Сабақтың
мақсаты: «Білім», «махаббат»
адамгершіліктің құралы екендігін ақиқат құндылығы арқылы
түсіндіру.
Міндеттері:
Білімділік:
- басқалардан тек жақсыны көре
білуге үйрету;
Дамытушылық: - оптимистікке
баулу;
Тәрбиелік: - қарапайымдылыққа
тәрбиелеу.
|
Ресурстар: оқулық,
дәптер, түрлі-түсті қалам.
|
Сабақтың
барысы:
-
Ұйымдастыру кезеңі.
(5 «Т» -ны сақтау) Талап , Тәртіп, Тыныштық, Тазалық, Татулықты
сақтауға шақыру.Жағымды көңіл-күйге ену
«Су асты патшалығына саяхат
»
|
|
2.Үй тапсырмасын
сұрау
Басты
нәрсе Әдібай
Табылды
Басты нәрсе өмірде Айтты диқан
егінді: Не? – дейтіғұн көңілде - Асырадым елімді... Көптен жүрген
сауалдың Астық – күнде мол асың, Іздеді жұрт жауабын. Аштық мүлде
болмасын. Шахт(ер сөз қып шахтаны, Малшы сөзін естідік:
Мақтардай-ақ мақтады: - Бағып жүрмін төрт түлік, - Басты нәрсе
кен,- деді, Сол – байлық, - деп мақтады. Бас маманмын ме,н – деді.
Ғалым кеуде қақпады. Металлург те құймасын - Бәрі де жөн, дұрыс
қой, Мақтады өзі құйғасын: Бәрі - байлық, ырыс қой. Алтын, болат,
қола да Басты нәрсе шынында, Менсіз дайын бола ма? Оқу менен
ғылымда! - Өскенде кім болғың келеді? Неліктен? - Ол үшін не істеу
керек?
|
|
-
Дәйексөз
«Оқу – инемен құдық
қазғандай»
-
Дәйексөздің мағынасын
түсіндіру.
-
Білімді азамат болу үшін ең
бастысы адамға не қажет?
-
Білімді адамның
бойында қандай қасиетттер болады?
|
|
-
Әңгімелеу
Кел, балалар,
оқылық! Ыбырай
Алтынсарин
Кел балалар оқылық. Сиса
көйлек үстінде
Оқығанды көңілге Тоқуменен
табылған.
Ықыласпен тоқылық! Сауысқанның
тамағы
Оқысаңыз балалар Шоқуменен
табылған.
Шамнан шырақ жағылар Өнер,
білім – бәрі де
Тілегенің алдыңнан Оқуменен
табылған
Іздемей – ақ
табылар.
-
Оқу адамға не үшін
қажет?
-
Оқуға құштар адамның бойында
қандай қасиеттер болуы керек?
-
Білімді адамның болашағы
қандай болады деп ойлайсыңдар?
-
Сенің оқудағы, білім алудағы
мақсатың не?
Мәтінмен
жұмыс Ыбырай
Алтынсарин
Өрмекші, құмырсқа,
қарлығаш
Мәтіндегі маған
ұнаған
іс-әрекеттер
|
Бұл
іс-әрекеттер
не үшін
ұнады
|
|
|
|
|
-
Шығармашылық
жұмыс
1-тапсырма: «Білекті бірді жығар,
білімді мыңды жығар» деп рас айтылған. Білімді адам қандай
болады?:
-
Адал да
арлы,
-
Зейін-зердесі мен ой-өрісі
кең,
-
Өнерге, ғылымға
құштар,
-
Өте
тәрбиелі,
-
Сыпайы, мәдениетті,
көргенді,
-
Еңбексүйгіш, өз-өзіне
сенімді.....
2-тапсырма: «Бала
Шоқанды» оқып, сұрақтарға жауап
бер.
-
Шоқанға әжесі қандай насихат
айтты?
-
Шоқанның оқуға ықыласы қалай
байқалды?
-
«Оқыған адам» деп кімді айтуға
болады?
-
Өзің оқуға неліктен
қызығасың?
|
|
-
Топпен ән
айту
Біз көңілді
ұланбыз
Біз көңілді ұланбыз,
Бөбектерді қуантып,
Ән шырқаймыз, сайраңдап.
Құрметтейміз қарттарды.
Бақытты елде туғанбыз, Өнерге
біз құмартып,
Жаз гүліндей жайраңдап.
Өсіреміз бақтарды.
Шынығамыз,
ойнаймыз,
Жас ұрпақпыз
талапты.
Жаз қызығын
тойлаймыз,
Жақсы оқимыз
сабақты.
|
|
-
Үйге
тапсырма.
Келесі
сабақ: «Кім
болам» тақырыбына әңгіме жазып
келу.
|
|
Сабақтың қорытынды
сәті.
Бүгінгі сабақтан алған игі
қасиеттерімізді жүрегімізге қондырып , барлығымыз
бірге
Ақиқат, ақиқат, ақиқат бар
жерде. Ақиқат, ақиқат, ақиқат бүкіл әлемде
.
|
|