Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғау
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Тексерілді: «Опорный жалпы блім беретін мектеп» КММ
Физика
Бөлімі: |
Тұрақты электр тогы |
Педагогтің аты-жөні: |
Достлеуова Л. |
Күні: |
1.02 |
Сыныбы:8 А,Ә |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: |
Өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғау. |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.4.2.11 – өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғауда тізбек бөлігі үшін Ом заңын қолданып, электр тізбектеріне есептеулер жүргізу |
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар:
|
Сабақ кезеңі |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Психологиялық тренинг. «Додекаэдр» әдісі 3 топқа бөлу Мен нені үйрендім? Өткен тақырыпты қайталау. Тізбектегі белгісіз шаманы тап? «3 –те 1» әдісі Электр тізбегі берілген. 1.Қандай құралдың шартты белгісі? 2.Бұл құрал қандай шаманы өлшейді? 3.Белгісіз шама неге тең? «Ток күші» тобына «Кернеу» тобына
«Кедергі» тобына «Құпия зат» әдісі.
Осы кезде оқушы Ом заңын айтады. |
Амандасады. Психологиялық тренингке қатысып, сабаққа деген құлшынысы артады.
Топқа бөлуде физикалық білімдерін байқау үшін
таратпа қағаз суырып, сол
1. Қандай құралдың шартты белгісі екенін айтады 2.Бұл құрал қандай шаманы өлшейтінін айтады 3.Белгісіз шаманы табады Қорапқа қоын салып, белгісіз затты алып, не екенін, қайда не үшін қолданылатынын атады? |
Шапалақтау
Мадақтау 1 ұпайдан беріледі
Дескриптор: - Электр тізбегінің элементтерін атайды- 1 ұпай; -Ом заңының формуласын түрлендіре алады - 1 ұпай; - Есептеуде белсенділік танытады - 1 ұпай; Әр жауапқа- 1 ұпайдан |
Интертақта Слайд ДК экран Додекаэдр таратпа қағаздар
дидактика лық материалдар Амперметр Вольтметр Ток көзі Шам Жалғағыш сымдар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы |
Жаңа сабақ Егер 1-ші өткізгіштің соңы 2-ші өткізгіштің басымен, 2-шінің соңы 3-шінің басымен жалғанса, онда мұндай қосуды тізбектей жалғау деп атаймыз. Егер барлық өткізгіштердің бастары бір нүктеде, ал екінші бастары 2-ші нүктеде қосылатын болса, онда мұндай қосуды параллель жалғау деп атаймыз.
Жаңа сабақты бекіту. «Кім алғыр?» әісі 1.Суретте қандай құрылғылардың шартты белгісін көріп тұрсыздар? 2. Кедергілер қалай жалғанған? 3. Жалпы кедергі нешеге тең?
Жеке жұмыс «Сәйкестендіру»
Жұптық жұмыс. «Көршіңмен сырлас». 1.Кедергілері 2 Ом, 10 Ом болатын екі резистор тізбектей және параллель жалғанған. Екі жағдай үшін жалпы кедергіні тап. 2.Кедергілері 1 Ом, 2 Ом және 3 Ом үш шам тізбектей жалғанған. Жалпы кедергі нешеге тең болады? 3.Кедергілері 5 Ом, 10 Ом және 25 Ом үш резистор тізбектей жалғастырылған. Жалпы кернеу 120 В желіге жалғанған. Жалпы ток күші неге тең? Сергіту сәті «Физикалық жұмбақтар»
Отын менен жарыққа Қызмет етем әрқашан Түсіне білген халыққа Жауабы: (Электр тогы)
Ұзақ уақыт сақтайды Реленің күшімен Бүлдірместен баптайды. Жауабы: (Аккумулятор)
Өлшемі вольт, киловольт Ұмытып кетпе тағы да, Гектавольт пен мегавольт Жауабы: (Кернеу)
Пайдаланам күн сайын жарық үшін Жауабы: (Электр шамдары)
Бауыры қызып келеді Абайла ойып түсер Ондайлар бұзық келеді Жауабы: (Үтік)
Ал, оның есептен – ақ басы айналды Жауабы: (Электр есептегіш Топтық жұмыс «Есептер шығару» 1 .Суретте тізбектей жалғанған үш өткізгіштің сұлбасы берілген. Кедергілері 5 Ом, 10 Ом және 25 Ом үш резистор тізбектей жалғастырылған. Жалпы кернеу 120 В желіге жалғанған. Жалпы ток күші неге тең?
2.Суретте параллель жалғанған екі өткізгіштің сұлбасы берілген. Кедергісі R1=44 Ом өткізгіш арқылы I1=5А ток өтеді. I2=0,8А ток өткендегі өткізгіштің R2 кедергісін анықтаңдар.
3 .Кедергілері 10 Ом, 20 Ом және 30 Ом үш резистор параллель жалғанған, кернеуі тұрақты 30 В желіге қосылған. Тізбектегі жалпы кедергіні, жалпы ток күшін анықтаңыз.
|
Мұғалімнің көрсеткен демонстрация негізінде оқушылар тізбектей және параллель жалғаудың негізгі заңдылықтары мен танысады.
Сабақты бекіту сұрақтарына жауап береді
Сәйкестендіру жұмысын орындайды
Оқушылар тізбектей және параллель жалғаудың негізгі заңдылықтарына сүйеніп тақтада кезектесіп есептер шығарады.
Физикалық жұмбақтарға жауап береді
Оқушылар бірлесе отырып, есептер шығарады
|
Әр жауапқа щщү-1 ұпайдан
Дескриптор: Тізбектей жалғау кезінде -Ток күштері тең екендігін, - Жалпы кернеу бірнеше кернеудің қосындысына теңдігін, -Жалпы кедергі бірнеше кедергілердің қосындысына тең екендігін біледі. Жалпы балл-2 Дескриптор: Параллель жалғау кезінде -Кернеулері тең екендігін, - Жалпы ток күші бірнеше ток күшінің қосындысына теңдігін, -Жалпы кедергі бірден кем кедергілердің қосындына тең болатынын біледі. Жалпы балл-2
Дескриптор: -Берілгенін жазады; -Өткізгіштердің тізбектей жалғануы кезіндегі жалпы кедергіні анықтайды. -Өткізгіштердің параллель жалғануы кезіндегі жалпы кедергіні анықтайды. -Тізбек бөлігі үшін Ом заңын жазады; -Жалпы балл-3
Дескриптор: -Берілгенін жазады; -Өткізгіштердің тізбектей жалғануы кезіндегі жалпы кедергіні анықтайды. -Өткізгіштердің параллель жалғануы кезіндегі жалпы кедергіні анықтайды. -Тізбек бөлігі үшін Ом заңын жазады; -Алынған білімдерге негізделіп қорытынды жасайды. Жалпы балл-6
|
ток көзі, кілт, жалғағыш сымдар, екірезистор 2 вольтметр 1 амперметр ДК экран Оқулық
Слайд
Сәйкестен діру парағы
Тақта Дәптер Оқулық Қосымша-1
Слайд
Тақта Дәптер Оқулық Қосымша-2
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы. Кері байланыс
Бағалау
Үйге тапсыр ма |
Рефлексия «Жұлдыздар шеруі»әдісі Өте жақсы түсіндім, мен үшін қызықты болды! Мен сабақты жақсы түсіндім! Тақырып бойынша әлі де ізденуім керек! Сабақ соңында әр тапсырманың бағалау критерийлері бойынша жалпы баллдық жүйемен бағалау §25. 5.3 жаттығу. - Тізбектей және параллель жалғаудың артықшылығы мен кемшіліктерін сипаттау. |
Оқушылар сабақ соңында «Жұлдыздар шеруі»әдісі бойынша кері байланыс жасайды.
Үйге тапсыр маны жазып алады. |
Жалпы бағалау критерийлері бойынша – 10 балл
|
Стикерлер
Бағалау парағы |