Материалдар / Открытый урок 2 класс
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Открытый урок 2 класс

Материал туралы қысқаша түсінік
Открытый урок на тему "The Drum. A story from India" был проведен 2 классе. Цели и задачи подобраны хорошо, имеются задания для закрепление прошлого материала и внедрение нового материала, таких как, новые слова и работа в парах и групповая.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
09 Мамыр 2022
230
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

«Жамбыл облысы әкімдігінің білім басқармасы Тараз қаласының білім бөлімінің Ә. Бөкейханов атындағы №1 гимназиясы» КММ

КГУ «Гимназия №1 имени А. Бокейханова отдела образования г.Тараз управления образования акимата Жамбылской области»

MSI «Gymnasium 1 named after A. Bokeikhanov of the Taraz Education Department, Education Department of the Akimat of Zhambyl region»

Қысқа мерзімді жоспар / Краткосрочный план / Short-term lesson plan

    

Бөлім / Раздел / Subject

Unit 7. The natural environment

Педагогтің аты-жөні / ФИО педагога / Teachers name

Kasymova Zukhra Karimovna

Күні / Дата / Date


Сынып / Класс / Grade:

2 Ғ

Қатысушылар саны: / Количество присутствующих: / Present:

Қатыспағандар саны: / Количество отсутствующих: / Absent:

Оқулық / Учебник / Student’s Book

Smiles 2

Сабақтың тақырыбы / Тема урока / Theme of the lesson

The Drum

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары / Цели обучения в соответствии
с учебной программой / Learning objectives

2.2.3.1 use a limited range of basic words, phrases and short sentences to describe objects, activities and classroom routines;

2.3.6.1 understand with considerable and particularly visual support, some specific information in short, simple texts on familiar topics;

2.5.9.1 use common present simple forms [positive, negative, question] and contractions to talk about what you want and like and habits and facts;

2.5.13.1 use can to talk about ability and to make requests and offers, use can/can’t to talk about permission;

Сабақтың мақсаты / Цели урока / Lesson objectives

All learners will be able to:

correctly express their thoughts in speech

complete the tasks correctly

understand the main points of the lesson

read, translate and spell out

Бағалау критерийлері / Критерии оценивания / Assessment criteria

Complete the tasks correctly

Answer to the questions correctly

Express their thought in speech

     

Сабақтың барысы / Ход урока / Plan:

Сабақтың кезеңі/ уақыт / Этап урока/ Время / Lesson steps / timing

Педагогтің әрекеті / Действия педагога / Teachers activities

Оқушының әрекеті / Действия ученика / Students’ activities

Бағалау / Оценивание / Assessment

Ресурстар / Ресурсы / Resources

Beginning of the lesson

6 min

Organization moment:

Teacher greets students

- Are you ready for the lesson?

-Good afternoon

-How are you doing today?

-What day of the week is it today?

-What date is it today?

-What is the weather like today?

Checking homework.

Make sentences with previous words.

Example: My favorite season is summer. In summer, the weather is hot. I like summer, because I like eating ice cream.

Warm up. Phonetic drill.

|ʌ| - sun, sunny, summer, sunglasses, drum.

|eɪ| - rain, rainy, sail, skate, favorite, take.

|ʊ| - wood, foot, good, shook.

S-s respond to greeting



S-s respond to the questions

S-s present their home task


S-s repeat after teacher

Oral assessment

-Very good!

-Excellent!

Descriptor:

A learner completes the tasks correctly.

Presents the home task.

Repeat the sounds of English vowels after teacher.


Middle part I

28 min

DEMONSTRATION METHOD

Teacher turns on the sound of a drum, learners have to guess what about we are going to talk.

- Drum

- Music

Teacher presents them learning objectives of the day.

1. Let`s revise our previous words.

What can animals do or like to do?

Teacher shows flashcards to the learners, and they have to make sentences by looking at the cards.

- The cat likes fish.

- The dog can run.

- The parrot can`t crawl.

- The girl doesn`t like pasta.

Then children give an answer to the questions about weather, seasons or month?

- Is it sunny today? Yes, it is.

- Is it stormy? No, it isn`t.

- What is your favorite season?

- My favorite season is summer.

- Why?

- Because I like swimming. etc.

Descriptor:

1. Student listens to the teacher carefully.

2. Student answers to the questions correctly.

Assessment with points. 1 point for right given answer.

2. Pre-reading

Presenting new words.

Teacher shows pictures using interactive board, learners guess what it is in Russian or Kazakh. Then teacher gives the translation of the words in the next slide.

New words

Drum – [drʌm] – Барабан

Wood – [wʊd] – Құбыр Дудка

Bread [bred] – Нан – Хлеб

Pot – [pɒt] – Құмыра Горшок

Coat – [kəʊt] – Сыртқы киім Верхняя одежда

Work in Pairs

  1. Write missing letter.

Teacher give card the words where letters are missed learners need to write them.

DR__M

C__A__

W__O__

P__T

B__EA__

  1. Find and gather the words.

Teacher gives letters with new words, and they have to gather and find the word.

Descriptor:

1. Student looks and finds the word from the given letters.

2. Student shows what they have gathered.

Assessment with points. 1 point for right given answer.





S-s listen and answer


















S-s learn by heart new words





S-s write missing letters


S-s unscramble the words.

Oral assessment

You are right!

Good!

Not bad!

Brilliant!

Descriptor:

A learner completes the tasks correctly.

Listen and answer to the questions.

Learn by heart the words.

Look and complete the task.

1-7 points



Flashcards


























PPT




Flashcards


Smiles 2 Page 98

Relaxation

3 min

Energizer relaxation time.

Some physical exercises

S-s listen and repeat


578тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!