Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: 17 орта мектеп І тарау.Жаңа заманның басталуы Мұғалімнің аты-жөні: Әбдіқадырова В.Е. Сынып:7 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Өнеркәсіп төңкерісі әлемді қалай өзгертті |
||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізелетін оқу мақсаттары (оқу мақсаттарына сілтеме) |
7.4.1.1-себеп-салдары анықтау арқылы Еуропадағы феодалдық құрылыстың капиталистік шаруашылыққа (мануфактура, фабрика) өту процесін түсіндіру; 7.1.1.2-мануфактура, фабрикалардың пайда болуы және жалдамалы жұмысшы табының қалыптасуы арасындағы байланысты анықтау; |
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: Еуропадағы феодалдық құрылыста капиталистік шаруашылыққа өту процесін және мануфактура, фабрикалардың пайда болуы, жалдамалы жұмысшы табының қалыптасуы арасындағы байланысты түсіндіре алады. Көпшілігі: Еуропада капиталистік шаруашылық өнеркәсіп төңкерісіне әлемдік жаһандық өзгерістер әкелгенін анықтай алады. Кейбірі: Өнеркәсіп төңкерісінің уақыт кеңістігінде өткенін немесе ықпалын ескере отырып талдай алады. |
||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқылым: Оқулықтағы мәтінді оқып, талдау жасайды. Айтылым: Мәтіннен түсінген ойларын айтады, сұрақтарға жауап береді. Жазылым: термин сөздерді пайдаланып сөйлем құрастырады. Тыңдалым: топтар бір-бірін тыңдайды. Термин сөздер:капитализм, буржуазия, пролетариат, индустрияландыру,модернизация. |
||||||||||||||||||||||||
Тарихи концепт |
Өзгеріс пен сабақтастық Феодалдық құрылыстан капиталистік құрылысқа өту салдарын талдап,өнеркәсіп төңкерісі өзгеріс әкелгеніне баға береді. |
||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Өнекәсіп төңкерісі нәтижесінде әлемнің өзгеруін оқушыларға түсіндіре отырып «Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясының индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу құндылығын негізге алып еңбек етуге және шығармашылық білім алуға тәрбиелеу . |
||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
География |
||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
Феодалдық қоғамның ерекшеліктері қалай ұйымдасқаны туралы біледі. |
||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 7 минут
|
1.Психологиялық ахуал туғызу. Оқушылар шаттық шеңберін құрып «Көршіге комплемент» әдісі (шеңберде тұрған әр оқушы өзінің оң жағындағы көршісінің есімінің алғашқы әрпіне қатысты мақтау –мадақтау сөз айтады.Мысалы: Мерей-мейірімді. Алдыңғы білім. ҰЖ : «Сұрақ менен жауап сізден » әдісі. 1.Феодал дегеніміз кім? 2.Феодалдық құрылыстың бір ерекшелігі? 3.Феодалдық сатыға ортақ тәртіп? 4.Шаруалар нешеге бөлінді? 5.Ерікті шаруалар кімдер? 6.Басыбайлы шаруалар кімдер? ҚБ:Мадақтау әдісі. Мұғалім белсенді оқушыларды ауызша мадақтайды. |
АКТ Интерактивті тақта |
|||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 20 минут
8 минут
|
Топқа бөлу. «Сиқырлы сандықша» әдісі әріптерден сөздер құрастыру арқылы топқа бөлінеді. 1-топ Мануфактура 2-топ Фабрика 3-топ Өнеркәсіп Оқушыларды оқу және сабақ мақсаттарымен таныстыру. ТЖ :« Джигсо » әдісі . Тапсырма: Оқулықтағы мәтінді оқып, сипаттайды. Оқыған мәтін құрылымын топпен талдайды, кластермен жұмыс жасайды. 1-топ Еуропада феодалдық құрылыстан капиталистік шаруашылыққа өтуін түсіндіріңдер. 2-топ Мануфактуралық сатыдан фабрикалық сатыға өтудің себептерін анықтаңдар. 3-топ Өнеркәсіп төңкерісінің маңызын айқындаңдар.
ҚБ: «Жетістік баспалдағы». Оқушылар стикерге тапсырмаларды орындауда жеткен жетістіктерін жазып, баспалдаққа іледі. ЖекеЖ.«Ой дамыту» әдісі. Тапсырма:Төмендегі терминдерді, қолданып өнеркәсіп төңкерісінің ықпалы мен жаңа тап өкілдерінің қалыптасуына түсініктеме беріңіздер.
ҚБ: Өзін-өзі бағалау әдісі
«+»-тапсырманы дұрыс орындады «?» орындау барысында қиындықтар туындады ЖұпЖ: «Буклет» әдісі Тапсырма:Капиталистік қоғамның дамуын біліп, индустрияландырудың маңызын анықтап,тұжырымдама жасайды.
ҚБ: «Қоржындағы сөздер» әдісі «Керемет», «Жақсы», «Ойлану қажет» |
Қима қағаздар
Оқулық http://expert.mektep.kz/ru/shop/48649-8_klass/?lg=1&subject=Дүниежүзі+тарихы 15 бет.
https://www.google.kz
Интерактивті тақта Оқулықпен жұмыс http://expert.mektep.kz/ru/shop/48649-8_klass/?lg=1&subject=Дүниежүзі+тарихы 15-19-22 беттер.
Үлестірме қағаздар
https://www.google.kz/imgre
«Керемет», «Жақсы», «Ойлану қажет» сөздері жазылған қағаздар |
|||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 минут |
Рефлекция (Кері байланыс)
Үй тапсырмасы: Қосымша мәліметтерді пайдалана отырып тарихи эссе жазып келу.(Эссе -40 сөз) |
https://yandex.kz/images/search?text=нысана
|
|||||||||||||||||||||||
Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
|
Бағалау –Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? Оқушылардың белсенділігін арттыру мақсатында «Мадақтау»,«Жетістік баспалдағы»,«Өзін-өзі бағалау»,«Қоржындағы сөздер» қалыптастырушы бағалау әдістері қолданылды.
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||||
Оқушылардың сабаққа атсалысуына байланысты, оларды ынталандырып қолдау көрсетіп отырамын.Оқушылардың қабілеттеріне байланысты әдіс-тәсілдерді пайдаланамын. Олардың пікіріне идеясына еркіндік бере отырып қолдау көрсетемін. Алдыңғы білімді меңгеруде «Сұрақ менен жауап сізден» әдісінде оқушылар тез,ұшқыр ойлауға дағдыланады. «Джигсо» әдісі оқушылардың ұжымдасып,топтасып шешім қабылдауға дағдыландырады. Жеке жұмыста «Ой дамыту» әдісінде сыни тұрғыдан ойлау қабілеттері артта түседі. «Буклет» әдістің нәтижесінде шығармашылықпен ізденіс жасай алатын оқушылар айқындалады. |
|
АКТ мен жұмыс жасағанда қауіпсіздік ережесін сақтау.
|
|||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлекция
578тг - Сатып алу
Материал ұнаса әріптестеріңізбен бөлісіңіз
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Материал іздеу Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз Барлығы 663 959 материал жиналған Ұқсас материалдар Дайын ҚМЖ. Барлық пәндерден 2022-2023 оқу жылына, жаңа бұйрыққа сай жасалған Сертификатталған тренер жасаған 01.01.2023 17 863 13 694
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандарты бойынша жасалған. 2022-2023 оқу жылына арналған
Барлық пәндер Барлық материалдар Барлық сыныптар Іс-шаралар кестесі Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары |