«Қараөзек» жалпы орта мектебі коммуналдық
мемлекеттік мекемесінің бастауыш сынып мұғалімі Азиева
Толғанай
Сабақтың тақырыбы: Отаным менің, байтақ
өлкем
Сабақтың
мақсаты:
Білімділігі:Оқушыларға Отан деген ұғымды
түсіндіру, Қазақстанның табиғатын
Дамытушылығы: Оқушылардың тілін дамыту, сөз
қорын молайту, ой-өрісін кеңейту, шығармашылық қабілеттерін
жетілдіру, айналадағы дүниені тани біліп, өмірмен ұштастыра білуге
баулу.
Тәрбиелілігі: Табиғатты сүюге, өсімдіктерді
қорғауға, қоршаған ортаны таза ұстауға, еңбексүйгіштікке, өзгенің
еңбегін бағалай білуге, елжандылыққа тәрбиелеу.Отанына деген
сүйіспеншілігін арттыру.
Сабақтың
түрі: сұрақ-жауап, топтық жұмыс,
жекелей жұмыс,
Сабақ
типі: саяхат
сабақ.
Сабақтың
әдісі:түсіндіру, сұрақ-жауап,
әңгімелеу
Сабақтың
көрнекілігі: суреттер,карта, жүрдек поезд,
дидактикалық материалдар
Пәнаралық
байланыс: биология, бейнелеу, еңбекке
баулу
Сабақтың барысы:
1
.Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық дайындық
Кел, балалар
күлейік,
Көңілденіп жүрейік.
Балдырғанбыз демейік,
Білім сырын білейік.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:
(Оқушыларға парақтар алғызып, сұраққа жауап алу.)
-
Мектеп пен кәсіпорынның байланысы не үшін
керек?
-
Сен өзің қандай маман иесі болғың
келеді?
-
Біздің ауылда қандай шаруашылықпен
айналысады?
-
Өзің тұрған жерде қандай шағын шаруашылықтарды
білесің ?
ІІІ. Жаңа материалды түсіндіру
кезеңі:
1.Қазақстан жайында суретпен
жұмыс
«Жібек
жолы» жүрдек поезымен саяхатқа
шығамыз
«Жібек жолы» жүрдек поезы ізімен жүре отырып Отанымызды,байтақ өлкемізді
,елімізді аралап шығамыз.Кішігірім стансалар мен разъезде тоқтамай
,зулап өтеміз. Ірі елді мекендер мен қалаларға аялдап , тапсырманы
орындап отырамыз .
Қазақстанды көктей өткен Жібек жолы елде сауда мен мәдениеттің өсуіне ықпалын тигізеді.Ол
бірнеше тармаққа бөлінді.Жібек жолының бір тармағы Ферғана, Самарқанға, Иран, Ирак, Сирия елдері
мен Жерорта теңізіне шыққан.Орта Азияға, Сырдың төменгі ағысын
бойлай батыс Қазақстанға жеткен.Одан әрі Қара теңіздің солтүстік-
шығысын айналып , Еуропа жеріне қарай
өткен.
Негізгі керуен
жолдары Қазақстанның оңтүстігіндегі гүлденген қалаларды басып
өтті.Кейін ол қалалардың көбі құм астында қалды.
Алматы қаласы
Сәлім әкесі
Дүйсенбек екеуі поезбен Қазақстанның шығысындағы туысқандарына бара
жатыр.Сәлім Алматы мектептерінің бірінде 4-сыныпта оқиды.Мамыр
мерекелеріне орай берілген демалысты пайдаланып, әкесі екеуі поезда
отыр.
2.Оқулықпен
жұмыс
Өскемен
қаласы
3. Мәтінді оқыту 156 – 159 бет.
Павлодар
каласы
1. Қазақ жері қандай табиғат байлықтарына
бай?
2. Дүйсенбек неге
баласына тасбақа сатып алуға рұқсат етпеді?
Қостанай
қаласы
1.Қазақ елі үшін «Ұлы Жібек жолының» қандай маңызы
бар.
2.Өзіңнің байтақ өлкеңді қалай суреттер
едің?
Ақтөбе
қаласы
Картадан Қазақстан
мен «Жібек жолы» поезы жүріп өткен жолды, Каспий теңізін, Алтайды,
Батыс Сібір жазығын, Іле Алатауын , Алматыны тап.
Сергіту сәті
ІV. Жаңа материалды меңгергенін тексеру
кезеңі:
Ребуспен жұмыс Астана - Алматы
«Туған жер» деген сөзді қалай түсінесің? (Тақтамен
жұмыс)
VІ. Бекіту
кезеңі:
1. Қ. Аманжолов. «Туған жер» өлеңін жатқа айту.
2. «Туған ауылым» тақырыбына әңгіме жазу немесе өлең құрастыру.
3. Осы тақырыпқа сурет салу.
VІІ. Үйге тапсырма беру кезеңі:
1. 156-159 бетті оқу, мазмұнын
айту.
VІІІ. Бағалау