның нәтижесін жақсыжағынанкөреаламындепотырмын. Оқушылардыңпәнгеқызығушылығынартып, оқуғадегенынтасы, ойлауқабілеттері де дамиды.Сабақтасаралаудұрысжүргізілуүшінтапсырмаларалынды.Осытапсырмаларнегізіндеайтылым, жазылым, тыңдалымдағдылары қалыптасады. Сабақжоспарынанауытқуларболуымүмкін, себебітақырыптымеңгерукезіндетүсінбей, жекетүсіндіружұмыстарыжүргізілгенкезде.

Сабақта АКТ – ныпайдалануда, оқушылардытопқабөлукезіндеоқушылардыңденсаулықжәнеқауіпсіздікережесінсақтаудықамтамасызету;

Мектепмүлкінбүлдірмейережені

Жалпыбағалау

Сабақта еңжақсыөткенекінәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:Интербелсенді әдістерді пайдалану тиімді болды

2: Оқушылардың өзара топтық бағалауы тиімді болды

Сабақтыңбұдан да жақсы өтуіне неоңықпалетереді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1: Оқу мақсатына жетуде оқушылардың бірлескен топтық жұмыстарында жұптық жұмыстарды жиі қолдану

2: Рефлексияны оқушыға шынай талдау жасай білуге қалыптастыру

Осы сабақтыңбарысында мен сыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістіктері/ қиыншылықтарытуралыненіанықтадым, келесісабақтарда не нәрсегеназараударуқажет?

    • А деңгейлі оқушыларға ізденісті қажет ететін есептерді шығарту.



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!