Өркениет: ерекшеліктері мен
дамуы
Орталық Азиядағы өркениеттер: әртүрлілігі
және мәдени ұқсастықтары
|
Мектеп: Қарабұлақ орта
мектебі
|
Уақыты:
|
Мұғалімнің аты - жөні:
Алимов Абикей Женисович
|
Сынып:
10
|
Қатысқан оқушылар
саны:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақ
тақырыбы
|
Орта Азиядағы дәстүрлі өркениеттерді зерттеу тарихы (1-
сабақ)
|
Осы сабақ арқылы жүзеге
асырылатын оқу мақсаттары
|
Бірқатар
деректерден дәлелді ой-пікір түйіп, қорытынды
жасау
Меңгерілген материал бойынша
дәйекті қорытынды жасау
|
Сабақтың мақсаты
|
10.1.1.2 - Әлемдік өркениеттегі Орталық Азияның рөлі туралы
ғалымдардың пікірін зерттеу
|
Жетістік
критерийлері
|
- Орталық Азиядағы өркениеттер
туралы зерттеген ғалымдарды атайды, ұстанымдарын сипаттай
алады;
- Орталық
Азиядағы өркениеттер туралы ғалымдардың зерттеулеріндегі
ұқсастықтар мен айырмашылықтарды сипаттай алады;
|
Тілдік мақсаттар
|
Топтық жұмыстың нәтижесін
ауызша қорғау
(тыңдалым,
айтылым)
|
Құндылықтарды
дарыту
|
- мұғалім мен оқушының
ынтымақтастығы
- жалпы азаматтық
құндықтар мен терең көзқарастарды
сіңіру
- азаматтық
жауапкершілік
-сабақ барысында «Trust»
(сенім), «Traditions» (дәстүр), «Transparency» (ашықтық) және
«Tolerance» (төзімділік) қағидаларын ұстануға
үйрену
|
Пәнаралық байланыстар
|
Дүние жүзі тарихы пәні және
география , экономика пәндерімен байланысты
|
Алдыңғы меңгерілген білім
|
Аймақтың тарихи және
географиялық ерекшеліктерін сипаттау үшін «Орталық Азия» түсінігін
қолдана алады
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың
қезеңдері
|
Сабақта орындалатын іс -
әрекеттер
|
Оқыту ресурстары
|
Сабақтың
басы
2 мин
3 мин
|
Тақырыпқа шығу мақсатында
«Өркениет», «Зерттеу» тақырыптарына қатысты суреттер көрсетіледі.
Осы арқылы оқушыларға сұрақ қойылады?
Сабақтың тақырыбы қалай
аталуы мүмкін?
(Ж/Т) «Ойлан. Талқыла. Бөліс»
стратегиясын қолдана отырып, Т. Қазақстан
Республикасының
Президенті Н.Назарбаев 2005
жылғы Қазақстан халқына жолдауында “Орталық Азия
елдері Одағын” құруды ұсынғандығы туралы сөздері
көрсетіледі.
|
|
Сабақтың
ортасы
20 мин
12
мин.
|
Зерттеу мен
Интерпретация
Т. Оқушыларға Орталық Азиядағы
өркениеттерді зерттеуге байланысты мәтіндер
таратылады.Орталық Азиядағы
өркениеттер туралы зерттеген ғалымдар мен олардың зерттеулеріндегі
басты ұстанымдарды анықтап, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын
анықтауға тапсырма беріледі:
|
Орталық Азиядағы өркениеттер
туралы зерттеген ғалымдар
|
Зерттеулеріндегі басты
ұстанымдарды
|
Зерттеулеріндегі басты
ұқсастықтары мен айырмашылықтары
|
1
|
|
|
|
2
|
|
|
3
|
|
|
4
|
|
|
5
|
|
|
6
|
|
|
Бағалау
критериилері:
- Орталық Азиядағы
өркениеттер туралы зерттеген 5 ғалымды атай алады
-Зерттеуші ғалымдардың Орталық
Азиядағы өркениеттерге байланысты басты ұстанымдарын сипаттай
алады
-Орталық Азиядағы
өркениеттерге байланысты 2 басты ұқсастықты сипаттай алады
алады
--Орталық Азиядағы
өркениеттерге байланысты 2 басты ұқсастықты анықтай
алады
Ж. Төмендегі берілген
белгілердің қайсысы Орталық Азия өркениетіне қайсысы тек
Көшпенділер өркениетіне тән екендігін
анықтаңыздар: а) мәдени негізіне рулық-тайпалық одақ
жатады; ә) түркі тілінде сөйлеген тайпалар “түркі”
этнонимі пайда болғаннан талай ғасырлар бұрын
қалыптасқан; б) мұсылман дінін біртіндеп өз еркімен
қабылдаған және бұл үрдіс Шыңғыс хан империясы тұсында
баяулағанымен, түбінде табысты
аяқталған; в) орта ғасырлардың соңынан бастап түркі
тайпалары моңғолдық этн. элементтерді өзіне сіңіре
бастады; г) 15 ғ-да Орталық Азияда қазақ деп бұрынғы
мемлекетінен бөлінген адамдарды
айтты
Орталық Азия өркениетіне тән
белгілер
|
Көшпенділер өркениетіне тән
белгілер
|
|
|
|
1.Уахит ШӘЛЕКЕНОВ, Арийлер. Олар кімдер?
Ана тілі газеті,6 - сәуір, 2011 ж
2.http://www.dalanews.kz/9583 Еренғайып ОМАРОВ,
Қазақ
өркениеті
3.ДИАЛОГ
ЦИВИЛИЗАЦИЙ НА ШЕЛКОВОМ ПУТИ | Мысль ...
mysl.kazgazeta.kz/?p=7371
4.Культурно-цивилизационный аспект развития государств
...
nblib.library.kz/elib/library.kz/jurnal/o_2009_5/85-90.pdf
|
Сабақтың
соңы
3 мин
|
Сабақ соңында оқушылар
рефлексия жүргізеді:
- Не есіңізде
қалды?
- Не таң
қалдырды?
-Не ерекше әсер
етті?
Оқушылар өздерінің жұмысын
өзін-өзі бағалау парағында толтырады.
|
|
Қосымша
ақпарат
|
Дифференциациялап оқыту –
Оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті
жоғары оқушыларғақандайміндеттер қоюды
жоспарлайсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың
білімін қалай тексересіз?
|
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік ережелері
АКТ-ны
қолдану
Құндылықтарменбайланыс
(тәрбие
элементі)
|
|
|
|
Рефлексия
Сабақ мақсаты/оқу мақсаты қаншалықты жүзеге асты? Бүгін
оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Дифференциациялап
оқыту өз мәнінде жүзеге асты ма? Өз уақытымды ұтымды пайдалана
алдым ба? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және
неліктен?
|
Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия
жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақ бағанда
келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Қорытынды
бағалау
Қорытынды
бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсені
атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге
қатысты)
1:
2:
Қандай екі нәрсе немесе
тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға
және үйренуге қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында
барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы келесі сабағыма қажет
болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?
|