Бекітемін:
Оқушы шығармашылығын дамытудағы мұғалімнің рөлі»
шеберлік сабақ жоспары
Күні: 19.02.2019 ж.
Уақыты: 11.15
Өтілетін орны: 221 каб.
Пән мұғалімі: Каскирбаева Жулдиз Мырзалиевна
Қатысушы: пән мұғалімдері, әкімшілік
Сабақтың тақырыбы: Оқушы шығармашылығын дамытудағы мұғалімнің рөлі
Сабақтың мақсаты: Оқытудың жаңаша тәсілдерін пайдалану арқылы оқушы шығармашылығын дамытудағы мұғалім рөлін арттыру. Шеберлік сабақта қатысушылардың өздерінің кәсіби шеберліктеріне ой жүгірте білуі, қызығушылық тудыру; Оқу материалдарын тиімді меңгеру, құралдарды пайдалана білу. Мұғалімнің бала тәрбиесіне белсене қатысуының маңызын көрсету.
Құндылық: тәжірибе алмасу
Қасиеттер: жылулық, еңбексүйгіштік, шыдамдылық
Көрнекілігі: ұлағатты сөздер, слайд, бейнетаспа т.б.
Түрі: Топтық
Семинар әдісі: шебер класс
Күтілетін нәтиже: Мұғалімдер
-
Ақпараттың құрылымын тыңдайды;
-
Тақырыпты түсініп, талқылайды;
-
Өздерінің міндетін атқаратын рөлдерін анықтайды.
-
топта жұмыс жасап, өзара қарым- қатынас
құзіреті дамиды;
-
бірлесе отырып көру арқылы меңгеріледі.
Әдіс - тәсілдер: сұрақ - жауап, ой қозғау Блум бойынша (білу, түсіну, талдау, жинақтау, қортындылау)
Ресурстар: стикерлер, маркерлер, плакаттар
Сабақтың барысы:
|
уақыт |
Бөлім |
Мұғалім әрекеті |
Ұстаздар әрекеті |
|
5 мин |
Кіріспе
I Ұйымдастыру
кезеңі |
Баланың өмірге бейімделуіне мектеп, ұстаз орны бөлек. Құзіретті тұлға қалыптастыруда оқыту мен тәрбиелеуде жарасымдылық мектеппен ата-ананың әлеуметтік ортаның бірлесіп жұмыс істеген жағдайда үйлесімділік табады. Қатысушылар бір-біріне деген жылы лебіздерін ою-өрнектердің аттарымен білдереді. Мысалы: Жұлдыздай жарқыраңыз, Жауқазындай құлпырып, жайқалып өзіңізді көрсетіңіз Қошқар мүйіз тауешкідей биіктерден көрініңіз т.с.с 1-топ: ою (ою ойылады) 2-топ: орнек (өрнек тоқылады) |
Семинарға қатысушылар амандасадыжылы лебіздерін білдіреді. |
|
5 мин |
Таныстырылым 1.Ой қозғау Блум б/ша білу, түсіну кезеңі. |
Мұғалім тақтадан бірнеше сөздер мен слайд көрсетіп «Ой қозғау» жүргізеді. ? не білгім келеді? Сұрақтарына өз ойларын жазу.
Бүгін сіздерге мен оқушылардың
шығармашылығын дамытуға бағытталған тренинг өткізуге
ұсынамын. Осы видеороликтен қандай ой түйдіңіздер? Ы. Алтынсарин 1879-1883 жылдар аралығында Торғай облысының төрт уезінде (Торғай, Ырғыз, Троицк, Ақтөбе) жаңа мектептер ашады. 1883 жылы Торғай қаласында қолөнер мектебі ашылды. Ол қазақ даласындағы техникалық білім беретін тұңғыш оқу орны болды. Ыбырай қазақ қыздарын оқыту ісіне ерекше көңіл бөледі. Ол мұғалімнің атқаратын рөлін жоғары бағалады. "Халық мектептері үшін ең керектісі – мұғалім, – деп жазды. |
1.Бейнеролик көрсетіледі. 2.Қатысушылар өз ойларын қорытады, топта талқылайды |
|
10 мин 15 мин |
Негізгі Бөлім Блум б/ша талдау кезеңі Жинақтау кезі |
1. Топтық тапсырма: оқушылардың шығармашылығын дамытуға бағытталған өз ой пікірлерін жазып, постер қорғау.1- топ2- топ. 2. Сарамандық жұмыс: Қапсырма, қарсы ілгек жасау |
1. Топтағылар жауап береді. 2.Тапсырылған тапсырма бойынша топтық жұмыс жасайды. |
|
5 мин |
Қорытынды Қорытындылау кез |
1.«Суреттегі ой»
1-тапсырма: ақ
қағазға салынған төртбұрыш ішінде қара нүкте
орналасқан. Құрметті әріптестер менімен келісесіздерме? Керемет, жарайсыздар! |
2.Кері байланыс жасайды «тазалық» (чемодан, ет тартқыш, қоқыс жәшігі) |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Оқушы шығармашылығын дамытудағы мұғалімнің рөлі
Бекітемін:
Оқушы шығармашылығын дамытудағы мұғалімнің рөлі»
шеберлік сабақ жоспары
Күні: 19.02.2019 ж.
Уақыты: 11.15
Өтілетін орны: 221 каб.
Пән мұғалімі: Каскирбаева Жулдиз Мырзалиевна
Қатысушы: пән мұғалімдері, әкімшілік
Сабақтың тақырыбы: Оқушы шығармашылығын дамытудағы мұғалімнің рөлі
Сабақтың мақсаты: Оқытудың жаңаша тәсілдерін пайдалану арқылы оқушы шығармашылығын дамытудағы мұғалім рөлін арттыру. Шеберлік сабақта қатысушылардың өздерінің кәсіби шеберліктеріне ой жүгірте білуі, қызығушылық тудыру; Оқу материалдарын тиімді меңгеру, құралдарды пайдалана білу. Мұғалімнің бала тәрбиесіне белсене қатысуының маңызын көрсету.
Құндылық: тәжірибе алмасу
Қасиеттер: жылулық, еңбексүйгіштік, шыдамдылық
Көрнекілігі: ұлағатты сөздер, слайд, бейнетаспа т.б.
Түрі: Топтық
Семинар әдісі: шебер класс
Күтілетін нәтиже: Мұғалімдер
-
Ақпараттың құрылымын тыңдайды;
-
Тақырыпты түсініп, талқылайды;
-
Өздерінің міндетін атқаратын рөлдерін анықтайды.
-
топта жұмыс жасап, өзара қарым- қатынас
құзіреті дамиды;
-
бірлесе отырып көру арқылы меңгеріледі.
Әдіс - тәсілдер: сұрақ - жауап, ой қозғау Блум бойынша (білу, түсіну, талдау, жинақтау, қортындылау)
Ресурстар: стикерлер, маркерлер, плакаттар
Сабақтың барысы:
|
уақыт |
Бөлім |
Мұғалім әрекеті |
Ұстаздар әрекеті |
|
5 мин |
Кіріспе
I Ұйымдастыру
кезеңі |
Баланың өмірге бейімделуіне мектеп, ұстаз орны бөлек. Құзіретті тұлға қалыптастыруда оқыту мен тәрбиелеуде жарасымдылық мектеппен ата-ананың әлеуметтік ортаның бірлесіп жұмыс істеген жағдайда үйлесімділік табады. Қатысушылар бір-біріне деген жылы лебіздерін ою-өрнектердің аттарымен білдереді. Мысалы: Жұлдыздай жарқыраңыз, Жауқазындай құлпырып, жайқалып өзіңізді көрсетіңіз Қошқар мүйіз тауешкідей биіктерден көрініңіз т.с.с 1-топ: ою (ою ойылады) 2-топ: орнек (өрнек тоқылады) |
Семинарға қатысушылар амандасадыжылы лебіздерін білдіреді. |
|
5 мин |
Таныстырылым 1.Ой қозғау Блум б/ша білу, түсіну кезеңі. |
Мұғалім тақтадан бірнеше сөздер мен слайд көрсетіп «Ой қозғау» жүргізеді. ? не білгім келеді? Сұрақтарына өз ойларын жазу.
Бүгін сіздерге мен оқушылардың
шығармашылығын дамытуға бағытталған тренинг өткізуге
ұсынамын. Осы видеороликтен қандай ой түйдіңіздер? Ы. Алтынсарин 1879-1883 жылдар аралығында Торғай облысының төрт уезінде (Торғай, Ырғыз, Троицк, Ақтөбе) жаңа мектептер ашады. 1883 жылы Торғай қаласында қолөнер мектебі ашылды. Ол қазақ даласындағы техникалық білім беретін тұңғыш оқу орны болды. Ыбырай қазақ қыздарын оқыту ісіне ерекше көңіл бөледі. Ол мұғалімнің атқаратын рөлін жоғары бағалады. "Халық мектептері үшін ең керектісі – мұғалім, – деп жазды. |
1.Бейнеролик көрсетіледі. 2.Қатысушылар өз ойларын қорытады, топта талқылайды |
|
10 мин 15 мин |
Негізгі Бөлім Блум б/ша талдау кезеңі Жинақтау кезі |
1. Топтық тапсырма: оқушылардың шығармашылығын дамытуға бағытталған өз ой пікірлерін жазып, постер қорғау.1- топ2- топ. 2. Сарамандық жұмыс: Қапсырма, қарсы ілгек жасау |
1. Топтағылар жауап береді. 2.Тапсырылған тапсырма бойынша топтық жұмыс жасайды. |
|
5 мин |
Қорытынды Қорытындылау кез |
1.«Суреттегі ой»
1-тапсырма: ақ
қағазға салынған төртбұрыш ішінде қара нүкте
орналасқан. Құрметті әріптестер менімен келісесіздерме? Керемет, жарайсыздар! |
2.Кері байланыс жасайды «тазалық» (чемодан, ет тартқыш, қоқыс жәшігі) |
шағым қалдыра аласыз


