Сабақ
|
Мектеп
|
Күні:
|
Оқытушының аты-жөні: .
|
Сынып:
|
Қатысқан оқушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Орманға саяхат.
ң дыбысы мен әрпі.
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
(оқу бағдарламасына сілтеме)
|
1.1.2.1 Мұғалімнің көмегімен мәтінде кім (не)
туралы айтылғанын анықтау
1.2.1.2 Оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі
кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу)
қолдану
1.2.6.1 Мұғалімнің көмегімен әңгімелеу мәтінін
ерекшелігіне қарай (мәтін жанрын (өлең, әңгіме, ертегі) стилін
(көркем және бейкөркем) ажырату
1.3.11.1 Сөйлемді бас әріппен бастап жазып,
сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қою
|
Сабақтың мақсаты:
|
Барлық оқушы білуге тиісті:
Мұғалімнің көмегімен мәтінде кім (не) туралы
айтылғанын анықтайды. Оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін
сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) қолданады. Сөйлемді бас әріппен
бастап жазып, сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін
қояды.
Оқушылардың көпшілігі білуге
тиісті: Мұғалімнің көмегімен әңгімелеу мәтінін
ерекшелігіне қарай (мәтін жанрын (өлең, әңгіме, ертегі) стилін
(көркем және бейкөркем) ажыратады. Мәнерлеп оқи бастайды, түсінігін өз сөзімен баяндайды.
Кейбір оқушылар білуге
тиісті: Мәтінді өз сөзімен толықтырады, бейнелі сөздерді
қолданады.
|
Тілдік мақсат
|
Ішінде ң дыбысы бар сөздерді қолданады, мағынасын
түсінеді.
|
Құндылықтар-ды дарыту
|
Сүйіспеншілік. Оқушыларды бір-біріне деген құрмет
көрсетуіне, ынтымақтасып жұмыс жасай алуына
тәрбиелеу.
|
Пәнаралық байланыстар
|
Жаратылыстану сабағы
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Таныстырылым.
|
Бастапқы білім
|
Оқушылардың дыбыс, буын, сөз, сөйлем туралы
алғашқы ұғымдары мен түсініктері бар; сызба-үлгілерді қолдана
отырып, сөзге дыбыстық талдау жасай алады; дауысты және дауыссыз
дыбыстарды ажырата алады; сөздерді буынға бөлу дағдылары
қалыптасқан; өтілген дыбыстар мен әріптерді оқу және жазу машықтары
бар.
|
Жоспар
|
Жоспарлан-ған уақыт
|
Жоспарланған
жаттығулар
|
Ресурс-тар
|
Дескрип-тор
|
Ұ
|
Сабақтың басы
1-2
минут
|
Ынтымақтастық атмосферасын
қалыптастыру
Ширату:
Күн
жарығын алақанға саламын.
Жүрегіме басып ұстай қаламын.
Ізгі әрі нәзік, жарық,
мейірімді,
Болып кетер сонда дереу
жан-жағым.
Топтарға
бөлу
|
Жай
музыка
Тақпақ
|
|
|
|
Қызығушылықты
ояту
|
|
Білу
3-8
минут
|
1.1.9.2 (МК; Ө; Қ) Дыбыстардың мағына ажырату-шылық қызметін
түсіну, буынға бөлу білігін
бағалау.
Ішінде ң және н дыбысы бар сөздер айтқызылады.
Осы сөздермен сөйлем ойлатылып, дәптерге
жазғызылады.
|
Оқулық
|
1.
Дыбыстар-дың мағынаға әсерін түсіндіреді.
2.
Сөйлем құрастырады.
3. Сауатты, көркем жазады.
|
1
1
1
|
|
Мағынаны
ажырату
|
|
Ортасы
Түсіну
9-14 минут
15-18 минут
|
1.2.1.2 (МК; Ө; Қ) Оқу
түрлерін қолдану білігін бағалау.
Оқулықта берілген «Қоңырау» өлеңі буындап,
тұтастай оқытылады.
Қоңырау
Дың-дың – қоңыраумын.
Дың
– дың – соғыламын.
Дың
– дың – қағыламын.
1.2.6.1 (МК; Ө; Т; Қ) Мәтіннің түрлері мен жанрын, стилін
анықтау.
Оқулықта берілген құмырсқа туралы ертегі
оқылады.
|
Оқулық
Өлең
Оқулық
http://www.
Balalaralemi.kz
Ертегі-лер
|
1.
Мәнерлеп оқиды.
2.
Жатқа мәнерлеп оқиды.
1.
Ертегіні мәнерлеп оқиды (кейбірі).
2.
Жанрын анықтайды.
3.
Ертегінің ерекшелікте-рін айтады.
|
1
1
1
1
1
|
Қолдану
19-29 минут
|
1.2.6.1 (МК; Ө; Т; Қ) Ертегінің мазмұнын сурет бойынша айту білігін
бағалау
Оқушыларға ертегіні сурет бойынша жалғастырып,
«Құмырсқаның достары шын достар ма?», «Адал дос қандай болады?»
деген сұрақтарға жауап іздетіледі.
Тыңдалған мәтін мазмұнын сурет бойынша мазмұнын
айта алу білігі бағаланады.
|
Оқулық
Суреттер
|
1.
Ертегіні жалғастыра-ды.
2.
Сұрақтарға жауап береді.
3. Суретті пайдаланып, ертегінің мазмұнын
баяндайды.
|
1
1
1
|
Талдау
30-36 минут
Сергіту сәті
37
минут
|
1.1.9.2 (МК; Ө; Қ) Сөздерге буындық-дыбыстық талдау
жасау.
Сөйлемдерді тақтаға және дәптерге жазғызылып,
буындық-дыбыстық талдау жасалады.
Құмырсқа илеуінен кетеді. Ол сол маңдағы
аралармен достасады. Ол дән тауып алады. Дос арасын шақырады. Ол
келмейді.
Бір, екі, үш,
Бойға жинап күш.
Қолға қалам алайық,
Әдемі етіп жазайық.
Сөздік диктант
Қоңыр, аң, қауын,еңбек, інжу,қоңырау,
керуен, тоң, шаңғы,ұнатады.
ң әрпі бар сөздердің астын
сыз
|
Оқулық
Дәптер
Сергіту сәтіне арналған жинақ
|
1.
Сөйлем-дерді қатесіз жазады.
2.
Сөздерді буынға дұрыс бөледі.
3.
Дыбыстық талдау жасайды.
|
1
1
1
|
|
Ой толғаныс
|
|
Жинақтау
38-42 минут
|
1.3.11.1 (МК; Ө; Қ) Сөйлемді бас әріптен бастап жазып, сөйлем соңына
тиісті тыныс белгісін қою білігін бағалау.
Сөйлемді бас әріптен бастап жазып, сөйлем соңына
тиісті тыныс белгілерін қою. Оқушылардың әріптер мен олар
кездесетін сөздерді қатесіз, әрі көркем жазуы
қадағаланады.
|
Дәптер-
мен
жұмыс
|
1.
Сөйлемді бас әріптен бастап жазып, соңына тиісті тыныс белгісін
қояды.
2. Сауатты, көркем жазады.
|
1
1
|
Сабақтың соңы
Бағалау
43-45 минут
|
Кері байланыс
Оқушылардың «Бас бармақ» арқылы өзін-өзі,
өзгелерді бағалауы және мұғалімнің бағалау парағы арқылы бағалауы
жүргізіледі.
|
Мадақтаулар
Бағалау парағы
|
Дифференциа-ция – оқушы-ларға көбірек қолдау
көрсе-туді қалай жос-парлайсыз? Қа-білеті жоғары оқушыларға қандай
тапсыр-малар қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін
тексеру жоспарыңыз?
|
Пәнаралық байланыс. Денсау-лық және қауіпсіздік техникасының
сақталуы. АКТ.
Құндылықтармен байланыс (тәрбие)
|
Қолдау көрсе-ту. Қабілеті жоғары
оқу-шылар айтыл-ған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін
дұ-рыс қайталай алады.
|
Оқушылар өздері жасаған бет-бейнелеріне қарап
бір-біріне көңіл- күйлерін айтады. (қуанышты, көңілді, көңілсіз,
ашулы)
|
Өнер, ана тілі сабағы
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне
тәрбиелеу.
|