Қысқа мерзімді
жоспар
|
Пән:
Дүниетану.
Орта мерзімді
жоспар бөлімі:
Менің отбасым
және достарым
Күні:
Сынып:
1-сынып
|
Мектеп: №46 Абай
атындағы ж.о.м
Мұғалімнің
аты-жөні: Шамшетова Индира
Минажатдиновна
Қатысқандар саны:
25
Қатыспағандар саны:
0
|
Сабақ
тақырыбы
|
Отбасындағы
мерекелер.
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
1.1.6.1 Отбасылық
мерекелердің бірін сипаттау
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық
оқушылар: Отбасындағы мерекелерді
біледі.
Көптеген
оқушылар: Отбасындағы дәстүрлі
мерекені сипаттап береді, ерекше дәстүр екенін
түсінеді.
Кейбір
оқушылар: Отбасындағы мерекенің бірін
сипаттап айтып береді. Отбасылық мерекені қалай өткізу керектігін
жоспарлайды.
|
Бағалау
критерийлері
|
Отбасылық мерекелердің бірін
сипаттайды.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Мереке ,
оқиға
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Мәңгілік ел –
6.Тарихтың, мәдениет пен
тілдің біртұтастылығы.
Отбасындағы
мереке -ерекше дәстүр. Кішкентай қуанышты шағын
мерекеге айналдыруға болады. Бұндағы ең маңыздысы -
отбасы мүшелерінің бірге болып, бір-біріне қуаныш
сыйлауы.
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Музыка, сауат
ашу.
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
|
Бастапқы
білім
|
Отбасы мүшелерін оқушылар ең
жақын туыс адамдар екенін біледі. Әр отбасында отбасы мүшелерінің
жақсы қарым қатынаста болуының өте маңызды екенін
біледі.
|
Сабақтың
барысы
|
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
5 минут
|
Шаттық шеңберіне
тұрып,ынтымақтастық атмосферасын
қалыптастыру.
Өсеміз біз
күліп,ойнап,
Он саусақтың
саласындай.
Өсеміз біз
күліп,ойнап,
Бір атаның
баласындай!
–
Балалар,
бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын
сезініп үйренген қандай тамаша, қандай
қуаныш!
Алдыңғы білімді жаңа
сабақпен ұштастыру мақсатында «Сұрақтар шеңбері»» әдісі арқылы.
Отбасына байланысты сұрақтар қоя отырып жаңа сабақтың тақырыбын
ашып аламын.
ҚБ: «Ауызша
бағалау» әдісі арқылы мұғалімнің
бағалауы.
Бүгінгі біздің өтетін жаңа
тақырыбымыз «Отбасындағы мерекелер» деп аталады.Отбасындағы мереке
ерекше – дәстүр. Кішкентай қуанышты шағын мерекеге айналдыруға
болады. Мұндағы ең маңыздысы – отбасы мүшелері бірге болып бір –
біріне қуаныш сыйлайды.
|
Қима
қағаздар
Доп
|
Сабақтың
ортасы
|
1 -
тапсырма: (МК)ҰЖ.«Суреттер сөйлейді»
әдісі.
Оқулықтағы
суреттермен жұмыс. Суретке қара.Саған отбасындағы қандай мереке
ерекше ұнайды? Неге?
Дескриптор:
Отбасындағы мереке
дәстүр екенін біледі.
Отбасындағы
мерекенің маңызын түсінеді.
ҚБ: «Ауызша
мадақтау» әдісі арқылы мұғалімнің
бағалауы.
2-тапсырма.
ТЖ. «Сөйлеу арқылы ойлану»
әдісі.
Оқушылар топта суретте
бейнеленген мереке түрін анықтайды, өз пікірін білдіріп,
отбасындағы меркелердің қайсысы ерекше ұнайтыны туралы және қалай
тойлауға болатыны туралы сипаттап, әңгімелеп береді.
сөйлеу
Суретте қандай мереке
бейнеленген? Сенің отбасыңда бұл
мереке
қалай тойланады?
Әңгімеле.
•Сенің отбасыңда қандай
мерекелер болады?
•Саған отбасыңдағы қандай
мереке ерекше ұнайды?
|
Дескриптор
-
суретте бейнеленген мереке
түрін анықтайды;
-
- отбасында туған күн
мерекесін өткізу рәсімін
сипаттайды;
-
- отбасылық мерекелерді атайды
және әңгімелейді.
|
ҚБ: «От шашу»
әдісі арқылы топтар бірін-бірі
бағалайды.
Сен білесің бе
айдары бойынша дәстүрлі мерекелер туралы қосымша
мәлімет: «8 Наурыз халықаралық қыз
келіншектер күні», «Туған күн», «Наурыз мерекесі», «Тұсау кесер»,
«Бесік той» т.б. дәстүрлі мерекелер туралы мәлімет беріліп
кетеді.
3.Тапсырма.
«Орындап көр» Саралау әдісі Қорытынды. Жеке
жұмыс.
-
Отбасында атап
өтетін мерекені ойлап тап.
-
Оны қалай өткізуге
болады? Іс – әрекетіңді
жоспарла.
-
Мереке өткізуге
қажетті заттардың тізімен
жаса.
Дескриптор:
1 Отбасында
өтетін мерекені ойлап
табады
2 Өткізілетін мерекеге байланысты іс –
әрекетті жоспарлайды
3 Мерекеге қажетті заттардың
тізімін жасайды
ҚБ: «Жасырын
бағалау» әдісі арқылы
бағаланады.
«Бағдаршам» әдісі арқылы
топтар бірін бірі
бағалайды.
|
Оқулықпен
жұмыс
Оқулықтағы
суреттер
ҚБ тапсырмалар
жинағы
Суреттер
|
Сабақтың
соңы
|
Кері
байланыс:
Сабақтан алған
әсерлерін төмендегі түстер арқылы
көрсету:
Жасыл түс – сабақтан
жаңа идеялар байқадым.
Сары түс – жаңа
сабаққа көңілім толды.
Қызыл түс – бүгінгі
сабақ сезіміме ерекше әсер
етті.
|
|
Саралау
–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді
жоспарлайсыз?
Қабілеті жоғары
оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап
отырсыз?
|
Бағалау –
оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының
сақталуы
|
Саралаудың
«Тапсырма» тәсілі.
Тапсырмалар
оқушылардың қажеттілігін ескеріп
сараланған.
Барлық
оқушылар: Отбасындағы мерекелерді
біледі.
Көптеген
оқушылар: Отбасындағы дәстүрлі
мерекені сипаттап береді, ерекше дәстүр екенін
түсінеді.
Кейбір
оқушылар: Отбасындағы мерекенің бірін
сипаттап айтып береді. Отбасылық мерекені қалай өткізу керектігін
жоспарлайды.
|
Оқу мақсатыма
жеткендігімді бағалау критерийлеріне сәйкес жүзеге асырамын.Әрбір
оқушының өз оқуын жақсарта алатынын,сеніміннығайту үшін
төмендегідей қалыптастырушы бағалаудың түрлерін
пайдаланамын.
ҚБ: «Ауызша
мадақтау
ҚБ: «От шашу» әдісі
арқылы топтар бірін-бірі
бағалайды
ҚБ: «Жасырын
орындықтар» әдісі арқылы
бағаланады.
Кері
байланыс:
«Бағдаршам»
|
Сынып бөлмесінде,
сабақ барысында, сергіту сәтінде жеке бастың жалпы қауіпсіздігін
қатаң сақтауды ескерту
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары
/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол
жеткізді ме? Жеткізбесе,
неліктен?
Сабақта саралау
дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ
жоспарынан қандай ауытқулар болды,
неліктен?
|
|
Жалпы
баға
Сабақтың жақсы өткен
екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға
не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы
да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында
сынып туралы немесе жекелеген
оқушылардың
жетістік/қиындықтары
туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл
бөлу
қажет?
|