Қысқа мерзімді жоспар
|
Пәні: Жаратылыстану Ортақ тақырып: Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Жанды табиғат. Күні: Сынып: 4 |
Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Өсімдіктің қандай даму кезеңдері болады? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты |
4.2.1.2 өсімдіктің тіршілік циклін сипаттау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: өсімдіктің тіршілік циклін сипаттайды Көптеген оқушылар: өсімдіктің тіршілік циклін құрастырады Кейбір оқушылар: өсімдіктің тіршілік циклін модельдейді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
өсімдіктің тіршілік циклін сипаттайды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар: |
Оқушылар орындай алады: өсімдіктің тіршілік циклін сипаттайды, құрастырады.
Пәнге тән лексика мен терминология: тұқымның өнуі, тіршілік циклі, өскін
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы құндылығын дарыта отырып, оқушылардың бойында табиғатты қорғау, егін шаруашылығына баулуды дамытамыз. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән аралық байланыс |
Биология, математика |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Бейне-жазба, Plickers |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Өсімдіктердің негізгі бөліктерін ажыратады. Өсімдіктің негізгі бөліктерінің қызметін сипаттайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың Жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
Ынтымақтастық атмосферасы. «Жартысын тап» ойыны. Қима қағаздағы өсімдіктерді екіге бөліп, бір бөлігін орындыққа жапсырып, екінші бөлігін оқушы тауып, қосып, сол орынға отырады. Қима қағаздарда берілген сөздер арқылы оқушыларға бүгінгі сабаққа тілек білдіріледі. «Мюссенберг» әдісі авопдлыоегыпшщгпглрөсімдіктіңолыаовгекщушгщшгкогщқандаййшеогншгпрфлдотжддамуокынцоезщоырдполпещкезеңдерілаелнщшорлоптболадылещнеышгфрущпрфщ?шкоещукгпшер «Серпілген сауал» әдісі -Өсімдіктің құрылысын еске түсір -Цикл сөзін қалай түсінесің? -Өсімдіктің дамуы үшін не қажет? Оқушылар тақырыпты тауып, мақсатын ашады. |
Қима өсімдіктер Сенім, жеңілдік, қуаныш, заманауилық, энергия, құлшыныс, белсенділік, жігерлік, табандылық, мақсаткерлік.
4 қима қағаз |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
(Ж)1-тапсырма «Венн диаграммасы» әдісі Берілген үлгелерді салыстырып, нәтижесін Венн диаграммасымен көрсет. Дескриптор:
Саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» әдісі қолданылады.
Бағалау. Өскін – оқушылар үлгілерді салыстырып, ерекшеліктері мен ұқсастықтарын анықтауда қиналса Жапырақ – оқушылар үлгілерді салыстырып, айырмашылықтарын анықтап, ұқсастықтарын анықтауда қате жіберсе Гүл – оқушылар үлгілерді салытырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтаса «Дереккөз» әдісі. Өскін және тұқымның өнуіне байланысты бейне-жазбаны тамашалау, талдау Сергіту сәті. Жел улейді у-у Құйын келіп билейді зу-зу Қатты-қатты жел соқты, Жапырақтар қол соқты. (Т) 2-тапсырма «Домино» әдісі. Өсімдіктің даму кезеңдерін құрастыр. (2 топқа сөздер, 2 топқа суреттер беріледі). Дескриптор:
Саралаудың Тапсырма әдісі қолданылады.
Бағалау. Мандарин – сөздер/суреттерді өсімдіктің даму кезеңі бойынша орналастыруда қателіктер жібереді Лимон – сөздер/суреттерді өсімдіктің даму кезеңі бойынша орналастыруда бір қате жібереді. Грейпфрут – сөздер/суреттерді өсімдіктің даму кезеңін дұрыс орналастырады.
(Т) 3-тапсырма. Модельдеу Берілген заттарды қолдана отырып, өсімдіктің даму циклін модельде.
Дескриптор: - қысқа жіпті пайдаланып өскінді модельдейді -ұзын, шашақ жіпті пайдаланып тамырды модельдейді - спажка, қоңыр не жасыл түсті қатты қағазды пайдалана отырып, сабақ пен жапырақты модельдейді - қызыл, сары қатты қағазды пайдаланып жемісті қиып, модельдейді - өсімдіктің даму кезеңдерін бағдар арқылы көрсетеді. - «Үш жақты күнделік» әдісі арқылы модельді кестеге түсіреді Саралаудың «Қорытынды әдісі» қолданылады. Бағалау.
|
Карточкада Эйлер-Венн диаграммасы. Үлгі: екі түрлі тұқым
қ
Жіп, үрмебұршақ, спажка, қоңыр, жасыл, қызыл, сары қатты қағаз, желім, қайшы.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Қорытынды: Plickers әдісі арқылы сұрақтар қойылып, жауаптар қорытындыланады. 1. Өсімдіктің тіршілігі неден басталады? А. Тұқымның өсуінен В. Тұқымның өнуінен С. Тұқымның ісінуінен Д. Тұқымның қорек алуынан
2. Сабақтың бойында шыққан алғашқы бір-екі жапырақ қалай аталады? А. бұршақ В. сабақ С. жапырақ Д. өскін
3. Өсімдіктің тұқымнан өсіп, қайтадан тұқым түзу үдерісі А. Тіршілік циклі В. Тіршілік көзі С. Даму ерекшелігі Д. Өсімдіктің гүлдеуі
4. Өсімдіктің даму кезеңдері А. Тұқым, сабақ, тамыр , жапырақ, гүл мен жеміс В. Тұқым, тамыр, сабақ, жапырақ, гүл мен жеміс С. Тұқым, тамыр, сабақ, гүл мен жеміс, жапырақ Д. Тұқым, гүл мен жеміс, тамыр, сабақ, жапырақ
Кері байланыс: Алма. Оқушыларға алма таратылып беріледі.
Рефлексия. Рефлексиялық нысана.
|
Plickers әдісі, карточкалар Оқушыларға алма таратып беру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау- оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырасыз? |
Бағалау - оқушылардың материалдың меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Қысқа мерзімді
жоспар Пәні:
Жаратылыстану Ортақ
тақырып: Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі: Жанды табиғат. Күні: Сынып:
4 Мектеп: Мұғалімнің
аты-жөні: Қатысқандар
саны: Қатыспағандар
саны: Сабақ
тақырыбы: Өсімдіктің қандай даму
кезеңдері болады?
Оқу
мақсаты 4.2.1.2 өсімдіктің тіршілік
циклін сипаттау. Сабақ
мақсаттары Барлық
оқушылар: өсімдіктің тіршілік циклін
сипаттайды Көптеген
оқушылар: өсімдіктің тіршілік циклін
құрастырады Кейбір
оқушылар: өсімдіктің тіршілік циклін
модельдейді Бағалау
критерийлері өсімдіктің тіршілік циклін
сипаттайды Тілдік
мақсаттар: Оқушылар орындай
алады: өсімдіктің тіршілік циклін
сипаттайды, құрастырады.
Пәнге тән лексика мен
терминология: тұқымның өнуі, тіршілік циклі,
өскін
Диалог пен жазу үшін
пайдалы сөздер мен тіркестер: Өсімдіктің тіршілігі неден
басталады? Өсімдік қалай
дамиды? Даму кезеңдерін
ата. Тіршілік циклі қандай
үдеріс? Құндылықтарды
дарыту Жалпыға бірдей еңбек қоғамы
құндылығын дарыта отырып, оқушылардың бойында табиғатты қорғау,
егін шаруашылығына баулуды дамытамыз. Пән аралық
байланыс Биология,
математика АКТ қолдану
дағдылары Бейне-жазба, Plickers Бастапқы
білім Өсімдіктердің негізгі
бөліктерін ажыратады. Өсімдіктің негізгі бөліктерінің қызметін
сипаттайды. Сабақ
барысы Сабақтың Жоспарланған кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет Ресурстар Сабақтың
басы
Ынтымақтастық
атмосферасы. «Жартысын тап»
ойыны. Қима қағаздағы өсімдіктерді
екіге бөліп, бір бөлігін орындыққа жапсырып, екінші бөлігін оқушы
тауып, қосып, сол орынға отырады. Қима қағаздарда берілген сөздер
арқылы оқушыларға бүгінгі сабаққа тілек
білдіріледі.
«Мюссенберг»
әдісі
авопдлыоегыпшщгпглрөсімдіктіңолыаовгекщушгщшгкогщқандаййшеогншгпрфлдотжддамуокынцоезщоырдполпещкезеңдерілаелнщшорлоптболадылещнеышгфрущпрфщ?шкоещукгпшер
«Серпілген сауал»
әдісі
-Өсімдіктің құрылысын еске
түсір
-Цикл сөзін қалай
түсінесің?
-Өсімдіктің дамуы үшін не
қажет? Оқушылар тақырыпты тауып,
мақсатын ашады. Қима
өсімдіктер Сенім, жеңілдік, қуаныш,
заманауилық, энергия, құлшыныс, белсенділік, жігерлік, табандылық,
мақсаткерлік.
4 қима
қағаз
(Ж)1-тапсырма
«Венн диаграммасы»
әдісі
Берілген үлгелерді салыстырып,
нәтижесін Венн диаграммасымен көрсет.
Дескриптор:
Белгілерлі салыстырады, Венн
диаграммасына ерекшеліктерін енгізеді
Венн диаграммасына
ұқсастықтарын енгізеді
Саралаудың «Диалог және қолдау
көрсету» әдісі қолданылады.
Тұқымды ылғалдандырған соң 4
күннен кейін қандай өзгеріс байқадыңдар?
7 күннен кейін
ше?
Осы үдерісті бір сөзбен қалай
атауға болады?
Бағалау.
Өскін – оқушылар үлгілерді
салыстырып, ерекшеліктері мен ұқсастықтарын анықтауда
қиналса
Жапырақ – оқушылар үлгілерді
салыстырып, айырмашылықтарын анықтап, ұқсастықтарын анықтауда қате
жіберсе
Гүл – оқушылар үлгілерді
салытырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын
анықтаса
«Дереккөз» әдісі. Өскін және
тұқымның өнуіне байланысты бейне-жазбаны тамашалау,
талдау
Сергіту
сәті.
Жел улейді
у-у
Құйын келіп билейді
зу-зу
Қатты-қатты жел
соқты,
Жапырақтар қол
соқты.
(Т)
2-тапсырма
«Домино»
әдісі.
Өсімдіктің даму кезеңдерін
құрастыр.
(2 топқа сөздер, 2 топқа
суреттер беріледі).
Дескриптор:
Сөздерді өсімдіктің даму
кезеңі бойынша қояды
Суреттерді өсімдіктің даму
кезеңі бойынша орналастырады Саралаудың Тапсырма әдісі
қолданылады.
Бағалау. Мандарин – сөздер/суреттерді
өсімдіктің даму кезеңі бойынша орналастыруда қателіктер
жібереді Лимон – сөздер/суреттерді
өсімдіктің даму кезеңі бойынша орналастыруда бір қате
жібереді. Грейпфрут – сөздер/суреттерді
өсімдіктің даму кезеңін дұрыс
орналастырады.
(Т) 3-тапсырма.
Модельдеу Берілген заттарды қолдана
отырып, өсімдіктің даму циклін модельде.
Дескриптор: - қысқа жіпті пайдаланып
өскінді модельдейді -ұзын, шашақ жіпті пайдаланып
тамырды модельдейді - спажка, қоңыр не жасыл түсті
қатты қағазды пайдалана отырып, сабақ пен жапырақты
модельдейді - қызыл, сары қатты қағазды
пайдаланып жемісті қиып, модельдейді - өсімдіктің даму кезеңдерін
бағдар арқылы көрсетеді. - «Үш жақты күнделік» әдісі
арқылы модельді кестеге түсіреді Саралаудың «Қорытынды әдісі»
қолданылады.
Бағалау.
Карточкада Эйлер-Венн
диаграммасы. Үлгі: екі түрлі
тұқым
қ
Жіп, үрмебұршақ, спажка,
қоңыр, жасыл, қызыл, сары қатты қағаз, желім,
қайшы. ресурс әрекет қорытынды жіп Өскін
жасау
1
–кезең т.с.с. Сабақтың
соңы Қорытынды: Plickers әдісі арқылы сұрақтар
қойылып, жауаптар қорытындыланады. 1. Өсімдіктің тіршілігі неден
басталады? А. Тұқымның
өсуінен В. Тұқымның
өнуінен С. Тұқымның
ісінуінен Д. Тұқымның қорек
алуынан
2. Сабақтың бойында шыққан
алғашқы бір-екі жапырақ қалай аталады? А.
бұршақ В.
сабақ С.
жапырақ Д.
өскін
3. Өсімдіктің тұқымнан өсіп,
қайтадан тұқым түзу үдерісі А. Тіршілік
циклі В. Тіршілік
көзі С. Даму
ерекшелігі Д. Өсімдіктің
гүлдеуі
4. Өсімдіктің даму
кезеңдері А. Тұқым, сабақ, тамыр ,
жапырақ, гүл мен жеміс В. Тұқым, тамыр, сабақ,
жапырақ, гүл мен жеміс С. Тұқым, тамыр, сабақ, гүл
мен жеміс, жапырақ Д. Тұқым, гүл мен жеміс,
тамыр, сабақ, жапырақ
Кері байланыс:
Алма. Оқушыларға алма таратылып
беріледі.
Рефлексия. Рефлексиялық
нысана.
Plickers әдісі,
карточкалар Оқушыларға алма таратып
беру Саралау- оқушыларға қалай
көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға
қандай міндет қоюды жоспарлап
отырасыз? Бағалау - оқушылардың
материалдың меңгеру деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз? Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы.
Сабақ бойынша
рефлексия Сабақ мақсаттары /оқу
мақсаттары дұрыс қойылған ба? | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||


има қағаздар: сөздер
(тұқым, тамыр, сабақ, жапырақ, жеміс) және
суреттер
















