Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.1Е | Мектеп: Атасу ЖОББМ |
Күн: 26.10.2017ж | Мұғалімнің аты-жөні: Амзина Құралай Иманғазықызы |
Сынып: 7 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы | Өсімдіктерде макроэлементтер жетіспеушілігі. Органикалық және минералды тыңайтқыштар (азотты, калий мен фосфорлы). |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | Оқушылар: - макроэлементтердің рөлін сипаттау- өсімдіктердің минералды қоректенудің маңызын танып білу |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылыр: макро- және микроэлементтерді ажырату;Оқушылардың басым бөлігі: тірі ағзаларда макро- және микроэлементтердің пайдалану мысалдарын келтіру; Кейбір оқушылар: өсімдіктердің минералды қоректенудің маңызын түсіну. |
Бағалау критерийлері | Оқушылар:- макро- және микроэлементтерді ажыратады;- ағзадағы микро- и макроэлементтердің санды мөлшерін біледі;- тірі ағзаларда макро- және микроэлементтердің пайдалану мысалдарын келтіреді;- өсімдіктердің өсуі мен даму үшін қажетті микро- и макроэлементтерді біледі |
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар:макро- және микроэлементтерді ажыратып сипаттайды; тірі ағзаларда макро- және микроэлементтердің пайдалану мысалдарын келтіреді; өсімдіктердің минералды қоректенудің маңызын сипаттайды (жазылым және сөйлем дағдалары).
Пәнге қатысты лексика мен терминология: микроэлементтер,макроэлементтер, минералды заттар, минералды қоректену.
Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы:Өсімдікте кальций жетіспеу белгілеріне жатады ...Фосфор жітіспеушілігі ... тұғызады.Өсімдіктерге азот ... үшін қажетті болады. |
Құндылықтарға баулу | Патриоттық сезімді дамыту. Оқушылардың танымдық қабілеттерін дамыту, ой-өрісін кеңейту, есте сақтау дағдысын қалыптастыру. Өзіне және бір-біріне деген құрметті, жұптық, топтық жұмыста ынтымақтастықты қалыптастыру. |
Пәнаралық байланыстар | Химия – судың маңызы, органикалық және бейорганикалық заттарды еріткіш |
АКТ қолдану дағдылары | Интербелсенді тақта |
Алдыңғы білім
| Құрамында нәруыз,көмірсу,май мөлшері көп азық-түлік тізімін жасаңдар:Нәруыздар-Көмірсулар-Майлар- |
Сабақ жоспары |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы
| Ұйымдастыру кезеңі. Сынып оқушыларымен амандасу, танысу, сәттілік тілеу
Сыныпты химиялық элементтер арқылы топка бөлу: азот, фосфор, калий,кальций.Үй тапсырмасын сұрау: Құрамында нәруыз,көмірсу,май мөлшері көп азық-түлік тізімін жасаңдар:Нәруыздар-Көмірсулар-Майлар-
|
Презента-ция |
| «Ой қозғау» әдісі Оқушыларға екі бөлме өсімдігін көрсетімін. Біреуі минералды заттары жеткілікті жақсы дамыған өсімдік, екіншісі минералды заттары жеткіліксіз болған өсімдіктер бейнеленген. Өз ойларын ортаға салу арқылы сабағымыздың тақырыбы ман мақсатын ашамыз. |
|
Сабақтың ортасы
Білі мен түсіну
Қолдану
Талдау
Бағалау
| Оқушыларға азот, калий және фосфор,кальций элементтердің химиялық атаулары жазылған карточкаларды таңдауды ұсыныңыз. Оқушылар минералды тыңайтқыштарды зерттейді және өсімдіктерге модель жасайды:1 топ: «Өсімдіктер үшін минералды тыңайтқыштардың құрамындағы азоттың маңызы»2 топ: «Өсімдіктер үшін минералды тыңайтқыштардың құрамындағы калийдің маңызы»3 топ: «Өсімдіктер үшін минералды тыңайтқыштардың құрамындағы фосфордың маңызы»4 топ: «Өсімдіктер үшін минералды тыңайтқыштардың құрамындағы кальцийдың маңызы»Постерға қойылатын міндетті талаптар:
1.Минералды тыңайтқыш өсімдік қай мүшесіне ықпалын тигізетінін анықтаңдар
2. Минералды тыңайтқыш жетіспеушілігінің белгілерін атаңдар
3. Минералды тыңайтқыш жетіспеушіліктің жою жолдарын ұсыныңдар
Жұмысты орындау барысында мұғалім оқушылардың жұмысына бақылау жүргізеді.Топтардың жұмыстарын қорғау.Бағалау критерийлері:1. Мәліметті түсінікті және логикалық түрде баяндау.2. Берілген критерийлерге сәйкес келу.3. Жұмысты эстетикалық түрінде жасау.Дескриптор: 1. Мәліметті түсінікті және логикалық түрде баяндады.2. Берілген критерийлерге сәйкес келді.3. Жұмысты эстетикалық түрінде жасады.
Бағалауды стикерлер «Жұлдыздар жарқырайды» арқылы бағалайды
Тапсырма: «Достық сағаты» арқылы оганикалық және минералды тыңайтқыштарды жіктейді.
Бағалау критериі: Тыңайтқыштарды ажыратып, түрлерін жіктей алады.Дескриптор: Тыңайтқыштарды ажыратады, түрлерін жіктейді.
| Таратпа материал
Таратпа материал
. |
Сабақтың соңы
| Рефлексия: ҮЙРЕНДІМЖАҢА БІР НӘРСЕ БІЛДІМТАҢ ҚАЛДЫМ
Үйге тапсырма: Басқада макроэлементтердің маңыздылығы туралы мағлұмат жазып келу.Бағалау: бағалау парақшасын жинау арқылы
|
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
Барлық оқушылар: микро- және макроэлементерді атайды.Оқушылардың көбі: минералды құрамындағы микро- және макроэлементердің жетіспеу белгілерін сипаттайды.Кейбір оқушылар: барлық элементтердің жетіспеу белгілерін салыстырып сипаттайды. | Топтық және жұптық жұмыс барысында бағалау.
| Биология кабинетінде жұмыс ережелерін сақтау. Оқушылардың дұрыс отыруын қадағалау. |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы солжақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?1:2:Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады(оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?1: 2:Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?
|