Сабақтың тақырыбы: Оқу құралдары
Сабақ мақсаттары: «Оқу құралдары» тақырыбы бойынша сөздердің қолдану аясын
кеңейту.
Міндеттері:
- Диалогтік оқыту арқылы оқушылардың тілін дамыту.
- Оқу құралдарын ұқыпты ұстауға тәрбиелеу.
Құралдар:
Сабақ
кезеңдері
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
І.Ұйымдастыру
кезеңі.
ІІ. Жаңа
тақырыпқа
шығу.
«Миға
шабуыл»
Қазақ тілі - бал тілім
Өзің барда шалқыдым.
Тілімнен нәр табармын,
Тіліме кім тағар мін? – деп, дефектология
сабағымызды бастайық.
- Мен сендерге бүгінгі сабақта тек сәттілік
тілеймін. Ал сендер бір-біріңе бүгінгі
сабақта не тілейсіңдер?
- Балалар, мен сендерге
мынадай жұмбақтар жасырғым келіп тұр,
мұқият тыңдап, ойланыңдар:
1. Бірге мектепке барасың, мектептен
келесің. Бар заттар, ішінде. Ол не?
2. Ақ қағазға жазып,
қалдырасың жазып. Ол не?
3. Жыртылған қағазды,
Жабыстырар. Ол не?
4. Сызасың түзу, Керек құрал, ол
түзу. Ол не?
5. Жазбай қалса сен оны, Жаздырасың
онымен. Ол не?
6. Қате жазсаң кешіреді,
Сүртіп-сүртіп өшіреді. Ол не?
- Осы өздерің айтқан жұмбақтардың
шешуін бір сөзбен не деп айтамыз?
- Ендеше қалай ойлайсыңдар, бүгінгі
сабағымыздың тақырыбы қандай?
Қайырлы таң достарым,
Қайырлы күн болсын!
Аптаның әр күні
Сәттілікке толсын!
Біздің алар бағамыз
Кілең бестік болсын!
(Әр топ бір-біріне осылайша
сәттілік тілейді.)
Оқушылар әбден ойланып
жауап береді:
Сөмке
Қалам
Желім
Сызғыш
Ұштағыш
Өшіргіш
Оқу құралдары.
Оқу құралдары.
І. Білім
-- Балалар, жаңағы айтқан оқу
құралдарынан басқа тағы қандай оқу
құралдарын білесіңдер?
- Түрткі болу, сынақтан өткізу, қайта
бағыттау сұрақтарын қою:
- «і» дыбысына байланысты тағы қандай
мысалдар келтіре аласың?
- Көмектесе алатындар бар ма?
(Әр топ постерде
жұмыс жасайды).
«кітап» - бұл сөзде
кездескен төл дыбыс –
«і» дыбысы: дауысты,
жіңішке, т.б.
(«жадыны дамытуға
арналған ойын» әдісі
арқылы жеке жұмыс).
-іні, өшіргіш, т.б.
ІІ. Түсіну
1. - Ал енді, алдарыңдағы
мәтінді оқыпшығып, топ ішінде аударып,
мазмұнын бір-біріңе түсіндіріп
беріңдер. (топпен жұмыс)
Менің мектебім төрт қабатты. Мен үшінші
сыныпта оқимын. Менің оқу құралдарым
бар. Менде дәптер, қалам, сызғыш,
өшіргіш, күнделік, сөмке, кітап,
қаламсауыт, сурет дәптері, түрлі-түсті
қарындаштар, желім, ұштағыш бар. Мен
оқу құралдарымды таза, ұқыпты ұстаймын.
(мәтін әрбір оқушының алдында ресурс
түрінде А-4 қағазда беріледі).
1. Оқушылар мәтінді
оқиды, топ ішінде
аударады, бір-біріне
түсіндіреді.
Сергіту сәті
Қолды белге қояйық.
Басты оңға бұрайық
Басты солға бұрайық
Бір отырып, бір тұрып
Бір отырып, бір тұрып
Біз демалып алайық.
Бой жазу жаттығуын
орындайды.
ІІІ. Қолдану
1. Мәтін ішіндегі оқу құралдарын
тауып, сөз
тіркестері мен сөйлемдер құрастырайық.
(интер.тақтада активстудио арқылы
орындайды).
Оқушылар сөз тіркесі
мен сөйлемдер құрап,
дәптерлеріне жазады
және интер.тақтаға
шығып жазады.
ІҮ. Талдау
1. Сөйлемдерді оқып,
олардың дұрыс, бұрысекенін көрсетіп,
кестені толтыр.
2. Бүгінгі сабақтағы негізгі сөзден барынша
көп қысқа сөздерді құрастыр: «Оқу
құралдары».
1. Әр топтан оқушылар
шығып, интер.тақтада
орындайды.
2. Топпен жұмыс.
(оқы, ол, ал, ара, құра...)
Әр топ постерде жұмыс
жасайды.