Сабақтың
тақырыбы:
Организмдердің жеке
дамуы
(Онтогенез)
|
Мектеп: №48
|
Күні:15.11.16ж
|
Мұғалімнің есімі:
Самиркулова А.С
|
СЫНЫП: 9 «Б»
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты
(мақсаттары)
|
Көпжасушалы жануаралардың эмбриондық дамуы
сатыларын түсіндіру, жаңа тақырыпты
меңгерту.
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық оқушылар:
|
Ағзаның жеке дамуын
түсінеді
|
Оқушылардың басым
бөлігі:
|
Онтогенездің екі кезеңі
ұғынады
|
Кейбір оқушылар:
|
Эмбриондық және постэмбриондық даму сатыларын
біледі
|
Алдыңғы
оқу
(8 минут)
|
1.Ұйымдастыру
кезеңі
-амандасу
-түгендеу
Қима қағаздар арқылы топқа
бөлу
2.Үй тапсырмасын
тексеру
«Қызметке қабылдау» ойыны
А) 1. «Агроном»
1.Гаметогенез дегеніміз
не?
2.Жыныс жасушаларын
атаңдар?
В) 2. «Полиция»
1.Гүлді өсімдіктерде жеміс ,тұқым, эндосперм
ұрық, тұқым қаузы неден түзіледі?
2.Овогенез және сперматогенездің айырмашылығы
неде?
С) 3. «Дәрігер»
1.Овогенез аймақтарын
сипатта
2.Сперматогенездің ерекшелігі
қанда
|
Жоспар
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған
жаттығулармен қатар, ескертпелерді
жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Басталуы
(2 мин)
|
«Ой
қозғау»
Жатырда қанды емізген,
Ауызсыз қорек жегізген.
Туғызып, түзеп өсіріп,
Өзімді – өзім дегізген. (Шәкәрім)
|
Слайд
|
Ортасы
(30мин)
|
1.«Білгенге
маржан»
2.« Өзара оқыту
стратегиясы »
I
топ Топтастыру.Эмбриология.
Эмбриондық даму
Постэмбриондық даму.
II топ Ойлау үшбұрышы.Маслоу
пирамидасы. Эмбриондық даму кезеңінің үш сатысы.
III топ Класстер.Ассосация.
Нейрула.Үш қабаттан дене мүшелерінің дамып
жетілуі. IV
топ Венн
диаграммасы Тура даму.Түрленіп
дамуы.
|
А4
қағазы,түрлі түсті қалам, стикер, оқулық,
дәптер,
Слайд.
|
Аяқталуы
(5 мин)
|
«Хаттар»
стратегиясы
« терминдер
кабинеті»
Жаңа сөздердің мағынасын
ашу
Эмбриогенез, Онтогенез, Овогенез, Гаметагенез,
Сперматагенез
Бағалау ; топ басшылары бағалау парағы арқылы
бағалайды.
Үйге тапсырма:§20. Организмдердің
жеке дамуы (Онтогенез) оқу, слайд дайындау.
|
конверт
|
Қосымша ақпарат К.Бэрдің
еңбегі
К.Бэр «Ұрықтың ұқсастығы» жөніндегі ілімінде
барлық омыртқалы жануарлардың ұқыртық дамуының бастапқы кезеңі өт е
ұқсас екендігін дәлелдеді. Нәтижесінде «ұрықтың ұқсастығы заңын»
ашты. Бұл заң бойынша ұрықтық даму кезінде, алдымен, типтің, одан
кейін кластың, туыстың, түрдің, ең соңында, организмнің өз
белгілері пайда болады.
Ковалевский мен Мечников
еңбектері
А.О.Ковалевский ланцетниктің эмбрион жасушаларын
зерттеді. Зерттеудің нәтижесінде, ұрықтың бастапқы кезінде пайда
болған жапырақшалар соңынан эктодерма, энтодерма және мезодерма
қабаттарына айналатындығын дәлелдеді.
Мюллер мен Геккель
еңбектері
Эволюциялық даму жөніндегі Ч.Дарвиннің пікірлері,
К.Бэр, А.О.Ковалевский мен И.И.Мечниковтің және т.б.
эмбриологтардың еңбектері неміс ғалымдары Ф.Мюллер мен Э.Геккельдің
биогенетикалық заңының негізінің қалануына әсерін тигізді.
Биогенетикалық заң бойынша онтогенез дегеніміз – филогенездің
(тарихи даму) қысқаша қайталануы болып
табылады.
|
Саралау –
Оқушылар ұрықтанудың дамуы мен кезеңдерінің
белгілі бір заңдылықтар негізінде өтетіндігін түсінеді. Басқалардың
және өз пікірін сыни тұрғыда бағалайды. Шығармашалық қабілеттері
байқалады. Топта бірлесе жұмыс
жасайды
|
Бағалау –
бағалау парағы арқылы топ басшылары
балғалайды.
|
Пәнаралық
байланыс Тарих, химия,
физика,Экология,Әдебиет
|
|
Рефлексия
|
Қорытынды
бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды
да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды
да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген
оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не
білдім?
|