Оқушыларға арналған психологиялық
ойындар.
Мақсаты: Оқушылардың танымдық
қызығушылығын, топта бір-бірімен эмоциялық жақсы қарым-қатынасын
орнату, олардың белсенділігін арттыру.
Сабақ барысы:
-
Ұйымдастыру:
Сабақ
тақырыбын жариялау.
-
Психологиялық ойындар өткізу:
1.ойын:
«Танысу ойыны» -барлығымыз шеңбер жасап отырайық. Қазір шеңбер
бойымен кезекпен жүргізушінің оң жағында отырған қатысушыдан
бастап, топқа таныстырамыз. «1-2 сөйлем арқылы сыныбын атын,өзінің
мінезін айтуы керек. Осы сөздерден кейін психолог өзін таныстырып,
әңгімелейді. Психологтан кейін әрбір адам айналым бойынша өзін-өзі
таныстырады. Танысу біткен соң, таныстырудың қалай өткені туралы
пікірталас жүргізіледі. Психолог топқа мынадай сұрвқ қояды, кімнің
таныстыруы сіздің есіңізге қалды және оның таныстыруы сізге несімен
ұнады.
2.ойын :
«Жұдырықты аш».
Жұптаса бөлініңдер. Жұптағы
біреу жұдырығын қатты жұмады. Екінші адам оны ашуға тырысады. Қолды
немесе дененің кез-келген жерін ауыртуға болмайды. Күш көрсетпей
қолданған адамдар талқыланады. Келісім сөздер, өтініштер,
қулықтар.
3.ойын:
«Тілсіз тиісу».
Ойыншыларбөлме ішіндеерік қозғалып жүреді де, бір-бірін
түртіп итереді, жай ұрып, соғып, шымшып көреді, бірақ сөйлемейді.
Кейін балалар ойыннан қандай әсер алғандарын
бөліседі.
4.ойын.
«Тез-тез қайтала».
Алдымен
жүргізуші ойыншылармен келісіп алады. Балалар жүргізушінің сөзін
айтып тұруы керек. Бірақ жүргізуші «мені қайталаңдар» дегн сөзді
айтуы керек. Одан кейін жылдам диалог- айтысу өтеді. Кімде-кім
жаңылысып кетсе, ойыннан шығды. Ешқандай жаңылыспаған адам жеңімпаз
болады.
5.ойын:
«Көңіл-күйімізді жаттықтыру».
Жүргізуші: Бүгін мен сіздерді актер болуға үйретемін. Мен
сендерге нені көрсетіңдер десем, соны бет-әлпеттеріңмен
бейнелейсіңдер.
-
Қабағы түйілген, ашулы адамның кейпі,
-
Қасқырдан қорыққан қоянның, ұядан түсіп қалған
балапанның, мысықтан қорыққан тышқанның, иттен қорыққан баланың
бет-әлпеті.
-
Жылап тұрған адамның бейнесін көрсетуі
керек.
-
Жай күліп тұрған адамды
көрсету және қатты күліп тұрған адамды көрсету.
-
Өлең айтып тұрған адамның сезімін көрсетуі
керек.
6.ойын. «Кім екенін тап».
Әрбір адам өзінің аты-жөнін
көрсетпей, өз-өзіне психолгиялық мінездеме жазады. Өзінің
ұнамды-ұнамсыз қасиеттерін жазуы керек . Бұл мінездеме жазылған
беттерді жетекші жинап, араластырады да, арасынан біреуін алып,
дауыстап оқиды. Топ мүшелері мінездеменің иесін табуы
керек.