Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Орманға саяхат.
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Сауат ашу пәні
Сабақ: |
Мектеп: |
||||||
Күні: |
Оқытушының аты-жөні: |
||||||
Сынып: |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||
Сабақтың тақырыбы: |
Орманға саяхат. |
||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.1.9.2 Дыбыстардың мағына ажыратушылық қызметін түсіну 1.2.9.1 Әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру 1.2.6.1 Мұғалімнің көмегімен әңгімелеу мәтінін ерекшелігіне қарай (мәтін жанрын (өлең, әңгіме, ертегі) стилін (көркем және бейкөркем) ажырату 1.3.8.1 Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу |
||||||
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушы білуге тиісті: Дыбыстардың мағына ажыратушылық қызметін түсінеді. Әріпті таниды, ажыратады және оны дыбыспен сәйкестендіреді. Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазады. Оқушылардың көпшілігі білуге тиісті: Оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) қолданады. Мұғалімнің көмегімен әңгімелеу мәтінін ерекшелігіне қарай (мәтін жанрын (өлең, әңгіме, ертегі) стилін (көркем және бейкөркем) ажыратады. Кейбір оқушылар білуге тиісті: Мәнерлеп оқи бастайды. |
||||||
Тілдік мақсат |
Ішінде ң дыбысы бар сөздерді қолданады, мағынасын түсінеді. |
||||||
Құндылықтар-ды дарыту |
Сүйіспеншілік. Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне, ынтымақтасып жұмыс жасай алуына тәрбиелеу. |
||||||
Пәнаралық байланыстар |
Жаратылыстану сабағы |
||||||
АКТ қолдану дағдылары |
Таныстырылым. |
||||||
Бастапқы білім |
Оқушылардың дыбыс, буын, сөз, сөйлем туралы алғашқы ұғымдары мен түсініктері бар; сызба-үлгілерді қолдана отырып, сөзге дыбыстық талдау жасай алады; дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажырата алады; сөздерді буынға бөлу дағдылары қалыптасқан; өтілген дыбыстар мен әріптерді оқу және жазу машықтары бар. |
||||||
Жоспар |
|||||||
Жоспарлан-ған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурс-тар |
Дескрип-тор |
Ұ |
|||
Сабақтың басы 1-2 минут |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Ширату: Жақсы бала еңбекшіл Топтарға бөлу |
Жай музыка Тақпақ |
|
|
|||
|
Қызығушылықты ояту |
|
|||||
Білу 3-10 минут |
1.2.1.2 (МК; Ө; Қ) Сөздер мен сөйлемдер буындап, тұтас оқытылады. Сөйлемді сызба-үлгілерге сүйеніп, толықтырылып оқытылады. Өтілген сөздерді дұрыс әрі тез оқу жұптық жұмыс арқылы тексеріледі. Не дәмді? Құстар мен жануарлар қандай тамақ дәмді деп таласыпты. Сонда :
сүйекке не жетсін! – дейді
1.2.9.1 (МК; Ж; Ө; Қ) Осы бөлімде өтілген дыбыстар қайталанып, дауысты, дауыссызға ажырату, сөздердің буындық санын анықтау, сөз, сөйлем сызбаларын ажырату дағдылары тексеріледі. (Т) Тапсырма: Дауысты, дауыссыз дыбыстарды жаз.
Дауысты дыбыс Дауыссыз дыбыс (Ұ) Сызбаларға сәйкес сөздер мен сөйлемдер ойла. |
Оқулық Тақта Мәтін Өтілген әріптер |
1. Сөздер мен сөйлемдерді буындап, тұиас оқиды. 2. Сызба үлгі бойынша сөйлемдерді толықтырады 3. Жұппен жұмыс жасай алады. 1. Дауысты, дауыссыз дыбыстарды ажыратады. 2. Сөздегі буын санын анықтайды. 3. Сөз бен сөйлем сызбаларын ажыратады. |
1 1 1 1 1 1 |
|||
|
Мағынаны ажырату |
|
|||||
Ортасы Түсіну 11-15 минут |
1.2.9.1 (МК; Ө; Қ) «ң» дыбысы мен әрпін ажырата алу, әріпті дыбыспен сәйкестендіру білігін бағалау. « ң» дыбысы және әрпімен таныстырылады. «ң» дауыссыз екенін, оның сөздің ортасында, соңында келу үлгілері көрсетіледі. «Аң» сөзінен «ң» дыбысын бөліп алып, балаларға хормен, жеке айтқызылады. «ң»-ның артикуляциясы көрсетіледі. Әріптік таңбасы үйретіледі. Жаңғақ сөзіне дыбыстық талдау жасатылады. |
Оқулық https://www. Google.kz суреттер |
1. ң дыбысын дұрыс дыбыстайды, әрпін таниды. 2. Сөздегі орнын біледі, мысал келтіреді. 3. Сөзге дыбыстық талдау жасайды. |
1 1 1 |
|||
Қолдану 16-20 минут 21-30 минут |
1.2.6.1 (МК; Ұ) Мазмұндау. Өз көзқарасын білдіру. Мәтіннің жанрын анықтай алу. Сөздерге буындық-дыбыстық талдау жасау. Оқулықта берілген сөздерді буындап, тұтастай оқу, мағынаны тану және сөйлем құрастыру білігі бағаланады. аң оң тың алаң оңаша шаң тоң шың сыңар қоңырау таң мың саңырауқұлақ «Орманда» мәтіні бойынша сюжетті суреттің көмегімен мәтінді мазмұндату жұмысы жүзеге асырылады. Орманда Таң атты. Таңатар орман алаңқайына келді. Орман іші тыныш. Ол оңаша отыр. Кенет тоқылдақтың тоқ, тоқ, тоқ деген үні естілді. Анадайда еліктер ағараңдайды. Тиін ағаш қуысына тығылды. Таңатар мұндай тамашаға таңдана қарады. |
Оқулық Оқулық-тағы сурет, мәтін |
1. Сөздерді буындап, тұтас оқиды. 2. Сөздердің мағынасын түсіндіреді. 3. Сөздерді қатыстырып, сөйлем құрастырады. 1. Мәтінді оқиды. 2. Мазмұнын сюжетті суретті пайдаланып, баяндайды. |
1 1 1 1 1 |
|||
Талдау 31-35 минут Сергіту сәті 36 минут |
1.2.6.1 (МК; Ұ) Мазмұндау. Өз көзқарасын білдіру. Мәтіннің жанрын анықтай алу. Сөздерге буындық-дыбыстық талдау жасау. «Орманда» мәтініндегі «ң» дыбысы кездесетін сөздерге буындық-дыбыстық талдау жасатылады. Таң, Таңатар, алаңқайына, оңаша, тоқылдақтың, таңдана. Бір, екі, үш, Бойға жинап күш. Қолға қалам алайық, Әдемі етіп жазайық. |
Оқулық Дәптер Сергіту сәтіне арналған жинақ |
1 Мәтіннің жанрын анықтайды. 2. Мәтіннен ң дыбысы кездесетін сөздерді дұрыс тауып, көшіреді. 3. Буындық-дыбыстық талдау жасайды. |
1 1 1 |
|||
|
Ой толғаныс |
|
|||||
Жинақтау 37-42 минут |
1.3.8.1 (МК; Ө; Қ) Бас әріптер мен кіші әріптерді бір-бірімен дұрыс байланыстыру және оларды гигиеналық талаптарға сай жазу білігін бағалау. Оқушылардың ң әрпі мен ол кездесетін сөздерді қа-тесіз, әрі көркем жазуы қадағаланады. Оқушылардың әріптерді жазу дағдыларын қалыптастыруда басты-рып жазу әдісі мен генетикалық әдіс тиімді қолданылады. |
Дәптер- мен жұмыс |
1. Әріп элементін дұрыс салады. 2. Сауатты, көркем жазады. |
1 1 |
|||
Сабақтың соңы Бағалау 43-45 минут |
Кері байланыс Оқушылардың «Бас бармақ» арқылы өзін-өзі, өзгелерді бағалауы және мұғалімнің бағалау парағы арқылы бағалауы жүргізіледі. |
Мадақтаулар Бағалау парағы |
|||||
Дифференциа-ция – оқушы-ларға көбірек қолдау көрсе-туді қалай жос-парлайсыз? Қа-білеті жоғары оқушыларға қандай тапсыр-малар қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? |
Пәнаралық байланыс. Денсау-лық және қауіпсіздік техникасының
сақталуы. АКТ. |
|||||
Қолдау көрсе-ту. Қабілеті жоғары оқу-шылар айтыл-ған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұ-рыс қайталай алады. |
Оқушылар өздері жасаған бет-бейнелеріне қарап бір-біріне көңіл- күйлерін айтады. (қуанышты, көңілді, көңілсіз, ашулы) |
Өнер, ана тілі сабағы Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |